full screen background image

ایده تاکسی های هوایی یک قدم به واقعیت نزدیک‌تر می‌شود

2459 بار دیده شده

تاکسی های هوایی آینده، دقیقاً مشابه آنچه در فیلم سینمایی «عنصر پنجم» نشان داده شد نیستند اما پروژه آزمایشی اسکای‌ترن که برای حمل و نقل عمومی هوایی طراحی شده را می‌توان یک قدم بزرگ به سمت تحقق این ایده به حساب آورد.

Loading the player...

بر اساس گزارش سی‌ان‌ان‌مانی، اسکای‌ترن پروژه خود را در شهر تلاویو اجرا خواهد کرد. این سیستم ۲۷۰ متری شامل یک واگن است که در ارتفاع بین ۷ تا ۹ متری به صورت مغناطیسی حرکت می‌کند.
این واگن با ظرفیت چهار نفر می‌‌تواند تا سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت نماید. اگر پروژه پایلوت موفقیت‌آمیز باشد، شرکت چندین واگن دیگر به مجموعه اضافه کرده و این پروژه را در سه شهر دیگر اجرا خواهد نمود. اگر همه چیز مطابق با برنامه پیش رود، در سال ۲۰۱۸ در آمریکا نیز پیاده خواهد شد.

کاربرد شناوری مغناطیسی در تاکسی های هوایی

جری سندرز مدیرعامل اسکای‌ترن توضیح می‌دهد که سیستم حمل و نقل در هوا (بالای سر) که از فولاد و آلومینیوم ساخته شده، در مقایسه با سیستم‌های زیرزمینی -که بین ۱۰۰ میلیون تا ۲ میلیارد دلار برای هر کیلومتر هزینه در بر دارند- هزینه ساخت و نگهداری بسیار کمتری دارند. سیستم اسکای‌ترن را می‌توان طی چند روز و با هزینه ۸ میلیون دلار برای هر کیلومتر راه‌اندازی کرد در حالی که هر خودرو هزینه‌ای معادل ۲۵ تا ۳۵ هزار دلار برای هر فرد در بر دارد.
تاکسی‌های هوایی از شناوری مغناطیسی استفاده می‌کنند که بر اساس آن آهنرباهای مغناطیسی واگن‌ها را بلند کرده و به جلو می‌رانند. میزان انرژی لازم برای انجام این کار معادل یک سوم انرژی لازم برای سوخت یک خودروی هیبریدی است.
شهرهای کالیفرنیا، اینگلوود و بالتیمور در آمریکا برای اجرای سیستم اسکای‌ترن اعلام آمادگی نموده‌اند. با توجه به سرمایه‌گذاری چند میلیون دلاری صندوق سرمایه‌گذاری اینوویشن اندیور، احتمالاً زودتر از آنچه پیش‌بینی شده بتوانیم اسکای‌ترن را در آمریکا ببینیم.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.