full screen background image

تخت خواب ضد زلزله

16287 بار دیده شده
Loading the player...

خبر خوبی برای زلزله‌هراس‌ها و خبر بد برای تنگناهراس‌ها، چون هدف این اختراع شگفت‌انگیز قرار دادن فرد در فضای فلزی تابوت مانند به همراه آب و غذا، در صورت بروز زلزله است؛ تا در برابر خراب شدن یا آوار از جان فرد مراقبت کند. افراد زیادی از خطری که زلزله برای جان افراد ایجاد می‌کند احساس ناخوش آینده پیدا می‌کنند. مخصوصاً کسانی که بر روی گسل‌های فعال زندگی کنند. بااینکه خرابی خیلی کم اتفاق می‌افتد، اما در صورت وقوع زلزله سازه‌ها و ساختمان‌ها تبدیل به چیز خطرناکی می‌شوند و کسی نمی‌تواند حتی در مقابل زلزله‌های متوسط امنیت آن‌ها را تضمین کند.

برای مقابله با زلزله فنون ساختمانی زیادی به کار گرفته‌شده است و طراحی سیستم هشدار زلزله و کاهش خسارت، سعی بر آن داشته که خطر تلفات جانی را کاهش دهد. وقتی‌که ما بیدار هستیم، به‌احتمال‌زیاد می‌توانیم به سمت سرپناه برویم و خود را نجات دهیم، اما وقتی‌که خوابیده‌ایم، نمی‌توانیم به‌اندازه‌ی کافی سریع عمل کنیم و همان‌طور که بارها در طول تاریخ شاهد آن بوده‌ایم، زمین‌لرزه وقتی اتفاق افتاده که مردم خواب بوده‌اند. مبتکری چینی به نام ونگ ونشی طرحی را به ثبت رسانده که بااینکه غیرمعمول است، اما راه ساده‌ای برای نجات دادن جان انسان‌ها هنگام زلزله است.

او سعی کرده که تخت خوابی ضد زلزله ابداع کند که به‌سرعت بعد از تشخیص زلزله عمل می‌کند. کاری که می‌کند این است که شمارا درون جعبه‌ای فلزی می‌اندازد که درواقع نوعی کپسولِ بقاء است، شمارا از هر نوع خطر خارجی محافظت می‌کند، طوری که حتی ممکن است در صورت پرت شدن از چند طبقه هم زنده بمانید.

تخت خواب ضد زلزله

تخت خواب ضد زلزله - فردانما - آینده سلامت (۳)
تخت خواب ضد زلزله - فردانما - آینده سلامت (۲)
تخت خواب ضد زلزله - فردانما - آینده سلامت
تخت خواب ضد زلزله - فردانما - آینده سلامت (۱)

در صورت بروز زلزله، تعداد زیادی از افراد بعد از گیر افتادن زیر آوار به دلیل گرسنگی جان خود را از دست می‌دهند. برای همین کپسول فلزی پر از بطری‌های آب، غذاهای فاسد نشدنی و حتی دارای لوازم کمک‌های اولیه است. فرد می‌تواند ماه‌ها میان این قبرهای فلزی زنده مانده تا درنهایت نجات داده شود. به نظر ایده‌ی جالبی می‌آید، اما چالش‌های طراحی زیادی در آن وجود دارد که قبل از ساخته‌شدن باید بر آن‌ها غلبه کرد. این نکته که تخت بازشده و فرد را داخل محفظه می‌اندازد بسیار جالب است، اما ازلحاظ ارگونومی دست یافتن به آن کار دشواری است، چون افراد به ‌صورت‌های مختلفی می‌خوابند. افرادی که تنگنا ترسی دارند با اندازه‌های این وسیله‌ی ضد زلزله مشکلات فراوانی خواهند داشت، چون نمی‌توانند در محیط‌های بسته قرار بگیرند، چه برسد به ماندن برای ماه‌ها در محفظه‌ای فلزی! فناوری مدرن شاید بتواند این مشکل‌ها را برای ما حل کند، مثلاً با قرار دادن صفحه‌های لمسی که به‌صورت مجازی محیط را جادار نشان می‌دهد. این راه‌حل می‌تواند به افراد دارای تنگناهراسی کمک کند.

کشورهای آسیایی مانند چین و آسیای مرکزی یکی از آسیب‌پذیرترین نقاط دنیا هستند. فقط در سال جاری دو زلزله‌ی ۷٫۹ ریشتری در این منطقه اتفاق افتاده است. بااینکه آن‌ها خسارت زیادی به بار نداشته‌اند، اما وحشتی که ایجاد کرده‌اند برای افزایش نگرانی و استرس مردم کفایت می‌کند، خصوصاً وقتی‌که در خواب هستند. این محصول می‌تواند برای راحت کردن خیال مردم از جهت ایجاد ایمنی در صورت بروز زلزله کمک فراوانی بکند، اما هنوز باید کار زیادی روی آن انجام شود.
3 نظر درباره “تخت خواب ضد زلزله

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.