full screen background image

درمان میمون‌ فلج با استفاده از کاشت تراشه در مغز

4939 بار دیده شده

کاشت تراشه در مغز یک فناوری ارتباطی برای درمان آسیب های نخاعی می باشد.

Loading the player...

پژوهشگران سوییسی می گویند در یک تجربه آزمایشگاهی، میمونی که به دلیل آسیب نخاع کنترل پای راست خود را از دست داده بود راه رفته است. آنها این پیشرفت را گام مهمی در فناوری درمان آسیب‌های نخاعی توصیف می کنند. آسیب نخاع، موجب قطع ارتباط مغز و ماهیچه ها، در نتیجه اختلال در ارسال پیام مغز به ماهیچه ها و فلج اندام‌ها می شود. هدف این پژوهش پزشکی در «موسسه تکنولوژی فدرال» شهر لوزان بازسازی این ارتباط بود.

یک پروتز ۴.۲ سانتیمتری در ناحیه کنترل حرکت در مغز قرار داده شد. این ایمپلانت خواست حرکت کردن را درک کرده و به صورت داده و بطور همزمان به یک دستگاه تنظیم کننده حرکت (پیس میکر) منتقل می کند. این دستگاه در انتهای ستون مهره ها جای داده شده است.

درمان میمون‌ فلج با استفاده از کاشت تراشه در مغز

درمان میمون‌ فلج با استفاده از کاشت تراشه در مغز

درمان میمون‌ فلج با استفاده از کاشت تراشه در مغز

درمان آسیب‌های نخاعی با کاشت تراشه در مغز

عصب شناس این موسسه در شهر لوزان سوییس می گوید: «با کمک فناوری ارتباطی که بین نخاع و مغز برقرار کردیم، حیوان می تواند به حرکت پای فلج شده فکر کند. این تحریک مغزی، حرکت هماهنگ شده پا با مغز را ترمیم و بازسازی می کند. قطعه هوشمند در نخاع نه تنها با حرکت انعکاسی ماهیچه بلکه با کل شبکه سلول‌های عصبی غیرانعکاسی ارتباط دارد.»

درمان میمون‌ فلج با استفاده از کاشت تراشه در مغزاین فرآیند در دو بخش بدن حیوان بطور همزمان روی می دهد. بنا به نتایج منتشر شده یک پژوهش مشابه در چین که در «مجله طبیعت»منتشر شده است میمون‌ها تنها طی شش روز پس از قرار دادن این فناوری قادر به کنترل بخشی از پای فلج شدند.

درمان میمون‌ فلج با استفاده از کاشت تراشه در مغز

کارشناسان موسسه تکنولوژی لوزان می گویند با توجه به پیچیدگی مغز انسان نسبت به میمون، هدفشان تنها بهبود شیوه های بازپروری است. آنها تاکید کردند که یک فرد فلج با این فناوری ناگهان و از فردا شروع به راه رفتن نمی کند و امیدوارند روشهای بازپروری بیماران مبتلا به اختلالهای عصبی – حرکتی را بهبود ببخشند.
یک نظر درباره “درمان میمون‌ فلج با استفاده از کاشت تراشه در مغز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.