full screen background image
رای می دهیم و پول؛بیست برابر و حتی بیشتر - فردانما - دکتر مهدی کنعانی - آینده صنعت و استارتاپ ها -

رای می دهیم و پول؛بیست برابر و حتی بیشتر

2369 بار دیده شده

كيك استارتر (Kick Starter) نام موفق ترين سايت تامين مالی جمعی (Crowd Funding) فناوريهاست. در شرايطی كه سايت های مشابه معمولا كمتر از بيست درصد ايده های عرضه شده در خود را می توانند تامين كنند، اين سايت آمار پروژه‌های منجر به نتیجه را ۴۴ درصد اعلام می‌کند. بخش قابل توجهی از ويدئوهايی كه در سايت فردانما می بينيم، تامين مالی خود را از اين طريق انجام می دهند، جايی كه مشتريان بالقوه، ايده ای را می پسندند و شروع به پيش خريد آن می كنند و خودآگاه يا ناخودآگاه پول تجاری سازی و توليد صنعتی نمونه اوليه عرضه شده را فراهم می كنند. اتفاقی كه در مورد اين ريش تراشدوست داشتنی (حداقل برای مردان) هم افتاده است. در توضيح اين فيلم می خوانيم:
” گروه سازنده‌ی “آینده اصلاح” در تلاش بوده است تا با راه انداختن کمپینی در سایت کیکستارتر بتواند برای ساخت این محصول سرمایه‌گذار پیدا کند، در حال حاضر کمترین هزینه برای این ریش‌تراش ۱۵۹ دلار است و قیمت خرده فروشی آن ۱۸۹ دلار. پیش‌خرید این محصول را می‌توانید در صفحه‌ی کیک استارتر ریش‌تراش لیزری اسکارپ انجام دهید. درصورتی‌که همه‌چیز طبق برنامه‌ریزی پیش رود، پیش‌بینی می‌شود که این محصول تا مارس ۲۰۱۶ برای شما ارسال شود.”
تامين مالی اين فناوری با كمپين كيك استارتر محقق شده و تيم سازنده اعلام كرده اند كه در فاصله ده روز مانده به پایان زمان کمپین شان، “بیش از بیست برابر میزان موردنیاز سرمایه جمع شده است.” اين يعنی مشتريان “رای اعتماد” خود را به اين محصول آينده دار داده اند و اين يعنی هر نمونه اوليه ای كه در سايت های تامين مالی جمعی بتواند “پول خوبی جمع كند، حتما در بازار هم برنده خواهد شد. به عبارت ديگر، ايده هايی كه قبلا ناگزير بايد تجاری می شدند تا شكستشان در بازار معلوم شود، حالا قبل از عرضه عمومی و با پيش خريد عمومی يا سرمايه گذاری خرد عمومی، می توانند خود را محك بزنند. آن ۵۶ درصدی كه حتی در بهترين سايت تامین مالی جمعی (كيك استارتر) نتوانسته اند تامين مالی شوند و آن هشتاد تا نود و اندی درصد ايده هايی كه در بقيه سايت ها از جور كردن پول مورد نياز برای تجاری كردن، عاجز مانده اند، قبل از صرف منابع سنگين توليد صنعتی، كنار گذاشته شده ( و يا برای تغيير و اصلاح می روند) و مابقی به بازار عرضه می شوند. درست مثل همين ريش تراش دوست داشتنی كه “ما مصرف كنندگان” به آن رای اعتماد داده ايم و حاضريم حتی “بيست برابر” پول مورد نياز برای تجاری شدنش را بدهيم، حتی اگر لازم شد “بيشتر هم می خريم (و البته جمع ما و نه تك تك مان). هنوز ده روز به پايان رای گيری باقی مانده!


نویسنده: مهدی کنعانی
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.