full screen background image

خودرو خودران گوگل در خیابان های کالیفرنیا

824 بار دیده شده

خودرو خودران گوگل – چطور کار می‌کند و چه زمان می‌توان یکی از این‌ها را خرید

Loading the player...

به تازگی گوگل از خودرو جدید خودران خود رونمایی کرد؛ اولین شرکتی که خودرویی بدون فرمان، گاز یا ترمز را ساخته است. مرحله‌ی دوم ورود پروژه‌ی خودرو خودران گوگل، واردکردن آن به بازار است. این خودرو از مسابقه‌ی دارپا گراند برای خودروهای روباتیک در اوایل قرن ۲۱ به وجود آمد. گوگل پروژه‌ی خودرو خودران را در سال ۲۰۰۸ به‌وسیله‌ی جذب سرمایه‌ی جمعی از سایت کیک‌استارتر آغاز کرده و هنوز هم در حال کار کردن بر روی آن است. ابتدا با تویوتا پریوس اصطلاح شده و بعد با لکسوس اس‌یو‌وی سفارشی‌شده شروع کرد، که از حسگرهای این خودرو استفاده کرده، مانند دوربین‌های کروز کنترل، و روی آن اسکن لیزری چرخان نصب‌کرده است.

خودرو خودران گوگل در خیابان های کالیفرنیا

این اولین خودرو الکتریکی است که کاملاً بدون راننده بوده و به‌وسیله‌ی گوگل ساخته‌شده است تا مرحله‌ی بعدی پروژه‌ی خودرو خودران را آزمایش کند. این خودرو شبیه به چیزی بین خودرو اسمارت و نیسان میکرا است، با دو صندلی و فضای کافی برای چند چمدان کوچک.
این اولین تجسم فیزیکی چشم‌انداز گوگل از خودروهای خودران آینده است. در حال حاضر در کالیفرنیا و اطراف آن در حال کار کردن است. ابتدا اطراف ماونتنت ویو، نزدیک به دفتر مرکزی گوگل کار خود را آغاز کرد.

خودرو خودران گوگل - فردانما - آینده صنعت حمل و نقل (۱)

این خودرو می‌تواند دو نفر را از جایی به‌جای دیگر ببرد، بدون اینکه هیچ‌گونه تعاملی با کاربر داشته باشد. به‌وسیله‌ی گوشی هوشمند و با دادن محل و مقصد کاربر خبر می‌شود، سپس او را سوار کرده و در مقصد پیاده می‌کند. هیچ فرمان یا کنترل دستی روی این خودرو وجود ندارد، فقط یک دکمه برای روش کردن و دکمه‌ای قرمز و بزرگ برای خاموش کردن اضطراری. روبروی مسافر یک صفحه‌ی کوچک است که آب‌وهوا، سرعت فعلی خودرو و پویانمایی کوچکی شمارش معکوس تا زمان رسیدن را نمایش می‌دهد.
وقتی‌که مسافرت به پایان رسید، صفحه‌نمایش پیامی می‌دهد که وسایل خود را فراموش نکنید – این خودرو برای کاربرد شخصی طراحی نشده و هدف آن جایگزین شدن با تاکسی‌های با راننده است.

اولین تجربه سواری در خودروی خودران گوگل

افراد کمی خارج از گوگل اجازه‌ی سوارشدن داخل آن را داشته‌اند. اکثر افراد به تصویر کشیده شده در ویدیوی تبلیغاتی گوگل برای این خودرو جدید، تجربه‌ی سوارشدن در این خودرو را این‌طور توصیف کردند “روان” بود و “به‌هیچ‌وجه در آن احساس خطر نمی‌کردید.”

خودرو خودران گوگل - فردانما - آینده صنعت حمل و نقل (۲)

