full screen background image

استراتژی تخصص گرایی هوشمند ،کلید پیشرفت اقتصادی کسب و کارها

3906 بار دیده شده

استراتژی تخصص گرایی هوشمند ، کلید پیشرفت اقتصاد منطقه ای در اروپاست. تخصص گرایی هوشمند ، یعنی مدرنیزه کردن، سرمایه گزاری و از هم مهمتر نوآوری در صنایع.

Loading the player...

برخی از مناطق برای رشد اقتصادی نیاز به فعالیت‌های نوآورانه در صنعت دارند، برای به حرکت درآوردن چرخ اقتصاد این مناطق نیاز به محرک است. استراتژی موسوم به تخصص گرایی هوشمند ، کلید ورود به صندوق توسعه منطقه ای اروپا است. دراین برنامه ۴۰ میلیارد یورو به «تحقیق و توسعه» اختصاص دارد. اما اول ببینیم «تخصص گرایی هوشمندانه» دقیقا به چه معناست.

تخصص گرایی هوشمندانه به چه معناست؟

در سیاره فرضی «زاد» تعداد گوسفندها از زادوپی ها (ساکنان زاد) بیشتر است. پشم و کاموابافی یکی از بخش‌های مهم اقتصاد این سیاره‌ست. اما کالاهایشان بیش از حد ساده است و توان رقابت ندارند.
زادوپی ها زود فهمیدند که برای بقا نیاز دارند صنعتشان را بهتر و متنوع تر و مدرن کنند. پس همه را دور هم جمع کردند: حاکمان، کارگزاران، چوپان‌ها، بافندگان، معلمان، تاجران و حتی سراغ نوآوران و محققان و طراحان و متخصصان فناوری هم رفتند.
عقلشان را روی هم ریختند و دنبال راه‌هایی گشتند که توانایی های اصلیشان را با فناوری و نوآوری در هم بیامیزند و نقشه هوشمندانه ای برای یافتن فرصت ها و بازارهای تازه طراحی کنند.
وقتی صنایع بزرگ در سیاره « زاد » تلاش کردند که نقشه را به میل خودشان تغییر دهند، زادوپی‌های دیگر گفتند که همه باید در ایده‌هایی که مطرح می شود، سهیم باشند و حتی از متخصصان سیاره‌های دیگر هم کمک گرفتند.
با منابع مالی اولیه و حمایت‌های جهانی، نتیجه اجرای استراتژی تخصص گرایی هوشمند درسیاره «زاد» این بود که به‌زودی سرمایه داران خصوصی از همه جا برای سرمایه گذاری در این سیاره سرودست بشکنند.

استراتژی تخصص گرایی هوشمند ،کلید پیشرفت اقتصادی کسب و کارها-فردانما-آینده خبرگان

استراتژی تخصص گرایی هوشمند در منطقه «پومورسکی» لهستان

استراتژی تخصص گرایی هوشمند چگونه به نیروی محرکه رشد اقتصادی منطقه ای در اروپا تبدیل شده است؟ این برنامه در منطقه «پومورسکی» لهستان نیز اجرا می شود.
مرکز تخصصی دندان پزشکی پیوند و بازسازی استخوان از سلول‌های بنیادی بیمار در بندر گدانسک در شمال لهستان قرار دارد. این مرکز موسوم به « ویوادنتال » با دانشگاه‌های محلی و شرکت‌های داروسازی همکاری می‌کند و جایزه برنامه تخصص گرایی هوشمند را در منطقه از آن خود کرده است.
مسئول بخش تحقیق و توسعه «ویوادنتال» می گوید: «جمعیت لهستان و دیگر کشورهای اروپایی در حال پیر شدن است. مردم بیشتر عمر می کنند، برای اینکه زندگی سالم و بهتری داشته باشند، نیاز به محصولات هوشمند داریم. رقابت‌های مربوط به تخصصی کردن هوشمند در سال ۲۰۱۴ شروع شد. ما به خوبی نسبت به توانایی‌های بالقوه محققان دانشگاه صنعتی گدانسک، و توانایی‌های مرکزمان آگاه بودیم و می دانستیم که بیماران به چه نیاز دارند. به همین دلیل هم در رقابت ها شرکت کردیم.»
عملکرد متوسط اقتصادی در منطقه پومورسکی در لهستان بالا نیست، اما این منطقه با بسیج بخش خصوصی به یکی از پیشگامان استراتژی تخصص گرایی هوشمند تبدیل شده است. منطقه پومورسکی تنها پس از دریافت پیشنهادهای مشخص برای تحقیق و توسعه، به سراغ تخصص‌های مورد نظر را رفته و برای تحقق حداکثر امکانات بالقوه به نظر کارشناسان اتکا کرد.
مسئول هماهنگ کننده استراتژی تخصص گرایی هوشمند در منطقه پوموروسکی می گوید: «ما تنها ناحیه ای هستیم که برای تخصص گرایی هوشمند رقابتی برگزار کردیم و خواستار دریافت پیشنهادهای مردمی شدیم. می خواستیم تخصص گرایی هوشمند فقط ایده نباشد، بلکه بتوان آن را جهانی و تجاری کرد. چون دیدگاه ما دیدگاهی بین المللی است.»

