full screen background image

لای فای سرعت اتصال بی‌سیم را ۱۰۰ برابر بیشتر از وای فای می‌کند

1929 بار دیده شده

ممکن است که مخترعان روشنایی مصنوعی نیکولا تسلا و توماس ادیسون، آن را به مقصود روشن کردن اختراع کرده باشد، اما آن‌ها نمی‌دانستند که تنها هفتادسال بعد می‌توان از آن برای فناوری اینترنت پرسرعت استفاده کرد. چیز جالب درباره‌ی اختراع کردن این است که شما نمی‌دانید که یک اختراع ما را به کجا خواهد رساند. امروز، وای فای اولین توزیع‌کننده‌ی فناوری اینترنت بدون سیم بوده که امکان اتصال به اینترنت را برای تمام خانه‌ها به ارمغان آورده است. اما، فناوری‌ها قدیمی می‌شوند، و ظهور لای فای سریع‌تر به معنی عوض شدن آن با وای فای طی سال‌های آینده خواهد بود.

لای فای از طیف مریی نور برای مخابره و انتقال داده‌ها از طریق هوای نازک استفاده می‌کند. این فناوری را هارولد هاس در دانشگاه ادینگبور اسکاتلند به وجود آورد که می‌تواند داده‌ها را با سرعتی خارق‌العاده، تقریباً صد برابر وای فای، یعنی با سرعت ۲۲۴ گیگابایت جابه‌جا کند. سرعت حداکثر وای فای ۶۰۰ مگابایت در ثانیه است؛ سرعتش باورنکردنی است، مگر نه؟

یک شرکت کوچک استارتاپ استونیایی به نام ولمنی، یک دستگاه واقعی لای فای را راه‌اندازی کرده است. آن‌ها برای اولین بار این فناوری را در دفتر کار خود آزمایش کردند و توانستند به‌سرعت یک گیگابایت در ثانیه برسند. علاوه بر سرعت، این فناوری برتری دیگری را هم نسبت به وای فای دارد. برعکس وای فای از دیوارها نمی‌گذرد، برای همین مشکل امنیتی ایجاد نمی‌کند. البته این فناوری محدودیت‌هایی هم دارد. مثلاً وقتی از اتاق خود خارج شوید یا در معرض نور گرفته شود، ارتباط شما قطع می‌شود. مثلاً بعد از گذاشتن تلفن هوشمند درون جیبمان، دسترسی به اینترنت را از دست می‌دهیم. موانع زیادی پیش روی این فناوری است که باید بر آن‌ها غلبه کرد. ولمنی قصد دارد که این فناوری را در فرکانس‌های مختلفی منتشر کند. در حال حاضر وای فای در فرکانسی حدود ۲٫۴ تا ۲٫۵ گیگاهرتز کار می‌کند.

لای فای راه‌حل احتمالی برای تراکم شبکه‌هایی است که هنگام استفاده‌ی تعداد زیادی از مردم از تلفن همراه، به وجود می‌آید.   سیسکو که پیشگام دنیا در سیستم‌های شبکه است به ترافیک فورکست گفت که پیش‌بینی می‌شود استفاده از اینترنت تا سال ۲۰۱۹ به ۲۴٫۳ اگزابایت (۱۰۱۸ بایت) در ماه برسد و فناوری کند وای فای نمی‌تواند پاسخگوی این تقاضا باشد. شبکه‌سازی احتیاج به فناوری اینترنت بی‌سیم جدید دارد، و در حال حاضر لای فای یکی از بهترین گزینه‌ها به نظر می‌رسد!  البته باید صبر کرد و دید که آیا این فناوری می‌تواند خود را به کاربران اینترنت ثابت کند یا نه. البته بالاخره وای فای وارد بازار خواهد شد چون دیزنی یکی از شرکت‌هایی است که قصد دارد اسباب‌بازی‌هایی را با این فناوری بسازد. یکی از آن‌ها چوب جادویی لای فای است که می‌توان با آن چراغ‌های روی لباس را روشن کند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.