کارا سوینگر و لیز گانس از سایت فناوریِ ری‌کد، یکی از معدود افرادی غیر گوگلی بودند که این خودرو را امتحان کردند. آن‌ها این خودرو را بااینکه کوچک است، “جادار” توصیف کردند. شاید به این دلیل که ابزار کنترل کردن خودروهای معمول، در این خودرو جایی را اشغال نمی‌کند، و همین‌طور گفتند که “خیلی شبیه به خودروهای شهربازی بود.”
گوگل آن را از پایه طراحی کرده است، از حسگرها و قابی که آن‌ها را به هم وصل می‌کرد شروع کرد، سپس به آن اتاقکی را اضافه کرد که جلوی هیچ‌کدام از حسگرها را سد نکرده و نقطه‌ی کوری در آن‌ها ایجاد نمی‌کرد و در آخر کل بدنه‌ی خودرو ساخته شد. سازندگان حدود ۱۰۰ نمونه‌ی اولیه را به‌وسیله‌ی شرکتی در اطراف دیتروید ساختند، اما گوگل از اظهارنظر کردن در این مورد خودداری کرد.
این خودرو نیروی خود را به‌وسیله‌ی موتورهای الکتریکی تأمین می‌کند و می‌تواند با یک‌بار شارژ شدن تا ۱۰۰ کیلومتر حرکت کند. با ترکیبی از حسگرها و نرم‌افزارها و با استفاده از نقشه‌ی دیجیتالی بسیار دقیقی موقعیت خود را در دنیای واقعی مشخص می‌کند. در آن از جی‌پی‌اس استفاده‌شده، شبیه به موقعیت‌یاب‌های ماهواره‌ای خودروهای معمولی، تا موقعیت تقریبی خودرو مشخص شود. بعد با استفاده از رادار، لیزر و دوربین، موقعیت ۳۶۰ درجه‌ای اطراف خودرو مشخص می‌شود.
نرم‌افزارهای آن می‌توانند اشیاء، انسان‌ها، خودروها، علامت‌های جاده‌ای، تابلو و چراغ راهنمای و رانندگی را تشخص داده و از قوانین جاده‌ای پیروی کند. به همین دلیل می‌تواند خطراتی غیرقابل‌پیش‌بینی مانند دوچرخه‌سوارها و کارگران جاده‌ی را تشخیص داده و از اطراف آن‌ها عبور کند.
در این نمونه‌ای اولیه جدید، حسگرهای بیشتری نصب‌شده که می‌توانند مسافت بیشتری را کنترل کنند (۱۸۳ متر از هر طرف) و با جزییات بیشتری نسبت به نمونه‌ی قبلیِ لکسوس و تویوتا این کار را انجام دهند.

خودرو خودران گوگل - فردانما - آینده صنعت حمل و نقل (۴)
این خودرو، نسل بعدی خودروهای خودران گوگل است. بااینکه هنوز آزمایش نشده است، اما نمونه‌ی قبلی توانست ۷۰۰۰۰۰ مایل در جاده‌های عمومی، اکثراً در اطراف کالیفرنیا، بیش از ۱۰۰۰ مایل در موقعیت‌های پیچیده‌ی داخل شهری، مثل تپه‌های سانفرانسیسکو و خیابان‌های شلوغ را با موفقیت براند.
سرعت خودرو به ۴۰ کیلومتر در ساعت محدودشده است، فقط در جاده‌های خاصی می‌توان با این سرعت راند، که این سرعت می‌تواند انرژی جنبشی حاصل از تصادف‌های احتمالی را به حداقل برساند. قسمت جلوی خودرو طوری طراحی‌شده که کمترین آسیب را به عابر پیاده برساند. جنس آن از فوم است و شیشه‌های جلو هم از مواد قابل‌انعطاف ساخته‌شده‌اند تا انرژی حاصل از برخورد فرد با آن را جذب کنند.

خودرو خودران گوگل - فردانما - آینده صنعت حمل و نقل (۱)

درون خودرو هم کمربند ایمنی نصب‌شده – یکی از موارد ایمنی اجباری برای خودروهای جاده‌ای – و خودرو چندین سیستم افزونه‌ای دارد. سیستمی که گوگل به آن “معماری مقاومت در برابر خطا” می‌گوید، هم برای فرمان دادن و هم برای ترمز کردن که در صورت خراب شدن سیستم اصلی به کار می‌افتد. علاوه بر آن دکمه‌ی توقفی نیز برای مسافران وجود دارد که هر وقت می‌خواهند می‌توانند از آن را فشار دهند.
گوگل همچنین اطلاعات و رفتارهایی که خودروهای قبلی یاد گرفته‌اند را برای درست کردن یک سیستم دفاعی استفاده کرده است. یک سبک رانندگی که برای حفاظت مسافرها و دیگر افرادی که از جاده استفاده می‌کنند در نظر گرفته‌شده است. به‌عنوان‌مثال، خودرو کمی بعد از سبز شدن چراغ راهنمایی صبر می‌کند، البته این کار می‌تواند باعث عصبانی شدن خودروهای پشتی شود.

پلتفرمی جدید در آینده صنعت حمل و نقل شهری

گوگل گفته است که یکی از هدف‌های اصلی آن‌ها، قادر ساختن این خودرو برای حرکت در جاده و شرایط طبیعی است، تا بتواند رفتاری مشابه دیگر خودروها در جاده‌ها داشته باشد.
گوگل می‌گوید که تا حد امکان با خودروهای سفارشی‌سازی شده‌ی فعلی کارکرده است و حالا پلتفرم جدیدی نیاز است تا بتوان این پروژه و فناوری را یک گام دیگر به جلو برده و آن را به محصولی تبدیل کرد که مردم بتوانند از آن استفاده کنند.
به‌عنوان‌مثال، نسل قبلی خودروهای لکسوس، نقطه‌ی کوری را جلوی خود داشت که حسگرها قادر به دیدن آن نبودند، مشکلی که باید برطرف می‌شد تا بتوان خودرو را وارد بازار کرد.
ابتدا نرم‌افزارهای هدایت این خودرو و میزان توانایی‌های آن امتحان می‌شوند. گوگل گفته است که بالاخره وقتی مشخص شد که نرم‌افزارها ایمن هستند، افرادی غیر از مهندسان گوگل را سوار این خودرو خواهد کرد. همین‌طور گفت که از آن مانند عینک گوگل استفاده می‌کند، تحلیل می‌کند که مردم چگونه از آن استفاده می‌کنند، چه چیزی جواب می‌دهد و چه چیزی جواب نمی‌دهد.

