full screen background image

اجاق رومیزی هوشمند مطابق با سلیقه شما غذایتان را می پزد

2836 بار دیده شده

به نظر شما چه اتفاقی می‌افتد اگر افرادی که در گوگل، اپل، گوپرو، پث و … کارکرده‌اند را در اتاقی بنشانید و از آن‌ها بخواهید که یک اجاق رومیزی هوشمند طراحی کنند؟

Loading the player...

به نظر می‌رسد که جواب این سؤال جون باشد: یک اجاق رومیزی هوشمند  که حدود ۱۴۹۵ دلار قیمت داشته و بهار آینده وارد بازار می‌شود. اندازه‌ی آن حدود یک ماکرویو است و طوری طراحی‌شده که بیشتر شبیه به یک دستگاه هوشمند کار کند تا یک اجاق معمولی. با قرار گرفتن روی میز اپن آشپزخانه و مملو از فناوری‌هایی است که از یک دستگاه هوشمند انتظار دارید. از حسگرهای دمایی هوشمند گرفته تا اتصال به نرم‌افزاری در گوشی هوشمند شما.

جون، اجاق رومیزی هوشمندی (۹)

اجاق رومیزی هوشمند یادگیرنده

به‌احتمال‌زیاد چیزی که بیشتر از همه به چشم می‌آید، دوربین‌های داخل دستگاه است که با استفاده از فناوری آموزنده تعیین می‌کند که شما قصد دارید چه غذایی را تهیه کنید و بر اساس آن پیشنهادهایی را به شما ارائه می‌دهد. و با اندازه گیرنده‌ی دمای غذا، در صورت نیاز به گوشی شما  هشدار می‌دهد. ون هورن برای نشان دادن کارایی این وسیله پختن استیک را مثال زد. برای اینکه بدانیم خوب پخته است یا نه، یا باید آن را ببریم و یا اینکه از حرارت‌سنج استفاده کنیم. (برای اینکه بدانیم استیک چقدر پخته‌شده است، فشار دادن و سنجیدن میزان سفتی استیک درواقع کمک خاصی به ما نمی‌کند.)

جون، اجاق رومیزی هوشمندی (۴)

همه ماجرا بر سر سنسور اسنک پز

ون هورن گفت: “شما یک استیک را برمی‌دارید، به آن نمک و فلفل می‌زنید، حرارت‌سنج را به اجاق وصل کرده و میان استیک می‌گذارید، و بعد استیک را داخل اجاق می‌گذارید. بعد از بستن در، اجاق متوجه می‌شود آن یک استیک است.” او ادامه داد: “اجاق می‌داند که این استیک چقدر وزن دارد و دمای اولیه‌ی آن چقدر است. برحسب اینکه شما چطور استیکتان را دوست دارید، اجاق می‌تواند میزان زمان لازم برای پختن را پیش‌بینی کند و بعد از آماده شدنش به گوشی شما پیام بفرستد. اگر هم مشتاق باشید، می‌توانید از یکی از ویژگی‌های دستگاه برای دیدن تصویر زنده‌ی پخته شدن غذای خود استفاده کنید.”

قسمت بالای اجاق به‌عنوان ترازوی دیجیتالی عمل می‌کند. خود اجاق با فیبر کربن گرم شده است (برقی، نه گازی)، که نیکل بوگل، مدیر ارشد فناوری جون گفت این امر می‌تواند دمای پخت را ثابت نگه دارد. چهار قسمت گرمازا روی اجاق و دو قسمت پخت در زیر و دو پنکه برای انتقال گرما وجود دارد که باعث ثابت نگه‌داشتن دما در کل اجاق می‌شود.

جون، اجاق رومیزی هوشمندی (۸)

بوگال گفت: “همیشه  غذا شما در هوای گرم احاطه‌شده است،” او ادامه داد: “طعم غذایی که در گوشه و غذایی که وسط آن پخته‌شده شده باشد یکسان خواهد بود. ما زمان زیادی صرف کردیم تا تنظیم دقیق دمایی داشته باشم، و این دقت چیزی نیست که معمولاً در چنین بخشی دیده شود. ما زمان زیادی را برای تنظیم دقیق فضای داخل اجاق صرف کردیم تا به شرایط دما کند. ما عایق‌کاری و حتی درها را هم به‌دقت تنظیم کردیم.”