۲۵۰ میلیون یورو از بودجه منطقه پومورسکی لهستان به برنامه تخصص گرایی هوشمند اختصاص یافته است. این طرح برای چهار پروژه تحقیق و توسعه در زمینه های پزشکی، فناوری اطلاعات تعاملی، و تولید انرژی سازگار با محیط زیست و حوزه لوجیستیک، اجرا می شود. ۳۰۰ شرکت خصوصی در این زمینه کار می کنند. این شرکت‌ها نیمی از هزینه های لازم برای انجام این پروژه ها را تأمین کرده اند.
مسئول هماهنگ کننده استراتژی تخصص گرایی هوشمند در منطقه پوموروسکی می گوید: «منابع عمومی تنها منابع دردسترس، برای تأمین هزینه ها نیست. خود شرکت هم باید سرمایه خودش را وارد این کار کند. فکر می کنم این کار، پروژه ها را تأثیرگذارتر می‌کند و به ادامه تامین مالی کمک می کند.»
در لهستان بخش خصوصی به طور متوسط، کمتر از ۴۰ درصد هزینه‌های تحقیق وتوسعه را تأمین می کند. در ناحیه پومورسکی این شاخص به میانگین اتحادیه اروپا که ۵۵ درصد است نزدیک می شود.
انتظار می رود تا سال ۲۰۲۰ میلادی استراتژی تخصص گرایی هوشمنددر این منطقه، آموزش عالی را بهتر کند، تعداد شاغلان را افزایش دهد، سیستم بهداشت عمومی را بهبود بخشد، و از میزان آلودگی بکاهد.

پیامدهای اجرای استراتژی هوشمند در منطقه امیلیا رومانا در ایتالیا

در بولونیا، مرکز منطقه امیلیا رومانای ایتالیا نوسازی، نوآوری و سرمایه گذاری در منطقه، منجر به رشد اقتصادی و تقویت حوزه های اقتصادی قوی در این منطقه شده است.
برنامه تخصص گرایی هوشمند چرخ اقتصاد منطقه «امیلیا رومانیا»، را به حرکت درآورده است. این طرح در حوزه‌هایی اجرا می شود که در این منطقه قوی هستند. مثل مکاترونیک، ساخت و ساز و البته در زمینه فرهنگ و خلاقیت.

وزیر منطقه ای امیلیا رومانیا می گوید تخصص گرایی هوشمند ، یعنی با هم کار کردن

پاتریزیو بیانکی، اقتصاددان و وزیر منطقه ای برای هماهنگی سیاست اروپا برای رشد، آموزش و پرورش، آموزش حرفه ای، دانشگاه، تحقیقات و اشتغال در منطقه امیلیا-رومانیاست که از این استراتژی حمایت می کند. خبرنگار یورونیوز با او گفتگوی کوتاهی درباره اجرای این برنامه در این منطقه انجام داده است.

آقای وزیر، آیا نتایج اجرا و پیاده سازی این استراتژی را بررسی کرده اید؟

پاتریزیو بیانکی: «نتایج بسیار خوبی داشتیم. تخصص گرایی هوشمند ، یعنی با هم کار کردن. ما هم در همین راستا حرکت می کنیم. دراینجا حدود ۵۰ هزار نفر مشغول به کارند، و یک هزار نفر هم مشغول انجام تحقیق. در آینده می خواهیم همین راه را ادامه بدهیم، ایده اصلی و هدفمان این است که بین دانشگاه‌ها، و شرکت‌های تجاری و مراکز آموزش حرفه ای تعامل ایجاد کنیم.»

آقای وزیر، اگر به آمار نگاه کنیم این استراتژی چه امکانی برای رشد و برای خلق مشاغل دربردارد؟

پاتریزیو بیانکی: «باید امکان به کارگیری فناوری را بررسی کنیم و به هرکس امکان دهیم زندگی بهتر داشته باشد. فرصت‌های فراوان برای خلق شرکت‌ها و خدمات جدید و همچنین تحقیقات تازه برای شنیدن و فهمیدن حرف مردم وجود دارد.»

اما مناطقی هستند که در آنها شکل سنتی صنعت برقرار است و مناطق روستایی و کشاورزی هم داریم. چطور باید توانایی‌های اصلی این مناطق را شناسایی کرد و سرمایه گذاری در نوآوری را به این مناطق هم رساند؟

پاتریزیو بیانکی: «معتقدم که اکنون با انقلاب بزرگی در حوزه کشاورزی روبرو هستیم. تولید یک محصول در مزارع بزرگ جای خود را به تولید موادی داده برای اقلیم خاصی مناسب است. این تغییر فرصت‌های زیادی برای نوآوری و پیدا کردن کالاهای مناسب و جدید فراهم می آورد. الان باید به دنبال نوآوری در صنعت کشاورزی باشیم. وقت آن هم رسیده که مردم این مناطق، بتوانند با فناوری جدید آشنا شوند و از آن بهره ببرند.»

موانعی هم هست مثل سیاستگذاری صنعتی دولت. چطور این موانع را دورمی زنید؟

پاتریزیو بیانکی: «این ایده تخصیص یارانه به صنایع ضعیف از سوی سیاستگذاری های صنعتی دولت، ایده ای قدیمی و متعلق به گذشته است. رهیافت تازه در سیاستگذاری صنعتی که ما دنبال می کنیم، این است که به هر کس اجازه داده شود فعالیت اقتصادی برای خودش خلق کند و امکان کار با دیگران را به وجود بیاورد. اگر همکاری هوشمندانه وجود نداشته باشد، تخصص هوشمندانه نیز به وجود نخواهد آمد. ظرفیت کار مشترک برای دستیابی به رشد اساس سیاستگذاری صنعتی مدرن است که بین مردم پیوند برقرار می کند. بنابراین این ایده که جامعه بتواند موجد حرکت و نوآوری باشد ایده جامعی است که باید برای گذار از اروپای فعلی و تغییر و تحول اروپا در نظر داشته باشیم.»

 
یک نظر درباره “استراتژی تخصص گرایی هوشمند ،کلید پیشرفت اقتصادی کسب و کارها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.