full screen background image

ارسال تغییر فشار بر روی پوست مصنوعی به مغز انسان

1932 بار دیده شده

دانشمندان موسسه تحقیقی باو در دانشگاه استنفورد در حال ساخت نوعی پوست پلاستیکی هستند که در آن حسگرهایی به‌کاررفته که میزان فشار را به‌صورت دیجیتالی محاسبه می‌کنند. این فناوری مانند آی‌فون‌ها، فشار انگشت‌ها را احساس می‌کند، و امید است که بتواند حس لامسه را به کسانی برگرداند که دچار سوختگی شده یا از اعضای مصنوعی استفاده می‌کنند.
دکتر شینان باو، استادِ مهندسی در دانشگاه آکسفورد، رهبر این پروژه است؛ که سال‌هاست به درازا کشیده.
جدید‌ترین موفقیت این گروه، واردکردن حسگرهایی در پوست است که مانند دریافت‌کننده‌های پوست انسان رفتار می‌کند. این حسگرها اطلاعات تغییر فشار را جمع‌آوری می‌کنند و مهندسان امیدوارند که روزی بتوان این اطلاعات را به مغز فرستاد. بااین‌وجود باو گفته است که هنوز کار زیادی در پیش است چون “این کار به قدرت پردازش داده‌های عظیمی نیاز دارد”.
برای اینکه دقتِ لمس کردن بالا برود، او قصد دارد که اندازه‌ی حسگرها را کوچک کرده تا بتوانند نقاط بیشتری را پوشش دهند، شبیه به میلیون‌ها دریافت‌کننده حسیِ پوست بدن.
باو و گروهش زمان را از دست نمی‌دهند. درحالی‌که هنوز سال‌ها زمان نیاز است تا این پوست وارد بازار شود، مهندسان می‌خواهند که حسگرهای قرار داده‌شده در پوست را به‌سرعت وارد مرحله‌ی آزمایشی کنند.
باو به اینسایدر گفت: “ما هنوز این حسگرها را به حیوان یا انسان متصل نکرده‌ایم، و این کارِ بعدی ما خواهد بود.”
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.