full screen background image
%d8%a7%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%88%d9%85-%d8%a8%d9%84%d8%a7%da%a9-%da%86%db%8c%d9%86-%d9%81%d9%86%d8%a7%d9%88%d8%b1%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%af%d9%88%d8%b1-%d8%b2%d8%af%d9%86-%d9%82%d8%a7%d9%86

اتریوم- بلاک چین فناوری برای دور زدن قانون سرمایه گذاری

4902 بار دیده شده

قرار بود دائو (سازمان خودمختار غیرمتمرکز) به اولین صندوق سرمایه‌گذاری دیجیتال غیرمتمرکز تبدیل شود و تمام عملیات روزانه آن از جمله طرح‌های سرمایه‌گذاری، پرداخت‌ها و حتی حاکمیت شرکتی آن به صورت مجازی انجام پذیرد. سرمایه‌گذاری جمعی انجام گرفته در دائو موفق‌ترین کمپین سرمایه‌گذاری بود که توانست رکورد قبلی که مربوط به بازی ویدئویی استار سیتیزن بود را پشت سر بگذارد.

قراردادهای هوشمند، بر مبنای اتریوم- بلاک چین

آیا باید برای ارز-رمزپایه بر مبنای بلاک‌چین قانون تصویب شود؟

دائو هیچ شعبه و هیچ کارمندی نداشت و کار مدیریت سرمایه‌ها را از طریق «قراردادهای هوشمند» و بر مبنای «اتریوم- بلاک‌چین» انجام می‌داد. اتریوم با آغاز به کار در سال ۲۰۱۳ از بلاک‌چین (پایگاه داده زنجیره قالب) برای ذخیره‌سازی دائمی داده‌ها در پایگاه داده و دسترسی سریع و آسان به آنها استفاده می‌کرد. اتریوم زیرساخت لازم برای راه‌اندازی قراردادهای هوشمند را تأمین می‌کند،قراردادها توسط یک نرم‌افزار که از منطق قراردادهای مالی معمولی پیروی می‌کند، ارائه و اجرا می‌شوند.

دائو از قراردادهای هوشمند به عنوان جایگزینی برای قراردادهای بین سرمایه‌گذاران و استارتاپ‌ها استفاده کرد. هرکسی می‌توانست با خرید «اتر» که ارز-رمزپایه (کریپتوکراسی) اتریوم-بلاک‌چین است، یک سرمایه‌گذار بی‌نام شود و با داشتن «اتر» توکن‌های دائو را خریداری نماید که این توکن‌ها همانند سهام شرکت هستند. سپس هر سرمایه‌گذار می‌توانست تصمیم بگیرد تا در یک استارتاپ سرمایه‌گذاری نماید و این کار را از طریق ارسال تعدادی توکن دائو به پروپوزال آن استارتاپ انجام می‌داد. استارتاپ‌ها توکن‌ها را به اتر تبدیل می‌کنند و بعداً اگر لازم باشد، آن را به پول بدون پشتوانه سنتی (پول دستوری) تبدیل می‌نمایند. قراردادهای هوشمند می‌بایست تمامی فرایندهای اداری فوق‌‌الذکر را طی کنند.

 هک دلیل پیشنهاد نسخه جایگزین بلاک چین

آیا باید برای ارز-رمزپایه بر مبنای بلاک‌چین قانون تصویب شود؟

هرچند اینطور که به نظر می‌رسد وعده یک عصر جدید سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها (چیزی فراتر از سرمایه‌گذاران خطرپذیر و سرمایه‌گذاران فرشته) در ۱۷ ژوئن از بین رفت. در این تاریخ یک هکر توانست از کدهای قراردادهای هوشمند دائو سوء استفاده نماید. این هکر توانست ۳٫۶ میلیون اتر (معادل ۵۰ میلیون دلار) را سرقت نماید.

