full screen background image
استراتژی ورود به بازار فناوری های جديد؛ از زيراكس تا چای رباتيك! - فردانما  - دکتر مهدی کنعانی ۲

استراتژی ورود به بازار فناوری های جديد؛ از زيراكس تا چای رباتيك!

6281 بار دیده شده

یکی از نوآوری های شاخص دنیای مدل‌های کسب و کار، مدل زیراکس بود. این شركت در سال ۱۹۵۹، نخستین دستگاه اداری کپی خشک را روانه بازار فناوری کرد. تحقیقات بازار نشان می داد كه این دستگاه با استقبال خوبی مواجه خواهد شد، اما دقیقا عكس این مساله اتفاق افتاد، مسأله و چالش اساسی قیمت ۶ برابری دستگاه در قیاس با بازار فناوری های قبلی بود. زیراكس با استفاده از مشاورینی هوشمند، ابتكاری در مدل كسب و كار خود به كار برد:

اجاره دستگاه به جای فروش در ابتدای ورود به بازار فناوری

آنها پیشنهاد خوش قیمتی برای ادارات داشتند، شركت ها با پرداخت اجاره ماهیانه ۹۵ دلار، می توانستند دوهزار كپی تهیه كنند و برای كپی های بیشتر باید مبلغی اضافه تر می پرداختند. اكثر شركت ها در همان یكی دو هفته نخست دوهزار كپی را گرفتن و باز هم به “كپی خشك” نیاز داشتند. نیاز تحریك شده و تقاضا خلق شده بود. فناوری آسانتر این دستگاه مورد استقبال ادارات قرار گرفت و بعد از اینكه مدیران و كارمندان با مزایای آن آشنا شدند، درخواست ها برای خرید آن شروع شد  و این دستگاه به گاو شیرده زیراکس تبدیل شد. علاوه بر این منابع مالی برای R&D روی سایر دستگاه ها و تجاری سازی دستگاه های جدید جمع شد. شاید حتی آسایش امروزین ما در استفاده از دستگاه های كپی، مرهون موفقیت تجاری ۶۰ سال پیش زیراكس باشد و نوآورانی كه استراتژی ورود به بازاری هوشمندانه برگزیدند.

الگوی زیراكس، الهام بخش بسیاری از دیگر حوزه های كسب و كار شده است؛ از جمله در صنعت رستوران (كه معمولا خود در مدل های كسب و كار مبتنی فرانشیز، الهام بخش دیگر صنایع است.).  نمونه این مدل را در فیلم “ربات چای ساز تیبات” می بینیم. مدل كسب و كار و استراتژی ورود به بازاراین محصول چنین توصیف شده است:

استراتژی ورود به بازار فناوری های جديد؛ از زيراكس تا چای رباتيك! - فردانما - نگاه خبرگان - دکتر مهدی کنعانی ۱“قهوه‌خانه‌هایی که اجازه دهند تیبات در آن‌ها نصب شود، بخشی از سود تیبات را دریافت می‌کنند، اما شرکت تیبات صاحب محصول بوده و کار با آن را به عهده می‌گیرد، که شامل تعمیر و نگهداری دستگاه و تعویض مواد اولیه‌ی موردنیاز هست.”

این یعنی پوشش برخی از ریسك های استفاده از فناوری جدید توسط عرضه كننده اولیه فناوری. روشی كه می تواند فرآیند تجاری سازی محصولات جدید را توسعه دهد و مدل هایی فراتر از فروش سنتی محصولات را دربازار جاری سازد. این استراتژی می تواند موقتی یا دائمی باشد، اما هر چه كه باشد، جواب داده است و همانگونه كه در فیلم می بینیم:

“اولین تیبات کار خود را در خارج از کانادا شروع کرده است. دقیقاً در قلب سیلیکون ولی در قهوه‌خانه‌ی کوپا در پالو آلتو. بریان لی و رحمان مریلی، بنیان‌گذاران این شرکت قصد دارند که دکه‌های تیبات را در قهوه‌خانه‌ها، دانشگاه‌ها و دیگر مناطق تجاری قرار دهند. ما می‌خواهیم از چای‌های تیبات بنوشیم و درباره‌ی آینده صحبت کنیم.”

 همین الان كه ما در حال خواندن این سطور هستیم، صاحبان كسب و كارهای نوآور و مشاوران آینده نگر زیادی در سیلیكون ولی و دیگر نقاط جهان مشغول طراحی “مدل های كسب و كار آینده” هستند. شاید روزی به زودی ما هم در ایران در رستورانی به گفتگو بنشینیم، از چای دم كشیده توسط تیبات اصلی یا وطنی بنوشیم و بعد ایده هایمان را با دستگاه های كپی زیراكس، مستند، منتشر و آماده اجراكنیم. كسی چه می داند، شاید روزی در سایت هایی مثل همین سایت (فردانما)، از ابتكارات شركتی ایرانی در “استراتژی ابتكاری عرضه به بازار محصولی فناورانه” و “مدل های كسب و كار نوآورانه” نوشتند. آینده اینجاست.


نویسنده: مهدی کنعانی
3 نظر درباره “استراتژی ورود به بازار فناوری های جديد؛ از زيراكس تا چای رباتيك!

  1. مسعود مظاهری

    با سلام و تشکر از آقای دکتر کنعانی بدلیل مطالب بسیار جالبی که مطرح میکنند . روند تسریع در استفاده انسان از تکنولوژیهای نوین و کاربرد آنها در زندگی روزمره بشدت در حال افزایش است و به همین ترتیب لازم است دیدگاههای مختلف در خصوص استراتژیهای نوین در کسب و کار نیز مورد بررسی و مطالعه و بازبینی قرار گیرد . ابزارهائی که توسط صاحبنظران در گذشته مطرح شده است نیازمند بازنگری جدی است و نمونه آن در حال حاضر در صنایع مختلف از چاپگرهای سه بعدی و کاربرد آن در صنایع مختلف و یا ربات چای ساز قابل مشاهده است . به نظر میرسد میل انسان به خلق آنچه که تاکنون در رویاهای خود بدنبال آن بود بسرعت در حال تحقق است و در این میان افرادی که دارای خلاقیت و اگاهی بیشتر در ترکیب علوم و رسیدن به محصولات جدید در صنعت میباشند ، پرچمدار ورود انسان به دوره جدیدی از اعصار زندگی خود خواهند بود . عصر صنعت و فناوری در حال تبدیل شدن به عصر جدیدی است : عصر تحقق آرزوها .

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.