full screen background image

چاپگرهای سه‌بعدی به‌زودی پلی بر روی کانال آمستردام چاپ می‌کنند

2482 بار دیده شده

اگر سال پیش به شما می گفتند که چاپگری سه‌بعدی قرار است یک پل فولادی را چاپ کند، باور می کردید؟ به‌احتمال‌زیاد باور نمی‌کردید، بااین‌وجود، امروز ما شاهد این نقطه‌ی عطف بزرگ در تاریخ چاپگرهای سه‌بعدی هستیم. چاپگری سه‌بعدی که توانایی چاپ کردن کابل‌هایی از مواد مختلف و در محورهای مختلف را داشته و با استفاده از این توانایی قرار است که پلی فولادی را بر روی کانالی در آمستردام چاپ سه‌بعدی کند.

Loading the player...

ام ایکس تری دی نام شرکتی در آمستردام است که چاپگر سه‌بعدی می‌سازد. این شرکت یک ربات پرینتر چندمحوری را ساخته که می‌تواند سازه‌های مختلفی را در هوا بسازد. در حال حاضر این شرکت قصد دارد که پلی را بر روی کانالی در شهر احداث کند.

هم افزایی  چاپگرهای سه‌بعدی و ربات ها

این کمپانی می‌گوید: “ما با تحقیق فراوان فناوری رباتیک کم‌هزینه و پیشگامانه ای را تولید کرده‌ایم که با آن می‌توانیم اشیائی زیبا را در هر شکل و طرحی و با کارایی کامل بسازیم. بزرگ‌ترین آزمون برای این دستگاه چیست؟ ساختن پل فلز پیچیده و پرزرق‌وبرقی بر روی یک منطقه‌ی خاص برای اینکه نشان دهیم مهندسان، سازندگان و طراحان ربات‌ها و نرم‌افزارهای ما چه‌کارهایی می‌توانند انجام دهند.” طراحی این پل با یوریس لرمان خواهد بود، کسی که در طراحی و ارتقاء طرح چاپگر سه‌بعدی مواد – ام ایسک تری دی-رزین و ام ایسک تری دی-متال همکاری داشته است. ربات چاپگر سه‌بعدی ترکیبی از یک ام ایسک تری دی-رزین و یک جوشکار است که قادر به ساخت سریع سازه‌های فلزی می‌باشد.

روش مشابهی برای ساخت این پل فولادی به کار خواهد رفت. این دستگاه به روش ساده‌ای کار می‌کند، ذره‌ی کوچکی از فلز ذوب‌شده به انتهای قسمت قبلی افزوده می‌شود و به‌تدریج رشته‌ای فولادی شکل می‌گیرد. درنهایت، چاپ کردن تعداد زیادی رشته می‌تواند ساختاری مقاوم و پیچیده را در طول کانال به وجود بیاورد. این چاپگر می‌تواند برای خود پایه چاپ کند تا  کل فرایند به‌صورت خودکار انجام شود.

ربات پرینتر چندمحوری

چاپگرهای سه‌بعدی به‌زودی پلی بر روی کانال آمستردام چاپ می‌کنند -  فردانما (۱)
چاپگرهای سه‌بعدی به‌زودی پلی بر روی کانال آمستردام چاپ می‌کنند -  فردانما (۲)
چاپگرهای سه‌بعدی به‌زودی پلی بر روی کانال آمستردام چاپ می‌کنند -  فردانما (۴)
چاپگرهای سه‌بعدی به‌زودی پلی بر روی کانال آمستردام چاپ می‌کنند -  فردانما (۳)
چاپگرهای سه‌بعدی به‌زودی پلی بر روی کانال آمستردام چاپ می‌کنند -  فردانما (۵)

لارمن گفت: “من کاملاً به آینده‌ی تولیدات محلی دیجیتالی در «صنعت جدید» امیدوارم هستم. این پل نشان می‌دهد که چاپگر سه‌بعدی بالاخره وارد ساخت اشیاء و مواد پایدار و کارا، در مقیاس بزرگ ‌شده است و هیچ محدودیتی هم در ساختن شکل‌هایی که تابه‌حال ساخته نشده است را ندارد. نماد پل، استعاره‌ی خوبی است از  وصل کردن فناوری به آینده‌ی شهرهای قدیمی، به همان صورتی که پل‌ها دو دنیای متفاوت را به یکدیگر متصل کرده و با این کار خصوصیات هر دو قسمت را بهبود می‌بخشند.”

این ربات از آزمایش‌های ساخت مجسمه و رشته‌های جالب فلزی سربلند بیرون آمده و گروه، آماده‌سازی این ربات چاپگر را تمام کرده است. گروه قصد دارد که از دو ربات در دو طرف کانال استفاده کند و آن‌ها قرار است که در وسط به یکدیگر برسند. ام ایکس تری دی چندین طرح را به نمایش گذاشته، اما در مورد طرح و محل ساختی که قرار است به‌زودی نهایی شود، هنوز تصمیم‌گیری نشده است. ساخت این پل در سپتامبر ۲۰۱۵ شروع خواهد بود.
2 نظر درباره “چاپگرهای سه‌بعدی به‌زودی پلی بر روی کانال آمستردام چاپ می‌کنند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.