full screen background image

ساخت رباتی برای سنجش آلودگی هوا

2172 بار دیده شده

یک طراح هنرمند برای شرکت در کارزار افزایش آگاهی درباره آلودگی هوا، لباسی فانتزی طراحی کرده است این ربات که با لامپ‌های کوچک چشمک‌زن و تغییر نور اعلام می کند آلودگی هوای اطرافش چه میزان است. نورهای سرد سفید و آبی نشان‌دهنده هوای پاک‌اند و برعکس، رنگ‌های گرم نارنجی، زرد و قرمز هشدار می‌دهند که هوا آلوده است.

Loading the player...

کازیا مولگا، طراح این «حسگر انسانی» درباره آن‌که چطور این ایده به ذهنش رسیده می‌گوید: «تابستان بسیار پر دود و دمی بود من هم کنار پنجره نشسته بودم و بعد از ده سال دچار حمله آسم شدم و اینجا بود که این فکر به ذهنم رسید که چطور این پیام را منتقل کنم که ما همان «حسگرهای انسانی» هستیم که می توانند تغییرات محیطی مختلف در هوا را حس کنند.»

سنجش آلودگی هوا با ربات «حسگر انسانی»

ساخت ربات برای سنجش آلودگی هوا-فردانما-آینده فناوری و ارتباطات

اندرو گریو، تحلیلگر ارشد کیفیت هوا در کالج سلطنتی لندن، مستقیما با پروژه ربات «حسگر انسانی» همکاری می‌کند. او یک هواسنج همراه خود دارد تا بتواند کیفیت هوا را در نقاط مختلف بسنجد. وی درباره پروژه «حسگر انسانی» می‌گوید: کاری که می‌خواستیم در این پروژه بکنیم این بود که آلودگی را به شکلی، قابل روئیت کنیم، طوری که مردم داخل خیابان بتوانند آن را ببینند و واقعا به آنها نشان بدهیم آلودگی یک چهارراه چطور می‌تواند به پارک کنار آن منتقل شود.

Loading the player...

اندرو نتیجه نمونه برداری تازه‌اش را در آزمایشگاهش بررسی می‌کند. نموداری روی رایانه نشان می‌دهد که سطح آلودگی در ساعت‌های مختلف چقدر بوده است. او می‌افزاید: می‌توانید ببینید که با نزدیک شدن به ترافیک میدان، نمودار به شکل برجسته‌ای اوج می‌گیرد و آلودگی حتی تا روی پل هم ادامه دارد. امروز خیلی باد می‌آمد اما با این وجود باز هم وقتی به سمت ترافیک رفتیم می‌بینید که نمودار نقاط اوجی پیدا کرده است.

 

پژوهشگران می گویند علاوه بر کاستن از گازهای آلاینده، هشدار دادن به مردم درباره مناطق آلوده‌تر نیز برای حفظ سلامت عموم کارساز است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.