full screen background image

این ربات‌های بنا به‌زودی جای کارگران ساختمانی را خواهند گرفت

806 بار دیده شده

ربات‌های بنا به نام سم (بنای نیمه‌خودکار) در حال حاضر در حال کمک کردن به کارگران ساختمانی در محل‌های زیادی است.

Loading the player...

به این دلیل به آن نیمه‌خودکار می‌گویند که هنوز برای انجام دادن کارهای پیچیده مانند انجام دادن جزییات ظریف (تمیز کردن سیمان اضافی) و راه‌اندازی محل کار به کمک یک کارگر نیاز دارد. اما این ربات می‌تواند کارهای تکراری و سنگین را به‌تنهایی انجام دهد. مانند برداشتن و جابه‌جا کردن آجرها یا سیمان‌کاری.
قبل از شروع کار باید به‌وسیله‌ی رایانه در ربات یک سری دستورالعمل و میزان‌ها را تنظیم کرد. چالش اصلی مهندسان طراح این ربات محیط پویای یک کارگاه ساختمانی بود که کاملاً متفاوت با محیط ثابت کارخانه‌ها یا کارگاه‌های تولیدی است.

این ربات‌های بنا به‌زودی جای کارگران ساختمانی را خواهند گرفت - فردانما - آینده صنعت ساختمان (۲)

ربات‌های بنا مشابه در صنعت ماشین آلات صنعتی

سم تنها ربات بنای موجود نیست، ربات دیگری با نام هیدرین هم با کارایی آجر گذاری وجود دارد. در یک مطالعه نشان داده شد که هیدرین می‌تواند با سرعتی دو برابر بیشتر از ماهرترین بناهای دنیا آجر گذاری کند. با بیش از ۱۰۰۰ آجر در دقیقه، این ربات می‌تواند در کمتر از دو روز دیوار یک خانه را بسازد. کاری که یک گروه شش تا ده‌نفره در سه تا پنج روز کاری می‌توانند انجام دهند. البته پایه‌ی کاری این ربات کمی متفاوت است. این ماشین بیشتر شبیه به یک چاپگر سه‌بعدی کار می‌کند. سازندگان آن ادعا می‌کنند که هیدرین از سم سریع‌تر است.
ظهور چنین ربات‌هایی نشان از این دارد که این فناوری با سرعت بالایی در حال پیشرفت است. باوجوداین باید گفت که بدن و ذهن انسان بسیار پیچیده است، و به همین خاطر ساختن نظیر آن کاری بسیار مشکل است. بااینکه سرمایه‌ی زیادی در راه هوش مصنوعی هزینه شده است، اما نتایج فعلی کار به‌اندازه‌ی کافی نزدیک به تقلید کارایی‌های انسان نیست. به همین دلیل، انسان‌ها هنوز بخشی از نیروی کار باقی خواهند ماند و این موضوع در آینده نیز به همین صورت ادامه خواهد داشت، حداقل تا زمانی که ماشین‌ها بتوانند به‌اندازه‌ی انسان توانایی‌های هوشی و احساسی پیدا کنند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.