full screen background image

اولین قفسه‌ سینه‌ ساخته شده با فناوری چاپ سه بعدی

2384 بار دیده شده

به‌تازگی یک بیمار سرطانی استخوان جناغ و قفسه‌ی سینه‌ی تیتانیومی ساخته شده با فناوری چاپ سه بعدی شده دریافت کرد.

Loading the player...

 بیمار ۵۴ ساله‌ی اسپانیایی مبتلابه سارکوم، نوعی سرطان بدخیم که به بافت‌های پیوندی آسیب می‌رساند و معمولاً در غضروف‌ها، استخوان‌ها، عضلات و رگ‌های خونی خود را نشان می‌دهد. این تومور بدخیم در اطراف جناغ سینه شروع به رشد کرده و به‌تدریج به بخشی از قفسه‌ی سینه آسیب رساند. درنهایت پزشکان مجبور به برداشتن قسمت‌های آسیب‌دیده شدند.
در این‌گونه از موارد، به دلیل پیچیدگی قفسه‌ی سینه، بازسازی قسمت‌های آسیب‌دیده امکان‌پذیر نیست. چون این قسمت‌ها باید انعطاف‌پذیر بوده تا اجازه‌ی تنفس را به بدن بدهند و همین‌طور باید بتوانند از اندام‌های داخلی هم حفاظت کند. راه‌حلی که تا حالا به کار می‌رفت این بوده که یک صفحه‌ی تیتانیومی را در سینه‌ی بیمار نصب می‌کردند، و البته همان‌طور که مشخص است، این روش اصلاً ایده‌آل نیست.

یک بیمار سرطانی اولین قفسه‌ی سینه‌ی فناوری چاپ سه بعدی شده را دریافت می‌کند - فردانما - آینده صنعت پزشکی (۱)

ایمپلنت ساخته شده با فناوری چاپ سه بعدی

گروه جراحی در بیمارستان دانشگاهی سالامانکا از شرکت آناتومیکس که در ملبورن قرا داشت ایمپلنتی را سفارش داد. این ایمپلنت می‌بایست به طرز رضایت بخشی جایگزین استخوان‌های بیمار می‌شد. از تعدادی سی‌تی‌اسکن باکیفیت بالا استفاده شد جناغ و قفسه‌ی سینه‌ی بی‌نقصی شبیه به قسمت‌های برداشته‌شده برای بیمار ساخته شود. از آزمایشگاه فناوری چاپ سه بعدی ۲۲ خواسته شد تا این بخش را با استفاده از چاپگر سه‌بعدی پرتو الکترونی آرکام ۱٫۳ میلیون دلاری بسازد.
دو هفته از زمان عمل جراحی می‌گذرد و بیمار ترخیص شده است. به نظر می‌رسد که او دوره نقاهت بعد از عمل جراحی را به‌خوبی پشت سر گذاشته است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.