full screen background image

درمان غیرتهاجمی تومور مغزی توسط پیچ‌گوشتی فراصوتی

2799 بار دیده شده

برای اولین بار درمان غیرتهاجمی تومور -فرستادن داروهای شیمی‌درمانی از طریق سد محافظ اطراف مغز، به‌صورت موفقیت‌آمیزی بر روی یک بیمار مبتلا به تومور مغزی انجام گرفت.

Loading the player...

درمان غیرتهاجمی تومور مغز

 به گفته‌ی محققانی در تورنتو، استفاده از “پیچ‌گوشتی فراصوتی” در این تکنیک، پیشرفت بزرگی نسبت به روشی که سال گذشته انجام شد، محسوب می‌شود.
سد خونی-مغزی یک شبکه‌ی شبه لاکتیکی است که از ورود چیزهای مضری مانند عوامل بیماری‌زا به مغز جلوگیری می‌کند، درحالی‌که مواد مفید را به مغز راه می‌دهد. این شبکه به‌خوبی کار خود را انجام می‌دهد، اما متأسفانه مانعی برای داروها محسوب می‌شود: اگر بیماری در مغز خود تومور سرطانی داشته باشد، رساندن دارو به مغز، بدون به خطر انداختن آن امکان‌پذیر نیست. بااین‌وجود سال گذشته محققان به موفقیت بزرگی در این رابطه دست پیدا کردند، به معنی واقعی کلمه: با استفاده از تکنیکی، سد خونی-مغزی برای اولین بار گشوده شد بدون اینکه آسیبی به آن برسد.

آزمایش این درمان در مغز چهار بیمار

دانشمندان پزشکی از بیمارستان پتی سلپتغیه پاریس، فرستنده‌ای که می‌توانست فرکانس خاصی را از صدای فراصوت تولید کند، که انسان قادر به شنیدن آن نیست، در مغز چهار بیمار دارای تومور بدخیم مغزی(گلیوبلاستوما) کار گذاشتند. حباب کوچک یا ریز حباب‌هایی به بیمار تزریق شد، که اجازه می‌داد سد خونی-مغزی که سابقاً غیرقابل نفوذ بود، بالا رود.
سپس منتشرکننده‌ی فراصوت با شدت بالا و متمرکزشده فعال شد، تا ریز حباب‌ها تا ۲۰۰۰۰۰ بار در ثانیه منبسط و منقبض شوند. این نیرو باعث باز شدن سلول‌هایی شد که سد لاکتیکی را تشکیل می‌دادند، و به داروهای شیمی‌درمانی اجازه‌ی گذشتن از سد داده شد تا تومور را درمان کنند. تولیدکننده‌های فراصوت تا حد امکان در محلی نزدیک به تومور قرار داده شدند، سد حدود دو دقیقه در یک قسمت بسیار کوچک ضعیف شد و بقیه‌ی قسمت‌های این سد دست‌نخورده باقی ماند.
باوجود کارآمد بودن، این درمان غیرتهاجمی تومور کاملاً دقیق نبود، و لازم بود که از تکنیکی تهاجمی استفاده شود: گذاشتن تولیدکننده‌های فراصوتی در مغز. این روش تجدیدنظر شده، که به‌وسیله‌ی دکتر تاد مِینپرایز و دکتر کولروو هونونن در بیمارستان سانی‌بروک تورنتو به وجود آمد، دقیق‌تر و غیرتهاجمی است.
در ابتدا، شبیه به روش قبل، داروی شیمی‌درمانی به خون تزریق می‌شود، همین‌طور ریز حباب‌ها. بعد از مشخص شدن محل تومور با استفاده از ام‌آر‌آی، یک اشعه‌ی تمرکز شده‌ی فراصوت از خارج از بدن به سمت سد خونی-مغزی فرستاده می‌شود، تا ریز حباب‌ها را بلرزاند و باعث باز شدن بخش خیلی کوچکی از سد شود، این کار اجازه‌ی ورود دارو را می‌دهد. به‌تدریج حباب‌ها دوباره جذب شش‌ها می‌شوند. موضوع مهم این است که هیچ نوع جراحی صورت نمی‌پذیرد.
این روش به‌صورت آزمایشی بر روی ده بیمارِ تومور مغزی انجام شده است، از تومور و بافت‌های اطراف آن با جراحی نمونه‌برداری و سپس برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده شد تا مشخص شود چه میزان از دارو به محل موردنظر رسیده است. اگر این روش آزمایشی موفقیت‌آمیز، ایمن و انجام‌شدنی باشد، می‌تواند انقلابی در جراحی مغز و اعصاب به وجود بیاورد، و نه‌فقط در مورد تومورها: بیماری آلزایمر هدف دیگری برای این روشِ فراصوتی بوده که در راه کامل شدن است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.