full screen background image

بزرگ‌ترین مزرعه‌ی درون ساختمانی در دنیا

3499 بار دیده شده
Loading the player...

همه می‌دانند که ژاپن برای اختراعات عجیب‌وغریبش مشهور است. بااین‌وجود، میان تمام آن اختراع‌ها بعضی‌ها واقعاً خوب کار می‌کنند. مانند مزرعه‌ی درون ساختمانی که میزان بهره‌وری و محصول دهی آن غیرقابل‌باور است. این مزرعه با مساحت ۲۵۰۰۰ فوت مربع در حال تولید شگفت‌انگیز ۱۰۰۰۰۰ دانه کاهو در روز است، و این در حالی است که مصرف برق آن حدود ۴۰%، دورریز آن ۸۰% کمتر و مصرف آب آن حدود ۹۹% کمتر از مزارع معمولی است. این مزرعه صد برابر بیشتر (در هر فوت مربع) از مزارع معمولی محصول دهی دارد.

از مزیت‌های کشاورزی درون ساختمانی، کنترل بر روی آب‌وهواست؛ محصولات تحت تأثیر تغییر آب‌وهوا، آفات و یا خشکسالی قرار نمی‌گیرند. درمجموع همه‌چیز طبق برنامه پیش رفته و تحت کنترل هست. شینگیهارو شیمامورا، فیزیولوژیست گیاهی که در استان میاگی در شرق ژاپن کار می‌کند، بعد از زمین‌لرزه‌ی بزرگی که در سال ۲۰۱۱ باعث سونامی شد، کارخانه‌ی نیمه‌هادی متعلق به شرکت سونی را به بزرگ‌ترین مزرعه‌ی درون ساختمانی دنیا تبدیل کرد. روشنایی این مزرعه به‌وسیله‌ی ال ای دی ها تأمین می‌شود. ال ای دی ها از طرف شرکت جی ای بوده و روشنایی آن‌ها به‌صورتی تغییر داده‌شده که طول‌موج ساطع‌شده از آن بهترین طول‌موج شناخته‌شده برای رشد گیاهان باشد.

مزرعه‌ی درون ساختمانی

بزرگترین مزرعه ی درون  ساختمانی ۱
بزرگترین مزرعه ی درون  ساختمانی ۳
بزرگترین مزرعه ی درون  ساختمانی ۴
بزرگترین مزرعه ی درون  ساختمانی ۵
بزرگترین مزرعه ی درون  ساختمانی ۲

به گفته‌ی شیمامورا، “من می‌دانستم که چطور سبزی‌های خوبی را ازلحاظ زیست‌شناختی پرورش دهم و می‌خواستم که این دانش را با سخت‌افزارهای موجود ادغام کرده و به نتیجه‌ی خوبی برسم. ما نباید به‌صورت شبانه‌روزی تنظیمات یکسانی را انجام دهیم . ما بایستی با کنترل کردن روشنایی و شرایط محیطی به بهترین ترکیب بین فتوسنتز در طول روز و تنفس در طول شب دست پیدا کنیم.”

چراغ‌های ال ای دی به کنترل رطوبت، دما و آبیاری نیز کمک می‌کنند و به همین دلیل میزان مصرف آب را تا ۹۹% کاهش می‌دهند و علاوه بر آن رشد گیاه را ۲٫۵ برابر افزایش می‌دهند. گروه جی ای ژاپن امیدوار است که مزارع درون ساختمانی‌ای مانند این مزرعه در استان میاگی بتوانند راه‌حل خوبی برای مشکل کمبود غذا در دنیا باشند. میراجی و جی ای در حال کار بر روی “کارخانه‌های گیاه” در هنگ‌کنگ و در شمال روسیه هستند. شیمامورا گفت: “بالاخره ما در حال شروع واقعی صنعتی کردن کشاورزی هستیم.”
2 نظر درباره “بزرگ‌ترین مزرعه‌ی درون ساختمانی در دنیا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.