خوشبختانه در قراردادهای هوشمند یک دوره انتظار برای برداشت سرمایه‌ها برنامه‌ریزی شده بود بنابراین هکر مجبور بود قبل از تبدیل اترهای دزیده شده به پول رایج، این زمان انتظار را طی کند. این امر برای سرمایه‌گذاران دائو یک زمان ارزشمند ایجاد کرد تا بتوانند راهکاری برای حفاظت از سرمایه‌های خود پیدا کنند.

پیرو بحث‌های داغ در انجمن بلاک‌چین ، اکثریت شبکه دائو موافقت کردند تا یک نسخه جایگزین بلاک‌چین ایجاد نمایند که در آن هک رخ نداده است.

 دو نسخه موجود اتریوم- بلاک چین

آیا باید برای ارز-رمزپایه بر مبنای بلاک‌چین قانون تصویب شود؟

اکنون اتریوم- بلاک‌چین در دو نسخه موجود است. یکی اتریوم هارد فورک (ای‌تی‌اچ) بلاک‌چین است که عملیات هک در آن بازگردانده شده است. دیگری اتریوم دست‌نخورده اما هک شده (ای‌تی‌سی) است که قرار بود به فراموشی سپرده شده و از دسترس خارج شود. هرچند بنیادگرایان بلاک‌چین در انجمن ارز-رمزپایه (کریپتوکراسی) تصمیم گرفتند از راهکار دیگری استفاده کنند: «کد، قانون است و اگر کد دائو اجازه این هک را داده است، این هک مجاز است.» این بنیادگرایان علیرغم ریسک مالی برای تمام سرمایه‌گذاران دائو، استفاده از ای‌تی‌سی بلاک‌چین را ادامه می‌دهند. شرکت مبادله ارز-رمزپایه «پولونیکس» ای‌تی‌سی را در لیست ارزهای خود قرار داده و نقدپذیری آن را حفظ کرده است، که این موضوع باعث تقویت موقعیت بنیادگرایان شده است.

متأسفانه پیش از اینکه دائو شانسی برای تشخیص دادن چشم‌انداز صندوق‌های سرمایه‌گذاری خود داشته باشد، به یک هیولای دوسر تبدیل شد. در خصوص ای‌تی‌اچ یک بازپرداخت انجام شد و سرمایه‌گذران می‌توانند سرمایه‌های خود را پس بگیرند و در خصوص ای‌تی‌سی، هکر همچنان اترهای دزدیده شده خود را در دست دارد.

مسئولیت قانونی دائو در یک رژیم بلاک چین

در طول کمپین سرمایه‌گذاری‌جمعی دائو، به نظر نمی‌رسید که مسئولیت قانونی دائو موجب مشکلاتی برای سرمایه‌گذاران شود؛ هرچند این موضوع پس از حمله هکری در ۱۷ ژوئن تغییر کرد و ناگهان سوالاتی در خصوص مسئولیت قانونی دائو مطرح گردید.

فلوریان گلتز یک وکیل آلمانی متخصص در بلاک‌چین بیان می‌کند: «در حالی که در یک رژیم حقوقی، قراردادها توسط دادگاه اجرایی می‌شوند، در یک رژیم بلاک‌چین قراردادها به صورت خودکار توسط کل شبکه اجرایی می‌شوند. بنابراین سازمان‌هایی مانند دائو برای کار کردن و انجام عملیات، نیازی به یک شخصیت حقوقی ندارند. از طرف دیگر افرادی که دائو را می‌سازند، در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند و با آن کار می‌کنند، اعضای نظام قانونی،ایجادشده ما هستند.»

موانع قانونی قراردادهای هوشمند برمبنای بلاک چین

آیا باید برای ارز-رمزپایه بر مبنای بلاک چین قانون تصویب شود؟

قانونگذاران اخیراً به فکر قانونگذاری برای بلاک‌چین افتاده‌اند. در می ۲۰۱۶ پارلمان اروپا پیشنهادی را تصویب کرد که بر اساس آن یک گروه کاری برای رسیدگی به موضوع ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک‌چین تعیین شود. هرچند این پیشنهاد آشکارا از رویکرد واگذاری تصمیمات و عدم مداخله مستقیم در این خصوص استفاده کرده و قوانین حداقلی و یا حتی عدم وجود قوانین برای مراحل اولیه پیدایش بلاک‌چین را پیشنهاد می‌کند.

