full screen background image

حسگر سنجش کالری ؛ کنترل رژیم غذایی بیماران دیابتی

5558 بار دیده شده

کنترل رژیم غذایی بیماران دیابتی از حساس ترین مواردی است که این بیماران باید توجه بسیاری داشته باشند. فناوری حسگر سنجش کالری که در حسگرِ دایِت موجود است، کمک بسیاری به این بیماران خواهد کرد. در ویدئوی زیر می توانید طرز کار این دستگاه را مشاهده نمایید.

Loading the player...

بسیاری از ما آن‌قدر اراده نداریم که قبل از خوردن غذا میزان کالری آن‌ها را پیداکرده و محاسبه کنیم. اما با کمک محصولی کوچک و قابل‌اجرا با نرم‌افزارهای تلفن همراه که دارای حسگر سنجش کالری به نام حسگرِ دایِت هستند، شما می‌توانید در عرض چند ثانیه این کار را انجام دهید. با این حساب ممکن است بعد از فهمیدن میزان کالری موجود در یک قطعه پنیر، ساندویچ شکلات صبحانه یا ساندویچ بوقلمون، اشتهای خوردن آن‌ها را از دست دهید.

حسگر سنجش کالری در نمایشگاه سی‌ای‌اس ۲۰۱۶

در بخش نمونه‌های آزمایشی نمایشگاه سی‌ای‌اس ۲۰۱۶، این کالری‌شمار به‌خوبی کارکرد، تمام غذاها را تشخیص داد و کالری آن‌ها را محاسبه کرد. بااینکه استفاده از این دستگاه برای افرادی که قصد رژیم گرفتن دارند ضروری به نظر نمی‌رسد، اما کاربرد پزشکی آن در زندگی روزمره‌ی ما گسترده‌تر است. به‌عنوان‌مثال، افراد دارای دیابت می‌توانند کالری‌های غذای روزانه‌ی خود را اندازه گرفته به همین دلیل زندگی منظم‌تری را داشته باشند. همین کارکردِ دستگاه باعث شد که مؤسسان شرکت، استرید و رمی بونس متوجه شوند که دخترشان دیابت نوع ۱ دارد. بخش اصلی این سیستم اس‌سی‌آی‌او نام دارد. این بخش یک اسکنر مولکولی بوده که توانایی شناخت مولکول‌های غذای شما را دارد و بانک اطلاعات آن می‌تواند انواع مختلف مواد مغذیِ داخل غذا را مشخص کند.

حسگر سنجش کالری ؛ کنترل رژیم غذایی بیماران دیابتی

به این دلیل که این دستگاه تنها وسیله در نوع خود است، چیزی زیادی درباره‌ی آن نمی‌دانیم. قبل‌تر و در سال ۲۰۱۴ جی‌ای دستگاه کالری‌سنجی را به‌صورت آزمایشی ساخته بود. دستگاه دیگری هم می‌توانست میزان کالری مصرف‌شده توسط شما را محاسبه کند.

کاربرد حسگرِ دایِت در رژیم غذایی بیماران دیابتی

این دستگاه فقط در مورد غذاهای غیر مخلوط کارایی دارد. حسگر آن می‌تواند در مورد ارزش غذایی یک اِستیک، همبرگر گوشتی یا یک ورقه پنیر به شما اطلاعاتی بدهد. غذاهای مخلوط و محاسبه‌ی کالری آن‌ها کار دشواری بوده و به نظر نمی‌رسد که به این زودی‌ها بتوان این کار را انجام داد. با نگه‌داشتن این حسگر بالای غذا و بعد عکس گرفتن از آن غذا می‌توان میزان کالری موجود در غذا را اندازه گرفت. قیمت آن کمی گران، یعنی ۲۴۸ دلار است؛ اما کاربران واقعی این نوع دستگاه‌ها، مانند دیابتی‌ها با قیمت‌های بالای دستگاه‌های اندازه گیرنده ناآشنا نیستند و این دستگاه می‌تواند کمک بزرگی برای آن‌ها باشد. اسکنر مولکولی برای ما محیا بوده و می‌تواند تأثیر عظیمی در زندگی آینده‌ی ما داشته باشد.’

به نظر شما قیمت این دستگاه در مقابل کارایی که دارد، زیاد است؟ یا برعکس اگر شما بیمار دیابتی بودید، تمایل داشتید این دستگاه را خریداری کنید؟
یک نظر درباره “حسگر سنجش کالری ؛ کنترل رژیم غذایی بیماران دیابتی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.