full screen background image
بازار انحصاری گوگل در انرژی های تجدیدپذیر تا سال ۲۰۱۷ - فردانما - آینده صنعت و فناوری ۰۲

بازار انحصاری گوگل در انرژی های تجدیدپذیر تا سال ۲۰۱۷

5265 بار دیده شده

گوگل به زودی به بزرگترین شرکت سبز دنیا تبدیل می‌شود. آیا گوگل به جز تامین انرژی دفاتر خود، قصد سرمایه گذاری در صنعت انرژی های تجدیدپذیر را دارد و شاهد  بازار انحصاری گوگل در انرژی های تجدیدپذیر خواهیم شد؟

طبق اعلام نیویورک‌تایمز، غول فناوری دنیا در سال ۲۰۱۶ به اندازه کل شهر سانفرانسیسکو انرژی مصرف کرده است. این میزان انرژی برای تأمین انرژی خانه‌های نیم میلیون آمریکایی در یکسال کافی است. پاپیولر مکانیکس گزارش می‌دهد: «هزینه‌های انرژی گوگل بالاتر از حد معمول است زیرا علاوه بر تأمین انرژی دفاترش، گوگل چندین مرکز داده بزرگ در سرتاسر جهان دارد.» گوگل نیز به این موضوع توجه کرده است و تصمیم گرفته تا در این خصوص اقدام نماید.

نویدی از  بازار انحصاری گوگل در انرژی های تجدیدپذیر

گوگل امیدوار است بتواند در سال ۲۰۱۷ با استفاده انحصاری از انرژی خورشیدی و بادی برای تأمین انرژی دفاتر و مراکز داده خود در سرتاسر جهان، به این استفاده بیش از حد از انرژی پایان دهد. نیویورک‌تایمز گزارش می‌کند: «آنچه گوگل طی دهه گذشته با کمی هیاهو انجام داده، مشارکت در تعدادی از معاملات بزرگ با تولیدکنندگان انرژی‌های تجدیدپذیر بوده است، و عموماً تعهد کرده تا انرژی تولیدی آنها حاصل از توربین‌های بادی و پانل‌های خورشیدی را خریداری نماید.» این تعهدات که تحت عنوان «گواهینامه‌های انرژی تجدیدپذیر» شناخته می‌شوند به تولیدکنندگان این اجازه را می‌دهند تا به منظور کمک برای خریداری توربین‌ها یا پانل‌های خورشیدی بیشتر، کمک مالی دریافت نمایند. گوگل قصد دارد تا برای تمامی ساختمان‌ها و کمپ‌های خود گواهینامه‌های کافی خریداری نماید تا بتواند تا سال آینده ۱۰۰% خروجی انرژی خود را پوشش دهد.

بازار انحصاری گوگل در انرژی های تجدیدپذیر تا سال ۲۰۱۷ - فردانما - آینده صنعت و فناوری

قراردادهای فعلی گوگل برای انرژی‌های تجدیدپذیر

ژوزف کاوا قائم مقام مراکز داده گوگل به نیویورک‌تایمز گفت: «ما بزرگترین خریدار شرکتی انرژی تجدیدپذیر در جهان هستیم. این امر برای اقتصاد، برای کسب‌وکار و برای سهامداران ما خوب است.» این موضوع درست است؛ گوگل از زمانی که سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر را آغاز کرده، شاهد کاهش مصرف انرژی و بهبود کارایی بوده است. ورج گزارش می‌کند: «گوگل اعلام می‌کند که در حال حاضر در مقایسه با ۵ سال قبل، سه و نیم برابر توان محاسباتی بیشتر با همان میزان مصرف انرژی در برخی بخش‌های معین از مراکز داده خود عرضه می‌کند.» گوگل همچنین یک گزارش منتشر کرده تا در خصوص صرفه‌جویی در مصرف انرژی خود اطلاعات بیشتری ارائه کند.

امید گوگول این است که سایر شرکت‌ها در این زمینه از گوگل تبعیت نمایند. کارا به ورج می‌گوید: «من می‌دانم که یادگیری زیادی برای سایر صنایع در این خصوص وجود دارد، اگر شما یک کارخانه صنعتی بزرگ هستید، فرقی نمی‌کند صنعت پتروشیمی، نفت و گاز یا صنعت تولید فلزی، روند کار مشابه است.»

گوگل امیدوار است سایر شرکت‌های فناوری نیر منابع انرژی تجدیدپذیر را بپذیرند. نیویورک‌تایمز توضیح می‌دهد: «مایکروسافت می‌گوید از سال ۲۰۱۴ به صورت ۱۰۰% کربن-خنثی بوده است، اما بیشتر این امر حاصل خرید آفست‌های کربن است که سرمایه‌گذاری در چیزهایی همانند درختکاری یا پروژه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر است.» اگر مایکروسافت از گوگل پیروی کرده و به جای خریداری آفست‌های کربن به سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر بپردازد، ممکن است صنعت فناوری بتواند به خوبی به انرژی‌های تجدیدپذیر کمک نماید تا توان لازم برای تبدیل شدن به منبع اصلی انرژی را به دست آورد.

با تمامی پتانسیلی که در این برنامه وجود دارد، اما چند هشدار را باید در نظر داشت. برای مثال قرار نیست در واقعیت انرژی چیزی به کمک انرژی‌های تجدیدپذیر تأمین شود بلکه فقط قرار است تا در آن سرمایه‌گذاری شود. کریس وارن قائم‌مقام ارتباطات در مؤسسه تحقیقات انرژی به نیویورک‌تایمز گفت: «اگر آنها فکر کرده‌اند که واقعاً می‌توانند خود را با پانل‌های خورشیدی و بادی پشتیبانی کنند، باید آنها را مستقیماً به مراکز داده خود متصل کنند. به زعم من این فقط حیله روابط عمومی است.»

نیویورک‌تایمز گزارش می‌کند: «پشتیبانی گوگل از صنعت انرژی‌های تجدیدپذیر می‌تواند باعث کاهش قیمت‌ها شود، به ویژه در چیزهای همانند زغال‌سنگ.» اگر گوگل موفق شود، اولین شرکت بزرگی خواهد بود که کاملاً با استفاده از انرژی پاک فعالیت می‌کند و همانطور که مشاور استراتژی زیست‌محیطی- اندرو وینستون- به ما گفت در چنین صورتی جهان بهتر خواهد شد.

نظر شما درباره استراتژی گوگل چیست، آیا فقط هدف گوگل از استفاده از انرژی های تجدیدپذیر صرفا استفاده دفاتر خودش است یا سرمایه گذاری بزرگی در پشت این فعالیت ها نهفته است؟
3 نظر درباره “بازار انحصاری گوگل در انرژی های تجدیدپذیر تا سال ۲۰۱۷

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.