full screen background image

بازگرداندن مردگان به زندگی با استفاده از هوش مصنوعی

5009 بار دیده شده
Loading the player...

هیومِی تصمیم دارد که مغز کسانی که مرده‌اند را در تراشه‌ی “شخصیت” بازنویسی کند

شرکت‌های زیادی، ازجمله گوگل، در حال تلاش برای پیدا کردن راهی برای افزایش ده‌ها و یا صدها سال به عمر بشر هستند. اما هیومِی می‌خواهد از جنبه‌ی دیگری به این مشکل نگاه کند.

به‌جای افزایش عمر، این شرکت لس‌آنجلسی می‌خواهد که با استفاده از هوش مصنوعی افراد مرده را به زندگی برگرداند.

اطلاعات زیادی در مورد این پروژه وجود ندارد، اما ایده‌ی کار این‌طور خواهد بود که ابتدا مغز منجمد شود و سپس به یک تراشه منتقل گردد.

جاش باکنگرا، مؤسس این شرکت به منتقدانش اطمینان داد که درباره‌ی بازگرداندن مردگان بسیار جدی است و اعتقاد دارد که تا ۳۰ سال آینده این کار امکان‌پذیر خواهد شد.

با توجه به وبسایت هیومِی، این شرکت یک: ” شرکت هوش مصنوعی با هدف خلق دوباره‌ی زندگی پس از مرگ است.”

“ما می‌خواهیم شمارا بعد از مردن به زندگی بازگردانیم.”

آن‌ها برنامه‌ی خود را این‌طور شرح دادند که می‌خواهند با استفاده از هوش مصنوعی و فناوریِ نانو “اطلاعات مربوط به نحوه‌ی صحبت کردن، الگوهای رفتاری، نحوه‌ی فکر کردن و چگونگی عملکرد بدن را با دقت بالا ذخیره کنند.”

سپس این اطلاعات به‌صورت “فناوری چند حسگری” کدگذاری خواهد شد، که بعداً می‌توان آن را در یک بدن مصنوعی با مغز شخص مرده جاسازی کرد.

علاوه بر آن، این شرکت گفته است که وقتی مغز رشد کرد، با استفاده از شبیه‌سازی و با استفاده از فناوری نانو آن را بازسازی کرده و “آن را به زندگی برمی‌گرداند.”

هنوز مشخص نیست که هزینه‌ی این فرایند چه میزان خواهد شد، و از کجا می‌خواهند این مغز را به دست بیاورند، اما آقای باکنگرا به اوستریلین پاپ‌سای گفت: “ما بعد از مرگ و با استفاده از فناوری سرمازیستی مغز را منجمد می‌کنیم.”

“وقتی‌که این فناوری کاملاً تکامل یافت، ما مغز را در بدن مصنوعی قرار می‌دهیم.”

او ادامه داد که بدن مصنوعی با استفاده از امواج مغزیِ فرد کنترل خواهد شد، به همان شیوه‌ای که اعضای مصنوعیِ پیشرفته‌ی امروزی عمل می‌کنند.”

وقتی‌که از او پرسیدند که چرا روی این ایده کار می‌کند، او گفت که بدن مصنوعی “به تجربه انسانی کمک کرده و قبولِ مفهوم مرگ را آسان‌تر می‌کند.”

اگرچه این ایده با مفهوم تکینگی شباهت دارد، اما بین این دو تفاوت‌هایی وجود دارد.

یکتاییِ فناورانه، توسعه‌ی ابرهوشمندی است که با استفاده فناوری به دست می‌آید.

به بیان ساده‌تر، این ایده‌ی همان بارگذاری ذهن ما در رایانه و تعویض اعضای بدن ما با ماشین می‌باشد تا ما را باهوش‌تر و قوی‌تر از وقتی کند که زنده بودیم.

اولین استفاده از واژه‌ی یکتایی برای هوش فناورانه به‌وسیله‌ی ریاضی‌دانی به نام جان فون نویمان در اواسط دهه‌ی ۶۰  قرن بیستم مطرح شد.

او گفت: “پیشرفت فناوری و تغییرات در سبکِ زندگی بشر، که ندایِ نزدیک شدن به‌نوعی از یکتایی اساسی در تاریخ نسلی را می‌دهد که فراتر از انسانی با تعریف امروزی است، نمی‌تواند ادامه بیابد.”

بعدتر این واژه به‌وسیله‌ی ونوور وینگه، نویسنده‌ی داستان‌های علمی تخیلی، به کار گرفته شد که اعتقاد داشت رابط‌های مغز رایانه‌ای دلیل به وجود آمدن یکتایی هستند.

اخیراً ری کورزویل، مدیر مهندسی گوگل در پیشگفتارِ اثر کلاسیک فون نیومان بانام رایانه و مغز،  این واژه را از جان فون نویمان نقل کرد.

کورزویل پیش‌بینی کرده است که یکتایی حدود ۲۰۴۵ اتفاق می‌افتد، درحالی‌که وینگه پیش‌بینی کرده بود که این موضوع در ۲۰۳۰ اتفاق خواهد افتاد.

بیل ماریس، رییس گوگل ونچرز اعتقاد دارد که روزی امکان این به وجود خواهد آمد که انسان‌ها تا ۵۰۰ سال زندگی کنند، و این کار با پیشرفت‌هایی در علم پزشکی و بیومکانیک به دست خواهد آمد.

او که قبلاً در شرکت‌های استارتاپِ ژنتیکی و تشخیص سرطان سرمایه‌گذاری کرده است گفت: “ما در علم ابزارهای کافی برای حقیقت بخشیدن به هر رؤیای جسورانه‌ای را داریم. من فقط امیدوارم آن‌قدر زنده بمانم که دیگر نمیرم.”

آقای ماریس در سال ۲۰۰۹ گوگل ونچرز را تأسیس کرد و بر تمامی فعالیت‌های جهانی این صندوق نظارت دارد.

بااین‌وجود، ادعاهای او با سخنان اخیر پروفسور سِر کولین بلکمور در اجلاس پیری‌شناسی مغایرت دارد.

سِر بلکمور، عصب‌شناس و مدیر اجرایی سابق انجمن تحقیقات پزشکی انگلیس، گفته است که برای عمر انسان و میزان پیر شدنِ بدن سقف مشخصی وجود دارد.

او گفت که ممکن است ۱۲۰ سال حداکثر زمانی باشد که یک انسان می‌تواند عمر کند.

او گفت افرادی که بیش از ۱۲۰ سال عمر می‌کنند بسیار معدود هستند و به‌احتمال‌زیاد حتی پیشرفت پزشکی و فناوری نیز این سقفِ عمر را افزایش نخواهد دهد.
2 نظر درباره “بازگرداندن مردگان به زندگی با استفاده از هوش مصنوعی

  1. maria

    موضوع بازگرداندن مردگان به زندگی با استفاده از هوش مصنوعی را براي تحيق درس هوش مصنوعي نياز دارم
    چطور ميتوانم اين كليپ را دانلود كنم ؟ كاملتر اين مطلب را چطور دريافت كنم ؟
    ممنونم

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.