full screen background image

ربات روزنامه‌نگار | پایان خبرنگاران انسان؟

1488 بار دیده شده

ممکن است متوجه این نشده باشید، اما بعضی از خبرهایی که می‌خوانید ممکن است توسط ربات روزنامه‌نگار تهیه‌شده باشند. بعضی از گزارش‌های اقتصادی، ازجمله داستان‌هایی هستند که توسط الگوریتم‌ها و بدون دخالت انسان‌ها تهیه می‌شوند.

Loading the player...

ربات روزنامه‌نگار تحلیلگر مسایل مالی

مارمولک‌های رباتی، سربازهای رباتی، ربات‌های انسان نمای وحشت‌انگیز و حالا ربات‌های روزنامه‌نگار. نوعی الگوریتم رایانه‌ای به‌صورت خودکار مقاله‌هایی مانند خبرهای مالی را می‌نویسد.

ربات روزنامه‌نگار ، پایان خبرنگاران انسان - فردانما - آینده شغل روزنامه نگارها - فناوری و اطلاعات ۲

ایمانی چیرز از دانشگاه واشینگتن گفت: “روزنامه‌نگاری رباتی شروع‌شده است و این مسیری است که این صنعت به آن‌سو در حال حرکت است.”
اسوشیتد پرس با استفاده از نرم‌افزار ساخت شرکت اتومیتد اینسایت، حدود ۴۲۰۰ خلاصه گزارش سه‌ماهه از شرکت‌های بزرگ را تهیه‌کرده است. داده‌های مالی ابتدایی را در این نرم‌افزار وارد می‌کنند و مقاله‌های خبری از آن خارج می‌شود.

Loading the player...

در سال آینده، اسوشیتد پرس می‌خواهد که خبرهای ورزشی را با استفاده از نرم‌افزار مشابهی پوشش دهد. سی‌سی‌تی‌وی یکی از مشتریان اسوشیتد پرس است، اما از این مقاله‌ها استفاده نمی‌کند. دیگر رسانه‌های خبری هم در حال آزمایش فناوری‌های مشابهی هستند. امانی چیرز گفت: “ربات روزنامه‌نگار به روزنامه‌نگاران این امکان را می‌دهد که به کار موردعلاقه‌شان برگردند، یعنی گفتن خبر.”

برای دهه‌ها، تصویری که از روزنامه‌نگاران وجود داشت، انگشتان آن‌ها بود که روی ماشین تایپ ضربه می‌زد. اما با ظهور رایانه‌ای صنعت به‌شدت تغییر کرده است. و امروز، هزاران روزنامه‌نگار به دلیل تغییر چاپ کاغذی روزنامه به خبرهای آنلاین، در حال از دست دادن شغل‌های خود هستند.
آیا روزنامه‌نگاران انسان روزهای آخر خود را سپری می‌کند؟ به‌احتمال‌زیاد هنوز نه.
او گفت: “شما هنوز به انسان‌ها احتیاج دارید. هنوز انسان‌ها باید آنجا باشند، تا تغییرات نهایی و مخصوص را اعمال کرده و درستی مطالب را تأیید کنند.”
اسوشیتد پرس گفت که این نرم‌افزار به‌صورت مرتب در حال ارتقا داده شدن است و به‌ندرت اشتباه می‌کند. خیلی کمتر از اشتباه‌های که یک انسان موقع نوشتن این خبرهای خلاصه گزارش سه‌ماهه انجام می‌دهد. این ‌یک امتیاز مثبت برای ربات‌ها خواهد بود.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.