full screen background image

درمان انسداد رگ‌های خونی بدون صدمه زدن به دیواره های رگ

10638 بار دیده شده

انسداد رگ‌های خونی قبل از آسپیراسیون، کیفیت آسپیراسیون را به‌شدت افزایش داده و در موارد ضروری به برداشتن کامل لخته‌های خونی کمک می‌کند. این انسداد باید با جراحی انجام شود، البته انجام دادن آن با بالن می‌تواند مشکل‌زا باشد، چون امکان آسیب زدن به رگ‌ها وجود دارد که خود این می‌تواند باعث عوارض حادی مانند تشنج یا بعداً باعث عوارضی مانند تنگی مجدد شود.
کپچر وسکیولر (کپچر) این مشکل را با دستگاه کپچر متعلق به سیف‌سیل تکنالجی حل کرده است. مگاوک دارای نیروی شعاعی ذاتی اسمی ۱٫۴ گرم است. این میزان کمتر از ۱% از نیرویی است که برای بستن دیواره‌ی رگ نیاز است. بقیه‌ی نیروی موردنیاز برای انسداد رگ، از فشارخون خود بیمار تأمین می‌شود. با عبور خون بیمار از قسمت توخالی میانی و طرح بدیعی آن، باعث می‌شود لایه‌های قیف به دیواره‌ی رگ فشرده شوند، نه با فشار محور خارجی بالن‌ها، بلکه با پالس‌های طبیعی خون که به‌وسیله‌ی قلب ایجاد می‌شود و نسبت به فشار مداوم بالن در حال انبساط به فیزیولوژی بدن نزدیک‌تر است.
ازآنجایی‌که فشار به‌طرف بیرون این دستگاه جزئی است، امکان وارد شدن صدمه به دیواره‌های رگ وجود ندارد. مقطع‌های بافت‌شناسی نشان دادند که مگاوک هیچ نشانه‌ای از خود بر روی رگ‌ها باقی نمی‌گذارد. مگاوک بهترین عمل جراحی کم آسیب برای انسداد است، که با قیفِ دهانه بزرگی لخته‌های خونی را می‌گیرد و آن را از طریق لوله‌ی مخصوص به داخل ميل جراحى بول می‌کشد.

سیستم مکانیکی ترومبکتومیِ کپچر مگاوک

انسداد رگ‌های خونی بدون صدمه زدن به دیواره های رگ - فردانما - آینده صنعت پزشکی (۱)
انسداد رگ‌های خونی بدون صدمه زدن به دیواره های رگ - فردانما - آینده صنعت پزشکی (۲)
انسداد رگ‌های خونی بدون صدمه زدن به دیواره های رگ - فردانما - آینده صنعت پزشکی

با فشارخون سیستولیک ۱۵۰ میلی‌متر جیوه، یک بالن باید بیش از ۲۸۵ گرم فشار محوری به سمت خارج ایجاد کند تا رگ را مسدود کند اما مگاوک به‌صورت ذاتی با یک درصد از فشاری که بالن احتیاج دارد کار انسداد را انجام می‌دهد. بیشتر بالن‌ها فشاری بیش از فشار بهینه‌ی انسدادی وارد می‌کنند، چون هیچ روشی برای تشخیص انسداد کامل و فشار حداکثری وجود ندارد و فقط با آزمون‌وخطا می‌توان به این میزان دست پیدا کرد. برای همین بسیاری از بالن‌ها فشاری بیش از فشار موردنیاز برای بستن رگ وارد می‌کنند تا از انسداد کامل آن مطمئن شوند.
بستن رگ بیمار با فشارخون او، روشی نوین، ایمن و با کمترین فشار به غشای درونی و میانی رگ‌ها است. عملاً به‌هیچ‌وجه امکان آسیب رسیدن به پلاک یا غشای دورنی و میانی رگ‌ها وجود ندارد. مگاوک به‌صورت خودکار و با استفاده از فشارخون بیمار میزان بهینه‌ی فشار برای انسداد را تنظیم می‌کند. یعنی با فشارخون بیشتر میزان فشار به رگ‌ها بالا رفته و با فشارخون کمتر، میزان فشار به رگ‌ها کاهش پیدا می‌کند، و این یکی دیگر از خلاقیت‌ها و ابتکارات به‌کاررفته در سیستم مگاوک است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.