full screen background image

ساخت ویدئویی از آینده با هوش مصنوعی

3847 بار دیده شده

انسان‌ها آنقدر باهوش هستند که بتوانند تا حدی وقایع و نتایج حاصل از یک اقدام را پیش‌بینی نمایند. برای مثال وقتی با چکش بر یک تکه فلز ضربه وارد می‌کنیم، چشم‌های ما با پیش‌بینی صدای حاصل از آن حتی قبل از برخورد چکش به فلز بسته می‌شوند، یا شما می‌توانید با دیدن عکسی از یک کودک در حال دویدن، پیش‌بینی کنید که وی چگونه خواهد دوید.الگوریتم یادگیری ام‌آی‌تی قادر به ساخت ویدئویی از آینده با هوش مصنوعی می‌باشد.

دانشمندان دانشگاه ام‌آی‌تی تلاش کرده‌اند تا این ویژگی‌های انسان را با نرم‌افزار هوش مصنوعی یکپارچه کنند. نتایج همانطور که انتظار می‌رفت، خیره‌کننده است. نرم‌افزار یک عکس منفرد می‌گیرد و با استفاده از الگوریتم یادگیری عمیق خود يك ويدئوی كوتاه توليد می‌نماید که اقداماتی كه در ثانيه‌های بعدی روی می‌دهد را پيش‌پينی می‌کند.

ساخت ویدئویی از آینده با هوش مصنوعی-فردانما-آینده فناوری در صنایع

کاربرد هوش مصنوعی الگوریتم یادگیری در ساخت خودروهای خودران هوشمندتر

این الگوریتم با استفاده از دو میلیون ویدئوی بدون برچسب آموزش داده شده است که معادل حدوداً یک سال ویدئو بوده است. این الگوریتم که به دو شبکه عصبی جداگانه تقسیم‌بندی‌شده است، می‌داند چگونه باید بین گذشته (پس‌زمینه) و پیش‌زمینه تفاوت قائل شود؛ بنابراین می‌تواند اشیاء درون تصویر مربوط به گذشته را جداسازی نماید که این امر الگوریتم را قادر می‌سازد که بفهمد کدامیک از اشیاء در حرکت و کدام ثابت هستند.

ساخت ویدئویی از آینده با هوش مصنوعی-فردانما-آینده فناوری در صنایع

این فناوری مورد استقبال واقع شده است به گونه‌ای که می‌توان آن را بهینه‌سازی کرده و از آن برای ساختن خودروهای خودران هوشمندتر استفاده کرد، خودروهای هوشمندی که قادرند هرگونه حادثه‌ای در جاده را پیش‌بینی نمایند و خیلی بهتر آماده مقابله با حوادث پیش‌بینی‌نشده باشند.

 الگوریتم یادگیری با خلق ویدئویی از آینده وقایع را پیش‌بینی می‌کند

از این فناوری می‌توان برای کاربردهای متعدد دیگری از جمله بهبود فیلم‌های امنیتی (دوربین‌های مداربسته)، متحرک کردن تصاویر ثابت و کمک برای فشرده کردن فایل‌های ویدئویی سنگین استفاده نمود. همچنین از این فناوری می‌توان برای خلق ویدئویی از آینده استفاده کرد که برای این کار از اطلاعات موجود در یک ویدئوی مشخص استفاده می‌شود و سپس وقایع آینده به صورت فریم به فریم با یک چشم‌انداز کامپیوتر ساخته پیش‌بینی می‌شود. نرم‌افزار موجود، در حال حاضر قادر است در هر بار تا ۳۲ فریم بر ثانیه تولید نماید.

ساخت ویدئویی از آینده با هوش مصنوعی-فردانما-آینده فناوری در صنایع

نویسنده اول مقاله، کارل وندریک می‌گوید: «ساخت یک تصویر به صورت فریم به فریم همانند بازی تلفن است، بدین معنا که وقتی پیغام در دورتادور خانه حرکت می‌کند، در نهایت پیام دچار خرابی شده و با پیغام اولی تفاوت می‌کند. به جای تلاش برای پیش‌بینی تمامی فریم‌ها با هم، این فناوری این‌گونه است که انگار دارید با تک‌تک افراد اتاق در یک زمان صحبت می‌کنید.»

Loading the player...

اگرچه این نرم‌افزار نیازمند برخی بهبودها از جمله افزایش زمان فعلی یک و نیم ثانیه‌ای است. اما خلق یک تصویر متحرک طولانی نیازمند چیزی بسیار نزدیک به چشم انسان و همچنین بسیار هوشمند است، یعنی یک کار سخت. این نرم‌افزار همچنین در حال حاضر اشیاء و انسان‌ها را بسیار بزرگتر از واقعیت نشان می‌دهد و همچنین ویدئوی حاصل، وضوح تصویر و جزئیات کافی ندارد.
یک نظر درباره “ساخت ویدئویی از آینده با هوش مصنوعی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.