full screen background image
%d8%b5%d9%86%d8%b9%d8%aa-%da%86%d9%86%d8%af-%d9%85%db%8c%d9%84%db%8c%d8%a7%d8%b1%d8%af-%d8%af%d9%84%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d9%81%d9%86%d8%a7%d9%88%d8%b1%db%8c-%d8%ad%d8%b3%da%af%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c

صنعت چند میلیارد دلاری فناوری حسگرهای زیستی در راه است

1290 بار دیده شده

فناوری حسگرهای زیستی یکی از بخش‌های فناوری است که در آن از دستگاه‌ها برای یافتن و اندازه‌گیری اعمال زیستی در موجودات زنده استفاده می‌شود. این فناوری در دهه‌ی آینده‌ی به تجارت ارزشمندی تبدیل‌ خواهد شد. با توجه به گزارش‌های آماری، در سال ۲۰۱۴ بازار جهانیِ حسگرهای زیستی ۱۱٫۵۳ میلیارد دلار درآمد داشته است، عددی که پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۱ به ۲۸٫۷۸ میلیارد دلار برسد. بیشتر این عایدی‌ها در صنعت بهداشت و درمان و صنعت تغذیه بوده، اما حسگرهای زیستی جالب‌توجهی نیز برای ایمنی خودرو طراحی‌شده است. به‌عنوان‌مثال استندآپ کانادایی بانام سوبر استیرینگ یک قفل خودرو لمسی برای فرمان خودروها ساخته که در صورت تشخیص الکل از طریق دست‌های راننده، ماشین را غیرقابل حرکت می‌کند. خودروساز آلمانی، بی‌ام‌و، حسگرهای زیستی خود را طراحی کرده و با آن تشخیص می‌دهد که راننده نیاز به ‌فوریت‌های پزشکی دارد، سپس خودرو را در حالت خودران قرار می‌دهد تا راننده به‌جای امنی برسد.
تشخیص هوشیاری راننده با استفاده از حسگرهای زیستی برای افزایش ایمنی جاده‌ها، زمینه‌ای است که توجه‌ها به سمت آن جلب شده است. مخترعان دستگاه‌هایی برای کاهش حواس‌پرتی رانندگان ساخته‌اند، مثلاً سیستمی که قسمت پیامک تلفن همراه را غیرفعال می‌کند و یا دستگاهی که حواس رانندگان خواب‌آلود را به سمت جاده برمی‌گرداند. سیستم پیشرفته‌ی کمک‌راننده (ایدس) برای اپراتورهای خودرو نیز بازار پردرآمدی است. تحقیقات بازار شرکت ویژن‌گین که در لندن مستقر است، گزارشی را منتشر کرده که می‌گوید فناوری ایدس، شامل کمک پارک کننده و دوربین‌های دید اطراف، تا پایان سال ۲۰۱۵ به ۲۱٫۷ میلیارد دلار می‌رسد.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.