full screen background image

باد کردن تیوپ دوچرخه در حال راندن

4704 بار دیده شده

در سال ۲۰۱۳ مخترعی به نام بنجامین کرمپل روش نوینی را ابداع کرد که با آن می‌شد باد چرخ‌های دوچرخه را به میزان معینی حفظ کرد. سیستم پامپ‌تایر با استفاده از سازوکار باد زدن داخلی و حرکت دوچرخه، می‌تواند به‌صورت خودکار باد چرخ‌ها را تنظیم کند. مشکل طرح اولیه این بود که دوچرخه‌سواران مجبور بودن از چرخ‌های بزرگ کرمپل استفاده کنند.

در اختراع جدید کرمپل، پامپ‌تیوب، دوچرخه‌سواران می‌توانند از هر چرخی استفاده کنند و تنها با استفاده از این تیوپ از خاصیت باد زدن خودکار لذت ببرند. قسمت داخلی تیوپ به سامانه‌ی بادزنی خارجی متصل است که دارای یک تیوپ نازک با خاصیت ذخیره‌ی باد است. باد از طریق یک شیر وارد سامانه‌ی بادزنی می‌شود که در سرتاسر تیوپ داخلی گسترده شده است. فشاری که موقع راندن دوچرخه به تیوپ وارد می‌شود باعث شده که باد از سامانه‌ی خارجی به تیوپ داخلی وارد شود و چرخ را باد بزند.

وقتی‌که باد از سامانه‌ی بادزنی وارد تیوپ داخلی می‌شود، خلأ ایجادشده باعث می‌شود هوا از شیر یک‌طرفه وارد سامانه‌ی باد زنی شود. در گردنه‌ی این شیر شماره‌گیری وجود دارد که می‌توان با آن میزان فشار دلخواه را برای چرخ تنظیم کرد، بعدازآن که به فشار موردنظر رسید، دیگر بادی داخل تیوپ وارد نمی‌شود.

پامپ‌تیوب هم مشکلات مشابهی با تیوپ ضد سوراخ شدن و تایر لاینر دارد. اطراف چرخ عریض‌تر می‌شود و درنتیجه شتاب دوچرخه کاهش پیدا می‌کند، و لاستیک اضافه باعث می‌شود که چرخ‌ها به‌خوبی با جاده تماس پیدا نکنند که این کار راندن دوچرخه را دشوارتر می‌کند.

بااین‌وجود، فواید این سیستم خیلی بیشتر از اضافه کردن یک لایه‌ی لاستیکی برای جلوگیری از پنچر شدن است. تمام تیوپ‌ها کمی نشتی دارند، مخصوصاً اگر دوچرخه‌ی شما چندهفته‌ای در گوشه‌ی حیاط زیر باران مانده باشد. ممکن است که شما فرقی را احساس نکنید و چرخ‌ها را باد نزنید، اما خالی شدن باد دوچرخه می‌تواند به پنچر شدن آن منجر شود. اگر پامپ‌‌تیوب مانند تبلیغش خوب عمل کند، می‌تواند بعد از چند دقیقه رکاب زدن، چرخ‌ها را به‌اندازه‌ی دلخواه شما باد بزند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.