full screen background image

امکان باروری با تخمک فریز شده برای اولین بار در جهان

4642 بار دیده شده

یک زن ۲۴ ساله که قبل از بلوغ بافت‌های تخمدانی خود را خارج کرده و منجمد کرده بود، به کمک پزشکان توانست امکان باروری با تخمک فریز شده را به دست آورد و صاحب فرزند شود.

موزا المتروشی پنج‌ساله بود که مشخص گردید مبتلا به تالاسمی بتا است. این شرایط خونی که نیازمند شیمی‌درمانی و پیوند مغز استخوان است، در صورتی که درمان نشود کشنده خواهد بود. با علم به اینکه شیمی‌درمانی منجر به آسیب به تخمدان‌ها خواهد شد، المتروشی در سن ۸ سالگی مورد عمل جراحی قرار گرفت تا تخمدان راستش را برداشته و حفظ نماید.

 تحقق یک رویا، امکان باروری با تخمک فریز شده

درمان‌های انجام گرفته برای تالاسمی بتا باعث گردید تا تخمدان چپ او نیز آسیب ببیند و نهایتاً دچار یائسگی زودرس گردید. برای بازیابی باروری المتروشی، پزشکان کلینیک باروری و آزمایشگاه تحقیقاتی تولیدمثل انسانی بیمارستان اراسم در بلژیک، زمانی که المتروشی ۲۱ سال داشت، چند تکه از بافت تخمدان نگهداری‌شده وی را بر روی تخمدان چپ و رحم وی پیوند زدند.

امکان باروری با تخمک فریز شده برای اولین بار در جهان-فردانما-آینده سلامت

یک تولد ویژه

بافت پیوندی به هورمون‌های او پاسخ داد و ۵ ماه بعد از این درمان، چرخه‌های منظم قاعدگی وی آغاز گردید. دو سال بعد وی از طریق لقاح آزمایشگاهی (آی‌وی‌اف) باردار گردید و اکنون پسربچه سالم خود را به دنیا آورده است.

امکان باروری با تخمک فریز شده برای اولین بار در جهان-فردانما-آینده سلامت

پیوند تخمدان برگرفته از زنان بالغ، پیش از این موفق بوده است اما این تیم پزشکی ادعا می‌کند که این روش درمانی اولین نمونه ثابت‌شده است که بافت برگرفته از یک بچه نابالغ می‌تواند به بیمار پیوند زده شود تا به عنوان یک فرد بالغ باروری خود را به دست آورد.

در سال ۲۰۱۵ تیمی از همین بیمارستان، این روش درمانی را با استفاده از بافت تخمدان یک فرد ۱۳ ساله انجام داد. دکتر ایزابل دمستر به عنوان رهبر این تیم تحقیق در یک مصاحبه مطبوعاتی خاطرنشان کرد: «وقتی تشخیص داده می‌شود که فرد مبتلا به یک بیماری است که نیازمند درمانی است که می‌تواند عملکرد تخمدان‌ها را تخریب کند، انجماد بافت تخمدان تنها گزینه موجود برای حفظ باروری فرد است.»

Loading the player...

موفقیت این روش درمانی با یک بیمار جوان‌تر یک قدم بزرگ به سمت حفظ باروری است. آدام بالن از انجمن باروری بریتانیا که نماینده متخصصان طب تولیدمثل است به نیوساینتیست گفت: «این روش پتانسیل زیادی برای کمک به حفظ باروری بسیاری از جوانانی دارد که مجبورند تحت درمان‌های سرطان قرار بگیرند.» در حال حاضر حتی تشخیص‌های بسیار زودهنگام بیماری در افراد به این معنا نیست که آنها نمی‌توانند به گونه‌ای زندگی کنند که بعداً صاحب فرزند شوند.
یک نظر درباره “امکان باروری با تخمک فریز شده برای اولین بار در جهان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.