full screen background image

ربات اطلس ؛ خدمتکار آینده در خانه ها

4754 بار دیده شده

ربات اطلس ؛ خدمتکار آینده در خانه ها

اگر به نظر شما ربات‌های جاروبرقی فعلی به اندازه کافی مفید و به‌درد بخور نیستند، آزمایشگاه رباتیک «انستیتوی ادراک انسان و ماشین» فلوریدا برای شما یک پیشنهاد جدید دارد؛ ربات جاروبرقی اطلس که درون آزمایشگاه می‌چرخد و آن را جارو می‌کند. اگرچه در فیلم دقیقاً مشخص نشده که ربات اطلس در آینده تا چه حد می‌تواند به شما کمک کند اما شما خواهید دید که این ربات انسان‌نمای آخرین مدل گران‌قیمت چه قابلیت‌هایی دارد.

Loading the player...

ربات اطلس ۱۹۰ سانتیمتری و ۱۵۶ کیلویی که توسط بوستون داینامیکس برای مسابقات رباتیک دارپا ۲۰۱۵ آماده شده است، با این هدف طراحی شده تا در سوانحی که حضور انسان در آنجا بسیار مخاطره‌آمیز و خطرناک است به کمک‌رسانی بپردازد. برخلاف ظاهر آن، این ربات نیمه خودکار است به عبارت دیگر یک اپراتور فرمان‌ها و دستورات لازم را به آن می‌دهد و سپس ربات تشخیص می‌دهد که چگونه دستورات داده شده را انجام دهد.

ربات اطلس ؛ خدمتکار آینده در خانه ها

هدف اصلی ربات اطلس شرکت در مسابقه دی‌آر‌سی

ویدئوی ارائه شده توسط «انستیتوی ادراک انسان و ماشین» فلوریدا ربات اطلس را در حال انجام امورات ساده منزل مانند جابجایی مبلمان، نظافت و جارو کشیدن منزل، جابجا کردن چرخ‌دستی و برداشتن چند تکه چوب نشان می‌دهد. اگرچه دیدن یک ربات در حال جارو کردن منزل جذاب به نظر می‌رسد اما باید به خاطر داشت که این فیلم با سرعت تند نشان داده شده است بنابراین در واقع ربات اطلس بسیار کندتر از آنچه در فیلم نشان داده شده کار می‌کند. ربات برای انجام کارهای دیده شده، باید توقف کرده، فکر کند، منتظر دستورات بماند و دستورات را اجرا نماید و هر کدام از این کارها زمان‌بر هستند.

جان کارف اپراتور ربات اطلس می‌گوید هدف از انجام این تمرینات توسط اطلس تمیز کردن آزمایشگاه نیست بلکه استفاده عملی از آن است به خصوص اینکه کار اصلی ربات یعنی شرکت در مسابقه دی‌آر‌سی (مسابقات رباتیک دارپا ۲۰۱۵) انجام شده است. آزمایشگاه رباتیک به صورت دوره‌ای کدها و برنامه‌های ربات را به‌روز می‌کند لذا این برنامه‌های جدید باید تست شوند اما انجام این به‌روزرسانی‌ها و تنظیمات مجدد در هنگام انجام مسابقات دی‌آرسی خیلی خوشایند نیست بنابراین مهندسان کار بانمکی انجام دادند: طراحی رقص پیروزی. وقتی ربات اطلس در مسابقه نهایی دی‌آرسی شرکت کرد، مسابقه را نبرد اما توجهات زیادی را به خود جلب کرد زیرا اطلس کار خود را با انجام رقص پیروزی در مقابل چشمان ده هزار نفر در پومونای کالیفرنیا به اتمام رساند.

به منظور انجام تمرین نظافت، اطلس طوری برنامه‌ریزی شده بود تا با دست‌های کاملا باز شده کار کند تا بتواند جارو کردن و جابجا کردن اشیاء را به خوبی انجام دهد.
2 نظر درباره “ربات اطلس ؛ خدمتکار آینده در خانه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.