full screen background image

دستبندی که دمای بدن شما را تنظیم می کند

4597 بار دیده شده

معمولاً دستبندها دمای بدن شمارا خیلی تغییر نمی‌دهند، اما رستیفای شبیه دستبندهای دیگر نیست.  رستیفای توسط دانش آموزان مهندسی ام آی تی ساخته‌شده و بر این مبنا کار می‌کند که گرم کردن و یا سرد کردن بخشی از بدن می‌تواند کاری کند که کل بدن احساس گرما یا سرما کند.

Loading the player...

 با ساختن دستگاه گرم‌کننده و یا سردکننده‌ی شخصی، گروه رستیفای امید دارند که بتوانند انرژی‌ای که برای سرد یا گرم کردن آپارتمان‌ها استفاده می‌شود را کاهش دهند.

آن‌ها در حال حاضر در حال کار بر روی نمونه‌ی اولیه‌ای هستند که شبیه به سینک حرارتی دست‌سازی با آلیاژ مس می‌باشد. این دستگاه به یک سیستم خودکار مرکزی متصل است که زمان و میزان پالس حرارتی را کنترل می‌کند. این پالس‌ها که توسط سینک حرارتی انتقال داده می‌شوند بر اساس میزان حرارت محیط و بدن از یک دماسنج گرفته می‌شود. با کمک گرفتن از باتری پلیمر لیتیم این دستگاه می‌تواند هشت ساعت مداوم کار کند.

وقتی‌که گروه در حال کار بر رستیفای بود متوجه شد که تغییر سریع دما در یک نقطه از بدن، بر روی کل بدن تأثیر می‌گذارد. آن‌ها کشف کردند که تغییر ۰٫۱ درجه‌ی سانتی‌گراد در یک ثانیه، حداقل میزانی است که برای تغییر چند درجه‌ای دمای بدن لازم می‌باشد. نسخه‌ی آزمایشی فعلی، که پانزدهمین نسخه‌ی آزمایشی است، می‌تواند حدود ۰٫۴ درجه سانتی‌گراد تغییر ایجاد کند.

گروه معتقد است که با ایجاد دستگاه گرم‌کننده و سردکننده‌ی شخصی، رستیفای می‌تواند میزان فعلی انرژی مصرفی برای گرم یا سرد گردن فضای داخلی ساختمان‌ها را کاهش دهد. آن‌ها می‌گویند که با تغییر دادن یک‌درجه‌ای یک ساختمان می‌توان ۱۰۰ کیلووات بر ساعت در ماه صرفه‌جویی کرد. بااینکه این دستگاه نمی‌تواند جایگزین سیستم سرماشی-گرمایشی ساختمان‌ها شود، اما می‌تواند باعث صرفه‌جویی چشمگیری شود.

دستبند رستیفای

دستبندی که دمای بدن شما را تنظیم می کند - فردانما (۱)
دستبندی که دمای بدن شما را تنظیم می کند - فردانما (۲)
دستبندی که دمای بدن شما را تنظیم می کند - فردانما (۴)
دستبندی که دمای بدن شما را تنظیم می کند - فردانما (۱)
دستبندی که دمای بدن شما را تنظیم می کند - فردانما (۳)

سم شیمز که همراه با مایک گیبون، دیوید کوهن تانوگی و مت اسمیت رستیفای را اختراع کرده‌اند می‌گوید: “ساختمان‌ها انرژی زیادی را فقط برای گرمایش و سرمایش مصرف می‌کنند. درمجموع ۱۶٫۵ درصد از مصرف انرژی در آمریکا مربوط به این بخش است. ما می‌خواهیم که این عدد را کاهش دهیم، بدون اینکه کسی احساس گرما یا سرما کند.” او در ادامه گفت: “ما متوجه شدیم که بهترین راه برای انجام دادن این کار گرم کردن و سرد کردن موضعی بدن است.”

این گروه به‌تازگی ۱۰۰۰۰ دلار به‌عنوان جایزه‌ی نفر اول مدمک ام آی تی را برده‌اند. آن‌ها قصد دارند که این جایزه را درراه ارتقای دستگاهشان هزینه کنند. این کار شامل استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته‌تر برای بهبودسازی اتوماسیون پالس‌های حرارتی می‌شود.
2 نظر درباره “دستبندی که دمای بدن شما را تنظیم می کند

 1. a

  سلام
  از آشنایی با سایت بسیار زیبای شما بسیار خوشحالم
  منتظر کارهای جالب دیگر شما هستم

  با آرزوی تعالی و سرآمدی

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.