full screen background image

ساخت انژکتور موتور موشک با فناوری چاپ سه بعدی

2587 بار دیده شده

ناسا با همکاری راکتداین با استفاده از  فناوری چاپ سه بعدی  اولین انژکتور موتور موشک را ساخته و آزمایش کرده است.

Loading the player...

بار دیگر از عجایب فناوری چاپ سه بعدی شگفت‌زده شده‌ایم! این فناوری لایق جایگاهی است که در آن قرار دارد. در گذشته درباره‌ی آینده‌ی چاپگر سه بعدی مطالبی منتشر شده است، اما اکنون این فناوری واقعاً ارزش خود را بیشتر کرده است. امروزه ما شاهد چاپ سه‌بعدی غذا، اسلحه و یا حتی چاپ سه‌بعدی چاپگر سه‌بعدی هستیم. اما ناسا با همکاری راکتداین استفاده از این فناوری را یک پله به جلوتر برده و اولین انژکتور موتور موشک را ساخته و آزمایش کرده است. برای ساخت این قسمت کلیدی در موتور موشک از پخت لیزری استفاده شده است. برای آن دسته از مخاطبانمان که با موشک و اجزاء آن آشنا نیستند؛ انژکتور موتور گران‌قیمت‌ترین بخش موتور موشک است و ساخت آن به ماشین کاری با تحمل بسیار بالا نیاز دارد.

ساخت انژکتور موتور موشک با فناوری چاپ سه بعدی - فردانما - آینده صنعت هوافضا (۲)

کاهش ۷۰ درصد هزینه در ساخت انژکتور موتور موشک

در واقعاً ساخت یک انژکتور موتور موشک به یک سال زمان احتیاج دارد، درحالی‌که ناسا متوجه شد که با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی می‌توان این کار را در  ۴ ماه و با کاهش ۷۰ درصدی در هزینه‌ها انجام داد. مایکل گازاریک، مدیر یکی از بخش‌های ناسا گفت: “ناسا متوجه شد که در زمین و حتی در فضا، افزایش تولید می‌تواند برای انجام‌پذیر بودن مأموریت‌های جدید سرنوشت‌ساز باشد. با چاپ سه‌بعدی ابزارها، قطعات موتور و یا حتی فضاپیما می‌توان وقت و هزینه‌ی زیادی را کاهش داد.”

ساخت انژکتور موتور موشک با فناوری چاپ سه بعدی - فردانما - آینده صنعت هوافضا (۴)

باوجوداینکه ساخت تجهیزات کلیدی پیشرفت قابل‌ملاحظه‌ای در نظر گرفته می‌شود، مهندسان هوا و فضا بر این عقیده‌اند که این فناوری درزمینه‌ی ساخت قطعاتی بااهمیت کمتر هم به همین اندازه ارزشمند و موردقبول می‌باشد. کارول تولبرت که مدیر تولید و نوآوری بوده آمادگی خود را برای کار بر روی پروژه‌ی بزرگ دیگری اعلام کرده است. ساخت یک راکت کامل به‌وسیله‌ی چاپگر سه‌بعدی.

تبدیل سفر فضایی با فناوری چاپ سه بعدی به سفری تفریحی 

در طول چند سال گذشته، علاقه‌ی ناسا نسبت به استفاده از فناوری چاپ سه بعدی در تمامی بخش‌ها افزایش یافته است. پیش‌بینی می‌کنیم که در آینده آژانس‌های فضایی غیردولتی پایگاهی برای خلاقیت و روش‌های خلاقانه درزمینه‌ی ساخت موشک خواهند شد. حال اهمیت این قضیه در کجاست؟ ممکن است که در آینده‌ی نزدیک  سفر فضایی تبدیل به سفری تفریحی با هزینه‌ای قابل‌قبول شود.

به‌هرحال ناسا در به کار بردن از چاپگر سه‌بعدی برای حل مشکلات واقعی دنیای امروز کاملاً جدی بوده به نظر می‌رسد که گام‌های مؤثری را نیز در این راه برداشته است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.