full screen background image

بهبود کیفیت محصولات کشاورزی با اپلیکیشن تلفن همراه

2311 بار دیده شده

این یک عکس معمولی گرفته شده توسط تلفن همراه نیست. درخت گوجه فرنگی که در فیلم می‌بینید به بیماری شایع سفیدک پودری مبتلا شده است. بیماری قارچی که مانند پودر سفیدی بر روی برگ‌ها ظاهر می‌شود.به لطف این اپلیکیشن تلفن همراه که پلنتیکس نام داد در عرض چند ثانیه می‌توان بیماری درختان را مشخص کرد. با وجود این اپلیکیشن تلفن همراه می‌توان به بهبود کیفیت محصولات کشاورزی در آینده امیدوار بود.

Loading the player...

بهبود کیفیت محصولات کشاورزی

مدیرعامل شرکت آلمانی پیت، توسعه دهنده این اپلیکیشن می‌گوید: «این ایده برای حمایت از کشاورزان کوچک شکل گرفت. تا بتوانند صدمه‌های وارد آمده بر گیاهانشان را تشخیص دهند. معمولا این اطلاعات در اختیار متخصصین رشته است. آنها هم همیشه در مزارع نیستند. ما می‌خواهیم این ابزار مثل یک دیکشنری در جیب شما باشد. وقتی سر زمین هستید فورا می‌توانید از آن برای ارزیابی صدمات گیاهان استفاده کنید.»

بهبود کیفیت محصولات کشاورزی با اپلیکیشن تلفن همراه -فردانما-آینده صنعت کشاورزی

این ابزار در آلمان، اتریش و سوئیس در دسترس قرار گرفته است و همچنین هند و برزیل در مرحله آزمایش هستند.

زمانی که عکس گیاه را می‌گیرید، تجزیه و تحلیل عکس بلافاصله انجام می‌شود اما همچنین این عکس در آرشیو اطلاعات شرکت پیت در هانوفر آلمان ذخیره می‌شود تا بتوانند از طریق اطلاعات، الگوریتم تشخیص بیماری‌ها را ارتقا دهند.

از سال ۲۰۱۵ تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار عکس توسط «پلنیکس» تجزیه و تحلیل شده است. مسئول فنی شرکت در این مورد می‌گوید: «برای مثال ما از هند ۱۰ هزار عکس دریافت کرده ایم. به این صورت می‌توانیم بفهمیم که بزرگترین مشکل در هند چیست. یک ویروس است یا یک قارچ یا باکتری؟ آیا گیاهان از سوءتغذیه رنج می‌برند و یا حشرات و آفات؟ همه آنها را در این ابزار می‌توان یافت و و ما با تحلیل آن می‌توانیم بفهمیم که چگونه کشاورزی هند را کارآمدتر کنیم.»

این اپلیکیشن تلفن همراه قادر به تشخیص ۶۰ بیماری است

بهبود کیفیت محصولات کشاورزی با اپلیکیشن تلفن همراه -فردانما-آینده صنعت کشاورزی

توسعه دهندگان این اپلیکیشن می‌گویند که ابزار آنها قادر به تشخیص بیش از ۶۰ بیماری است. کارشناسان علوم خاک از دانشگاه هانوفر نیز تایید کرده اند که این ابزار برای پیش‌بینی و تشخیص بیماری‌های درختان و گیاهان کارآمد و قابل اعتماد است.
یک نظر درباره “بهبود کیفیت محصولات کشاورزی با اپلیکیشن تلفن همراه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.