full screen background image
صدها ستاره سیگنال‌های عجیب بیگانه از خود صادر می‌کنند -فردانما-آینده هوا و فضا

صدها ستاره سیگنال‌های عجیب بیگانه از خود صادر می‌کنند

4009 بار دیده شده

اغلب اوقات وقتی با یک شیء یا ستاره یا یک موضوع به ظاهر غیرقابل توصیف در آسمان مواجه می‌شویم اولین چیزی که به ذهن می‌آید این‌است: آها! بیگانگان! اینطور نیست که به راحتی بخواهیم وجود زندگی فرازمینی را تصدیق و تأیید کنیم اما نمی‌توان در این خصوص خیلی هم بدگمان بود. قطعاً باید هر دو سر طیف را در نظر داشت.

صدها ستاره سیگنال‌های عجیب بیگانه از خود صادر می‌کنند-فردانما-آینده هوا و فضا

کشف ۲۳۴ ستاره با سیگنال عجیب

به همین دلیل است که وقتی دو ستاره‌شناس دانشگاه لاوال به نام‌های بورا و تروتیر نتایج تحقیقات خود در خصوص «ستارگانی که چیزهایی تولید می‌کنند که به نظر می‌رسد هوش فرازمینی باشد» را منتشر کردند، ما نه بایه به راحتی از کنار آن بگذریم و آن را رد نماییم و نه اینکه به راحتی آن را بپذیریم. در هر صورت این پدیده عجیب حاصل مطالعات این دو ستاره‌شناس بر روی داده‌های حاصل از نقشه‌برداری آسمانی دیجیتال اسلون است. با تحلیل طیف ۲٫۵ میلیون ستاره، آنها ۲۳۴ ستاره را کشف کردند که یک سیگنال عجیب یکسان تولید می‌کنند: پالس‌هایی از نور در فواصل زمانی ثابت.

صدها ستاره سیگنال‌های عجیب بیگانه از خود صادر می‌کنند-فردانما-آینده هوا و فضا

نویسندگان مقاله ادعا می‌کنند: «تمامی ستارگان در محدوده طیفی اف۲ تا کی۱ بودند» که بسیار به خورشید ما شبیه است. ممکن است که، همانند خورشید، این ستارگان نیز در برگیرنده سیستمی از حیات هوشمند باشند و در حال ارسال سیگنال‌هایی برای برقراری ارتباط با سایر موجودات هوشمند می‌باشند.

ادعای بزرگ، اثبات سخت

برای بورا چنین چیزی کاملاً محتمل است زیرا یافته‌های وی با یافته‌های قبلی‌اش که در مقاله‌ وی در سال ۲۰۱۲ در خصوص سیگنال‌های موجودات فرازمینی هوشمند چاپ شده انطباق دارد. این دانشمندان به راحتی سه توضیح ممکن از پنج توضیح و استدلالی که می‌توان برای این پدیده آورد را کنار گذاشتند و صرفاً سراغ دو توضیح دیگر رفتند: اینکه یا این علائم آثار خود دستگاه اسلون هستند و یا اینکه علائم و سیگنال‌های موجودات فرازمینی هوشمند هستند.

صدها ستاره سیگنال‌های عجیب بیگانه از خود صادر می‌کنند -فردانما-آینده هوا و فضا

آیا این علایم واقعاً سیگنال‌های حیات فرازمینی هستند؟ سخت است بتوان اینگونه گفت به ویژه اینکه نویسندگان مقاله تصدیق می‌کنند که «این سیگنال‌ها در اثر ترکیبات شیمیایی عجیب در بخش کوچکی از هاله ماده تاریک ایجاد شده‌اند» و بسیار محتمل است که زیرمجموعه‌ای از ستارگان داشته باشند که دارای چنین رفتار مشابهی هستند.

لازم به توضیح نیست که این مقاله همچنان در مرحله «داوری همتا» است.

تیم برنامه «بریکترو لیسن» در پاسخ به یافته‌های بورا اینگونه بیان می‌کند که «ادعای فوق‌العاده نیازمند شواهد و دلایل فوق‌العاده هستند». تیم بریکترو ظاهراً خیلی به این تحقیق علاقمند نیست و بر مبنای «مقیاس ریو» امتیازی بین ۰ تا ۱ به این تحقیق می‌دهد. این امتیاز اندک با توجه به اینکه از طرف تیمی از متخصصان و محققان هوش فرازمینی داده شده است، حرف زیادی برای گفتن دارد. در چنین حالتی ما باید محتمل‌ترین امکان را در نظر بگیریم: اینکه این ۲۳۴ ستاره چشمک‌زن، صرفاً ۲۳۴ ستاره چشمک‌زن هستند.
یک نظر درباره “صدها ستاره سیگنال‌های عجیب بیگانه از خود صادر می‌کنند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.