full screen background image

ربات انسان نمای ايرانی با قابلیت حرکت بر سطوح شیب دار

750 بار دیده شده
Loading the player...

پروژه روبات انسان نمای ملی سورنا ۳ توسط مرکز سیستم‌ها و فناوری‌های پیشرفته دانشکده مهندسی مکانیک پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران با مدیریت دکتر عقیل یوسفی کمال به عنوان مجری و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به عنوان کارفرما انجام شده است. در طول این پروژه علاوه بر اساتید و دانشجویان دانشگاه تهران از سایر نخبگان دانشگاه‌ها و شرکت‌های فعال در زمینه روباتیک بهره گرفته شده است.

ربات انسان نمای ايرانی - فردانما - آینده صنعت و فناوری

سورنا ۳ با قدی برابر با ۱۹۰ سانتی متر و وزنی در حدود ۹۸ کیلوگرم در زمره روبات‌های انسان‌نما با اندازه واقعی انسان بالغ قرار می‌گیرد. این روبات در مقایسه با سورنای۲ پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای به شرح زیر داشته است:
تعداد درجات آزادی از ۲۲ درجه در سورنا ۲ به ۳۱ درجه در سورنا ۳ افزایش یافته است که از این تعداد ۱۲ درجه آزادی در پاها، ۱۶ درجه آزادی در دست ها، ۲ درجه آزادی در گردن و یک درجه آزادی در کمر قرار دارد. هر پای روبات دارای ۶ درجه آزادی است، ۳ درجه آزادی در ران یک درجه آزادی در زانو و دو درجه آزادی در مچ است.
سرعت گام برداری در سورنا ۳ به ۰٫۷ درصد کیلومتر بر سرعت افزایش یافته است. که در مقایسه با نسل قبلی این روبات افزایش ۷ برابری داشته است. از جمله قابلیت‌هایی که به روبات انسان نمای ملی سورنا ۳ افزوده شده است، می‌توان به حرکت بر روی سطوح ناصاف، حرکت بر روی سطوح شیب‌دار، بالا رفتن و پایین آمدن از پله اشاره کرد. دور زدن با شعاع دلخواه و دور زدن در جا از دیگر قابلیت‌های حرکتی این روبات است. سورنا ۳ قادر است از هر دو طریق بینایی و شنوایی با محیط ارتباط بر قرار کند و قابلیت سخن گفتن به صورت محدود را نیز داراست و با ارتقا سطح هوشمندی اکنون سورنا ۳ می‌تواند اشیا را تشخیص داده و موقعیت آن را برای گرفتن جسم در اختیار سیستم کنترلی قرار دهد.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.