full screen background image

رایانه‌ی کوانتومی گوگل | یک کلیک معادل ۱۰۰۰۰ سال

4505 بار دیده شده

آزمایش‌های اولیه نشان داد که سیستم رایانش کوانتومی گوگل و ناسا عملکرد بهتری نسبت به رایانه‌های معمولی ندارد. اما حالا گوگل اعلام کرده است که عملکرد رایانه‌ی کوانتومی گوگل دی-وِیو، ۱۰۸ برابر بهتر از رایانه‌های معمولی است؛ به این معنی که صد میلیون بار سریع‌تر از آن‌ها است.

Loading the player...

هارتموت نوان، مدیر مهندسی گوگل در طول یک اجلاس خبری اعلام کرد که: “کاری که دی-وِیو در یک ثانیه انجام می‌دهد را رایانه‌های معمولی در ۱۰۰۰۰ سال انجام می‌دهند.”

گوگل گفت این ماشین “مسابقه‌ای” را با رایانه‌ای تک پردازنده برای انجام چندین عمل انجام داد، و در تمامی موارد عملکرد بهتری از خود نشان داد. آن‌ها نتایج کار خود را در مقاله‌ای تحقیقاتی به چاپ رساندند، که البته هنوز کارشناسی نشده ست.

علت محبوبیت  رایانه‌ی کوانتومی گوگل

علاقه‌ی گوگل به ماشین دی-وِیو، که البته توسط مایکروسافت و آی‌بی‌ام هم سرمایه‌گذاری شده است، به این دلیل است که با قدرت رایانه‌های کوانتومی عظیم آن به‌صورت بالقوه می‌توان مشکلات زیادی را حل کرد. پدیده‌ای به نام “غرابت” ماشین‌های کوانتوم، جایی که قوانین فیزیکی از بین می‌روند، توانایی بالقوه‌ی حل مشکلات قدیمی در زمینه‌ی هوش رایانه‌ای و علم مواد را دارد. در بخش ناسا، این رایانه می‌تواند به برنامه‌ی ریزی پرواز موشک‌ها یا ایجاد شبیه‌سازی‌های پیچیده‌ی مأموریت‌های فضایی کمک کند.

رایانه‌ی کوانتومی گوگل ؛ یک کلیک معادل ده هزار سال - فردانما - آینده صنعت فناوری اطلاعات ۴

کدگذاری در رایانه‌های معمولی به‌صورت کدهای باینری است، که از صفر و یک تشکیل‌شده‌اند، و به نام بیت معروف هستند. اما رایانه‌ی کوانتومی از ذرات زیر اتمی به نام “کیوبیت” استفاده می‌کند که از صفرها، یک ها و ترکیبی از این دو به نام “برهم‌نهی ” استفاده می‌شود. سه بیت می‌تواند مشخص‌کننده‌ی یکی از هشت واحد مختلف باشد، اما سه کیوبیت می‌تواند مشخص‌کننده‌ی هر هشت واحد درآن‌واحد باشد. این موضوع، به‌صورت نظری، به رایانه‌های کوانتومی اجازه می‌دهد که سریع‌تر از رایانه‌های معمولی کار کنند.

ماشین دی-وِیو به‌تازگی در موسسه‌ی تحقیقاتی اِیمز در کالیفرنیا نصب ‌شده است که توسط ریزتراشه‌ای به نام “مقاوم‌ساز کوانتومی” اجرا می‌شود. مقاوم‌ساز از الگوریتمی استفاده می‌کند که برای حل کردن مشکلاتی به نام “مشکلات بهینه‌سازی” طراحی‌ شده است. این‌ها مشکلاتی هستند که هنگام حل مشکلات پایه‌ای یا پاسخ به سؤالات معمول در نرم‌افزارهای هوش های مصنوعی به وجود می‌آیند. قبل از شروع کار بر روی ماشین‌ها، هزارها حالت مختلف باینری در ماشین قرار داده می‌شود.

بااین‌وجود نتیجه‌ی کار یک پیروزی قطعی برای ماشین‌ها نیست. ماشین‌های دی-وِیو به‌صورت ویژه مهندسی شده‌اند تا بتوانند مشکلاتی که برای هر دو نوع رایانه به وجود می‌آیند را حل کنند، که البته به آن برتری زیادی را می‌دهد. آزمون های قبلی که از این ماشین‌ها گرفته‌شده بود، بدون داشتن این نوع مهندسی جدید، نشان از تفاوت خاصی بین رایانه‌های معمولی و رایانش‌های کوانتومی را نداشت.

گوگل در حال کار کردن بر روی شکل‌های دیگرِ سخت‌افزارهای کوانتومی نیز است؛ این‌ها شامل مواردی هم می‌شوند که به مشکل بهینه‌سازی و حل کردن آن توسط مقاوم‌ساز ارتباطی ندارد.

نوان گفت: “بااینکه این نتایج بسیار جالب‌توجه و دلگرم‌کننده هستند، اما برای تبدیل کردن بهینه‌سازی تقویت‌شده‌ی کوانتومی  به یک فناوری کاربردی، کارهای زیادی پیش روی ما قرار دارد.”
3 نظر درباره “رایانه‌ی کوانتومی گوگل | یک کلیک معادل ۱۰۰۰۰ سال

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.