در سپتامبر ۲۰۱۶ مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا یک قطعنامه غیرالزام‌آور را تصویب نمود که از دولت آمریکا می‌خواهد تا سیاست فناوری ملی شامل ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک‌چین را تدوین نماید. اما سؤال همچنان پابرجا است- چگونه می‌توان قراردادهای هوشمند را با قوانین و مقررات حاکم بر دنیای مالی واقعی یکپارچه و در هم آمیخته کرد؟ تا کنون نهادهایی میانجی از قبیل بانک‌ها به قانونگذاران این اجازه را می‌دادند تا به اجرای قوانین بپردازند، در حالی که ویژگی کلیدی بلاک‌چین این است که برای کار نیازی به هیچ نهاد واسطی وجود ندارد.

مانع دیگر قانونگذاری برای ارز-رمزپایه این است که سازمان‌های بر پایه قراردادهای هوشمند، قابل مقایسه با مؤسسات حقوقی سنتی فعال در دنیای واقعی کسب و کار نیستند. شرکت‌های بلاک‌چین در حال حاضر خود را در دفتر کل قانونی ثبت نمی‌کنند، همچنین در خصوص توکن‌های دائو (که مشابه سهام شرکت‌ها هستند) نیز تصمیمی در خصوص اینکه آیا محصولات مالی محسوب می‌شوند یا نه گرفته نشده تا بتوان تعیین کرد که آیا مشمول قوانین مالی می‌شوند یا نه.

قوانین بازار سرمایه مانعی برای استفاده از بلاک چین

گلتز پیشنهاد می‌کند که در آینده نزدیک گروه‌های سازماندهی شده توسط دائو که به تعامل با دارایی‌های فیزیکی یا حتی فکری می‌پردازند مجبور خواهند شد تا راه‌هایی برای ایجاد یک نسخه قانونی مکمل از شرکت مجازی خود پیدا کنند. «تلاش‌های اولیه در این خصوص مبتنی بر بنیادهای غیرانتفاعی است که سرمایه‌ها را به عنوان یک واسط بی‌طرف و سنتی نگهداری می‌کنند. در آینده نزدیک، قوانین بازار سرمایه برای گنجاندن بلاک‌چین دچار اصلاح و جرح و تعدیل خواهند شد.»

مشخصاً این نگرانی وجود دارد که هرچه قوانین بیشتری برای بلاک‌چین ها وجود داشته باشد، تمایل سازمان‌ها برای استفاده از بلاک‌چین کاهش خواهد داشت. در دنیایی که ارز-رمزپایه قانونمند شده است، نوآوری‌هایی مانند دائو هرگز رخ نخواهند داد.

گلتز تکنیک بدیع «رگولاتوری سندباکس» را پیشنهاد می‌کند. این راهکار یک عامل بالقوه برای ایجاد امکان تحرک در خصوص شرکت‌های نوپا مانند اکوسیستم دائو است در حالی که اطمینان حاصل می‌کند کسب و کارهایی که با اقبال بازار مواجه می‌شوند، نهایتاً به یک شکل کاملاً قانونمند تبدیل حالت پیدا می‌کنند. «در کوتاه‌مدت تا میان‌مدت، سیستم قانونگذاری‌ای که بتواند این مدل سندباکس را برای استارتاپ‌ها ارائه نماید، بیشترین شرکت‌های نوآور را جذب خواهد کرد.» انگلستان و سنگاپور دو کشوری هستند که چنین محیط دوستدار- استارتاپی را ایجاد کرده‌اند.

 
2 نظر درباره “اتریوم- بلاک چین فناوری برای دور زدن قانون سرمایه گذاری

  1. IrBlockchain.com

    سلام با تشکر از شما بابت نوشتن این پست، به جای واژه بلاک چین میشه از واژه “زنجیره بلوک” استفاده کرد. همین طور که ما در سایت خودمون و اغلب پست ها از همین واژه فارسی استفاده می کنیم.

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.