full screen background image

اولين پيوند سر انسان در راه است

8316 بار دیده شده

بالاخره در حال اتفاق افتادن است. حالا دیگر برای عمل جراحی بحث‌برانگیز پیوند سر انسان تاریخی تعیین‌شده و تیمی از جراحان مغز و اعصاب حاضرشده‌اند که چنین عملی را انجام دهند.

Loading the player...

دکتر مغز و اعصاب ایتالیایی سرجیو کاناویرو، به نقل از سی ای ان، اعلام کرد که این عمل را در دانشگاه علوم پزشکی هاربینِ چین، همراه با تیمی متشکل از جراحان چینی و ایتالیایی انجام خواهد داد. سال‌هاست که دکتر کاناویرو درباره‌ی این عمل بحث‌برانگیز صحبت می‌کند، اما بالاخره امسال او توانست داوطلبی را پیدا کند که حاضرشده با رضایت کامل چنین عملی را انجام دهد.

دکتر والری اسپیریدونوف، دانشمند علوم رایانه‌ای روسی، همان کسی است که داوطلب شده. او از نوعی بیماری تحلیل عضلات به نام وردنیگ هفمان رنج می‌برد. اسپیریدونوف امیدوار است که این عمل زندگی تازه‌ای به او ببخشد. این عمل جراحی پانزده میلیون دلاری قرار است که سر اسپیریدونوف را از بدنش جدا کرده و به بدن سالم یک اهداکننده‌ی مرگ مغزی پیوند بزند.

روز جمعه این دو فرد در نشست سالانه‌ی آکادمی جراحان مغز و اعصاب و ارتوپدی آمریکایی در مریلند حاضر شدند.

 دکتر کاناویرو، در حالی که جلوی اسپیریدونوف زانو زده بود به او می‌گفت: “ما می‌تواند این کار را انجام دهیم”، گفت: “شانس موفقت آمیز بودن این عمل ۹۰ درصد است، البته خطراتی هم وجود دارد. من نمی‌توانم انکارشان کنم.” او درباره‌ی اسپیریدونوف گفت: “او مرد شجاعی است و در موقعیت بسیار بدی قرار دارد. شما باید این را درک کنید که طب غربی نمی‌تواند کمکی به او بکند. طب غربی شکست خورده است.”

اسپیریدونوف که ویلچر نشین شده، تأیید کرد که دراین‌باره نگران است اما گفت: “اگر این عمل به‌خوبی پیش برود، فکر کنم از محدودیت‌هایی که حالا گرفتارشان هستم رها شوم.”

دکتر کاناویرو درباره‌ی منتقدانش گفت: “من خود را نه‌تنها ازنظر علمی، بلکه از نظر روانی نیز آماده کرده‌ام چون برای رویارویی با چنین حملاتی، این دو به یک اندازه اهمیت دارند.”

“پیامدهایی فراتر از مسائل دینی، فرهنگی، آینده و کلاً در همه‌چیز وجود دارد. اگر خطر نکنیم، پس باید با آرامش دراز کشیده و منتظر مرگ خود باشیم.”

جراح قلب، دکتر ریموند دایتر که در این اجلاس شرکت کرده بود اظهار داشت: “مشخصاً یکی از اولین نگرانی‌ها این است که آیا می‌توان در طول این عمل مغز را زنده نگاه داشت.”

“وقتی‌که در حال عمل پیوند قلب، کلیه یا کبد هستید، برای اینکه زمان جراحی بیشتری را در اختیار داشته باشید، دمای این اندام‌ها را پایین می‌آورید تا بتوانید تمام عروق خونی را متصل کرده و سپس مجدداً جریان خون را برقرار سازید.”

دکتر کاناویرو در ماه فوریه با انتشار مقاله ای در مجله ی جراحی مغز و اعصاب بین المللی این ادعای جسورانه‌ی خود را اعلام کرد.
2 نظر درباره “اولين پيوند سر انسان در راه است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.