full screen background image

آتل‌های باستانی آینده با فناوری چاپ سه بعدی

2621 بار دیده شده

کرتکس جک ایول، طراح رسانه و فارغ‌التحصیل شده از دانشگاه ویکتوریای ولینگتون نیوزلند، موفق به به‌روز کردن ایده‌ی آتل‌های باستانی به‌وسیله‌ی فناوری چاپ سه بعدی شد.

Loading the player...

تنها چیزی که بدتر از استخوان شکسته است، صبر کردن برای جوش خوردن آن است. در طول فرایند درمان، داشتن محافظ فایبرگلاسی یا گچی باعث ایجاد خارش، بو و احساس نامطبوع می‌شود، تمام این‌ها برای جراحتی که کاملاً داخلی هست.

ساختاری دارای تهویه با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی

آتل‌های باستانی آینده با فناوری چاپ سه بعدی - فردانما - آینده صنعت پزشکی

با استفاده از فناوری اشعه‌ی ایکس، همراه شده با اسکن و فناوری چاپ سه‌ بعدی ، قالب اسکلت خارجی کرتکس می‌تواند ساختاری دارای تهویه را برای بهبودی استخوان شکسته ایجاد کند. این سیستم از اسکن سه‌بعدی برای ایجاد ساختاری پشتیبان دهنده، دقیقاً در قسمت شکسته شده، استفاده می‌کند. این نوع اسکن کردن، ترکیب‌شده با نرم‌افزار سیستم، می‌تواند بهترین ساختار سفارشی را ایجاد کند. بخش محکم‌تر ساختار ایجادشده اطراف قسمت آسیب‌دیده قرار می‌گیرد.

سپس این ساختار به‌صورت سه‌بعدی چاپ می‌شود، که قالبی فوق سبک، قابل بازیافت و از همه مهم‌تر قابل شستن را به وجود می‌آورد. بااینکه ایجاد قالب گچی و فایبرگلاسی کمتر از یک ساعت زمان می‌برد، و در مقابل ایجاد قالب چاپ سه‌بعدی ساعت‌ها زمان احتیاج دارد، اما نمی‌توان قابلیت‌های قالب ایول، ازجمله سفارشی، بسیار راحت و  بسیار انعطاف‌پذیر بودن را نادیده گرفت.

آتل‌های باستانی آینده با فناوری چاپ سه بعدی - فردانما - آینده صنعت پزشکی ۳

قالب موردنظر را می‌توان مستقیماً از چاپگر سه‌بعدی دریافت کرد، به همراه قسمت محکم کننده که بعداً به قالب اضافه می‌شود. بعد از طی شدن فرایند درمان، این محکم کننده‌ها را می‌توان با ابزاری مخصوص باز کرد.

به دلیل ساختار بسیار محکم و سفارشی‌شده‌ی آن، کرتکس را با راحتی بیشتری نسبت به قالب‌های معمولی می‌توان زیر لباس پوشید. ساختار مشبک آن این اجازه را می‌دهد که قسمت‌های اطراف هوا خورده و کمتر بدترکیب و زمخت شوند. و برای خاراندن نیز آزادی عمل بیشتری وجود دارد. پس دیگر لازم نیست که برای خاراندن زیر قالب از خط‌کش یا پیچ‌گوشتی استفاده کنید.

بااینکه این طرح هنوز به‌صورت یک ایده باقی‌مانده است، اما به دلیل کاربرد و راحتی کرتکس به‌احتمال‌زیاد باعث می‌شود که بعد از ساخته‌شدن خیلی سریع وارد بازار شود.
یک نظر درباره “آتل‌های باستانی آینده با فناوری چاپ سه بعدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.