خودرو خودران گوگل - فردانما - آینده صنعت حمل و نقل (۱)

طراحی جذاب و صورت دوستانه

به گفته‌ی طراحان آن، ظاهر جذاب و “صورت” دوستانه‌ی خودرو عمداً به این صورت ساخته شد تا “خیلی گوگلی” باشد. تا خیال دیگر استفاده‌کنندگان جاده و مسافران را نسبت به این فناوری جدید آسوده نگاه دارد. بدنه‌ی آن نیز طوری طراحی‌شده که به حسگرها بهترین دید را نسبت به محیط اطراف خود دهد.
این خودرو دو صندلی معمولی خودروها را دارد، به این دلیل که مسافران آن مانند خودروهای دیگر به آن‌ها بسته شوند، به‌بیان‌دیگر از کمربند ایمنی معمول استفاده کنند. علاوه بر آن محیطی آشنا را برای مسافران به وجود می‌آورد، که در آن مرحله برای عادت کردن به این فناوری جدید بسیار اهمیت دارد.
چشم‌انداز گوگل برای این خودرو خودران، جایگزین کردن آن با خودروهای شخصی نیست. بیشتر برای استفاده‌ی مشارکتی بین اعضای خانواده یا جایگزین شدن با تاکسی‌ها طراحی‌شده‌اند.
این خودروها هنوز در مراحل نمونه‌های آزمایشی هستند، و گوگل هنوز در حال پیدا کردن محصولی قابل‌استفاده از این فناوری است، و اینکه در صورت آماده شدن قیمت آن چقدر خواهد شد.
به نظر می‌آید که با توجه به گفته‌های گوگل در این خودرو تبلیغ پخش نمی‌شود، البته کسی نمی‌داند که آیا از صفحه‌نمایش آن مانند تاکسی‌های فعلی تبلیغات ویدئویی پخش می‌شود یا نه. به‌احتمال‌زیاد این موضوع به گرداننده‌ی این خودرو بستگی خواهد داشت، نه به گوگل.

خودرو خودران گوگل - فردانما - آینده صنعت حمل و نقل (۲)

گوگل این فناوری را ساخته است، اما به‌احتمال‌زیاد وقتی‌که این فناوری برای تولید انبوه آماده شد، خودش آن را نخواهد ساخت. قبلاً گفته‌شده بود که گوگل در حال جستجو برای پیدا کردن شریکی از بین شرکت‌های سازنده‌ی خودرو است. یعنی اینکه در آینده ممکن است که فورد، تویوتا یا فیات خودروهای گوگل را بسازند. اما هنوز این موضوع به‌هیچ‌وجه مشخص نیست.

چه زمانی می‌توانم یکی از این‌ها را داشته باشم؟

گوگل می‌گوید که این خودرو تا سال آینده آماده‌ی کار در جاده می‌شود، اما آزمایش‌ها بیش از دو سال به طول خواهد انجامید. آن زمان این خودرو برای رفتن به مرحله‌ی بعد آماده می‌شود، که به‌احتمال‌زیاد یک آزمون اولیه‌ی بزرگ‌تر خواهد بود.
فعلاً انتظار می‌رود که این خودروهای خودران حداقل ۵ سال تا ساخت اولین نمونه‌ی غیرآزمایشی و اصلی فاصله داشته باشند. اما ممکن است که زمان طولانی‌تری صرف شود تا بتوانید یکی از این‌ها را خریده و یا اجاره کنید.
یکی از بزرگ‌ترین موانعِ پیشرفت این فناوری برای ورود به جاده‌های انگلیس، آمریکا، استرالیا و دیگر نقاط جهان، مشکلات قانونی است.
یک سال قبل قانونی در کالیفرنیا وضع شد که آزمایش این خودروهای خودران را در آنجا امکان‌پذیر کرد. البته تا زمانی که این خودروها سیستم کنترل دستی را داشته باشند. اداره‌ی وسایل نقلیه‌ی موتوری در کالیفرنیا قرار است که به‌زودی آیین‌نامه‌ای را برای خودروهای خودران وضع کند، بعدازآن، خودروهای خودران می‌توانند به چیزی معمولی‌تر بدل شوند.
بااین‌وجود هنوز کارهای زیاد دیگری باید انجام شود، مثلاً مسافران چه‌کارهایی را می‌توانند یا نمی‌توانند در این خودروها انجام دهند، آیا می‌توانند در هرلحظه کنترل این خودرو را در دست بگیرند؟ و یا در هنگام تصادف چه اتفاقی خواهد افتاد و مقصر چه کسی بوده و چه کسی خسارت را پرداخت خواهد کرد؟
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.