مخترع های سرآشپز

این دو نفر سابقاً در پث کار می‌کردند که به‌تازگی به دومکاکاو فروخته‌شده‌. وقتی می‌خواستند تصمیم بگیرند در چه شرکتی می‌خواهند شروع به کار کنند، و بدون اینکه متوجه باشند عصرها شروع به پختن غذاهای مختلف کردند – و تمام‌کننده‌ی ماجرا خوراک مرغ کورنیش با لیمو بود. طرح این محصول با امیونیشین بود که قبلاً محصولاتی مانند لیو، سبیل درخشان لیفت و هدفون تکی بیتس را طراحی کرده بود.

بوگال گفت: “وقتی‌که در حال ایده دادن برای این هستید، به این فکر می‌کنید که چطور فناوری در حال تغییر محیط خانه‌ها است – و شما این را با نست و هومکیت کاملاً احساس می‌کنید – بعد خیلی مشکل است که تصور کنید در ده یا بیست سال آینده آشپزخانه‌ها همین‌طور بی‌تغییر باقی بمانند.” بوگال ادامه داد: “دنیا دیگر شبیه سریال مردان دیوانه باقی نخواهد ماند، وقتی‌که شما باور کردید که دنیا تغییر خواهد کرد، آن‌وقت دیگر تصور اینکه این تغییرها چگونه خواهد بود کار آسانی می‌شود.”

اجاق رومیزی هوشمند مطابق با سلیقه شما غذایتان را می پزد

مطمئن باشید که این شبیه اجاق‌های معمولی نیست. خیلی‌ها اجاقی با سرشعله های خوراک‌پزی نصب‌شده در بالای آن را در قالب یک دستگاه در آپارتمان‌های خود دارند، به‌خصوص در جاهایی با آپارتمان‌های کوچک مانند نیویورک. ون هورن گفت بااینکه این اجاق به‌صورت کامل جای خوراک‌پزی‌ها و یا اجاق‌های سنتی را نمی‌گیرند، اما بعد از اولین استفاده از آن، کاربردش در خانه‌ی شما بسیار زیاد خواهد شد.

همه چیز در یک چیز

ون هورن گفت: “به نظر ما، از همان روز اول این اجاق تمام نیاز شما به برشته کردن را برآورده می‌کند و شما دیگر نیازی به اجاق توستر نخواهید داشت.” او ادامه داد: “و برای کارهایی که به اجاق احتیاج دارد، ما فکر می‌کنیم که این وسیله اولین انتخاب شما خواهد شد. چه به لحاظ آسان بودن استفاده از آن و چه به لحاظ کارایی، به نظر ما شما فقط وقتی از اجاق بزرگتان استفاده می‌کنید که می‌خواهید یک مهمانی بزرگ ترتیب دهید، و در مورد سرشعله های خوراک‌پزی باید گفت که ما آن‌قدر کارها را آسان کردیم که کلاً موردی برای استفاده‌ی خوراک‌پزی‌ها باقی نمی‌ماند. تنها کاری که لازم است، گذاشتن غذا داخل جون و گذاشتن گرماسنج داخل غذا است و بعدازآن می‌توانید به کارهای دیگرتان برسید تا وقتی‌که گوشی شما از طرف اجاق مطلع شد که کار تمام شده است.”

در سال ۲۰۱۶ اولین محصول برای کسانی که ۹۵ دلار بیعانه گذاشته باشند ارسال خواهد شد. در حال حاضر جون در فرانسیسکو قرار داشته و ۲۲ کارگر دارد.
2 نظر درباره “اجاق رومیزی هوشمند مطابق با سلیقه شما غذایتان را می پزد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.