full screen background image

لیوان هوشمند ماگینو سازگاربامحیط‌ زیست

6543 بار دیده شده

لیوان هوشمند ماگینو (Muggino) انرژی خود را از حرارت تلف‌شده تولید می ­کند، سلایق شما را می­ آموزد، حرارت نوشیدنی شما را تنظیم می­ کند و تلفن شما را شارژ می­ کند.

Loading the player...

در مورد این نکته کمی فکر کنید:

مردم و شرکت­ های تجاری برای تولید انرژی لازم برای گرم کردن یک نوشیدنی هزینه می­ کنند، اما به‌محض اینکه نوشیدنی در لیوان ریخته شد، آن‌قدر صبر می ­کنند تا اینکه سرد شده و قابل‌نوشیدن شود. اما انرژی و هزینه­ صرف شده به کجا می­ رود؟ مسلماً به هدر می­ رود.

هرروزه بیش از ۴۰۰۰۰۰۰۰۰۰ (چهار میلیارد) فنجان نوشیدنی گرم در دنیا مصرف می­ شود، و درست از زمانی که نوشیدنی داخل لیوان ریخته می­ شود تا زمانی که خنک شده به دمای مطلوب برسد، انرژی در حال تلف شدن است. این انرژی تلف‌شده برای تولید برق خانگی بیش از ۶۰۰۰۰۰۰ (شش میلیون) نفر کفایت می­ کند. حال زمان آن رسیده که از اتلاف این انرژی جلوگیری کنیم.

نوآوری -لیوان هوشمند سازگاربامحیط‌ زیست- فردانما۴

با استفاده از انرژی ترموالکتریک پیشرفته، ماگینو اختراع‌شده تا انرژی‌ای که هنگام سرد شدن نوشیدنی­ های گرم به هدر می­ رود را ذخیره کرده و سپس از آن برای مصارف گوناگون استفاده کند. از گرم کردن دوباره همان نوشیدنی در جلسات طولانی گرفته تا شارژ کردن تلفن یا خنک کردن یک لیوان نوشیدنی. ماگینو انرژی هدررفته را به چیزی سودمند تبدیل می­ کند. کاربرها ماگینو را کنترل کرده و به‌وسیله‌ی رابط کاربری زیبای آن در تلفن هوشمند یا تبلت خودشان، در یادگیری عادات و سلایق خود، به آن کمک می­ کنند.

نوآوری -لیوان هوشمند سازگاربامحیط‌ زیست- فردانما۲

لیوان هوشمند ماگینو چطور کار می ­کند

بعد از پر کردن لیوان با یک نوشیدنی گرم دل‌چسب، معمولاً  افراد صبر می­ کنند تا آن سرد شود. بعضی­ ها یک هورت کوتاه، دردناک و پر سروصدا می­ کشند و لب‌ها و زبان خود را می­ سوزانند، بعد هم مثل بقیه­ افراد صبر می­ کنند تا خنک شود. آن‌ها صبر می­ کنند، تانوشیدنی  گرمشان به‌تدریج حرارت خود را از دست‌داده و به دمای قابل نوشیدن برسد. (به‌صورت معمولF°۱۴۰/C°۶۰)

در طول این مدت حدود یک‌سوم انرژی‌ای که برای گرم کردن نوشیدنی مصرف‌شده بود به هدر می­ رود، چیزی حدود ۱۵۰وات حرارتی. دقیقاً از همین‌جا است که ماگینو هوشمندانه انرژی موردنیاز خود را به دست می­ آورد.

ماگینو لیوانی دوجداره است، طرحی که مصرف‌کننده ها از قبل از آن استقبال کرده­ اند. دیواره­ داخلی آن از فولادی ضدزنگ قابل استفاده در تماس با مواد غذایی ساخته‌شده است، اما شباهت این محصول نسبت به محصولات قدیمي دیگر فقط در همین حد است. دیواره­ خارجي ماگینو از آلیاژ آلومینیومی مخصوصی ساخته‌شده که خاصیت اتلاف حرارتی بسیار بالایی را دارا است، شبیه به رادیاتورهای که برای تنظیم دما، بالای سی­پی­ یوهای رایانه­ ها دیده می­ شود. به‌صورت کاملاً فشرده‌شده بین دو دیواره­ ماگینو، در فضای ویژه ­ای، ترموماژول ­ها (TEs) قرار دارند. ترموماژول­ ها دستگاه ­های جالب‌توجهی هستند. آن‌ها اختلاف دما (حرارت) را بدون سروصدا، تکان و یا آلودگی به برق تبدیل می ­کنند. از آن جالب­تر اینکه برعکس هم کار می­ کنند: وقتی‌که از برق استفاده شود، تفاوت دما تولید می­ کنند (گرم کردن و سرد کردن).

لیوان هوشمند ماگینو

در قسمت پایینی ماگینو، حسگر حرارتی بسیار حساسی با سامانه‌ای نوین به‌صورت ساده، بادوام و با طراحی مدرن و زیبا نصب‌شده است. همچنین در این قسمت بخشی برای ارتباط با رابط­ های دستگاه­ های هوشمند، دستگاه TMPPT (ردیاب نقطه­ حداکثر نیروی ترموالکتریکی)، باطری قابل شارژ، دستگاه کنترل شارژ باطری،شارژ موبایل سیمی باقابل جمع شدن و دستگاه کنترل شارژ، سیم­ پیچ گیرنده­ قابل شارژ القایی و دستگاه کنترل و ویژگی‌های اختصاصی دیگر در نظر گرفته شده است.

برای جلوگیری از انتقال دمای ناخواسته، فضای بین دیواره­ ها به‌وسیله‌ی عایقی سبک و سازگاربامحیط‌زیست پرشده است.

تمام این خصوصیات ذکرشده باعث می­ شود که شما فنجانی سنگین را تصور کنید، اما این‌طور نیست. ماگینو هم ­وزن یا سبک تر از یک لیوان پرسلن است. چطور ممکن است؟ به‌وسیله‌ی همان فناوریای که برای سبک‌تر شدن لپ­تاپ­ ها، دستگاه­ های هوشمند و دیگر فناوری های قابل‌حمل پیشرفته استفاده‌شده است، و این بدان معناست که ماگینو برای رشد عضلات بازوی کاربران طراحی نشده است.

نوآوری -لیوان هوشمند سازگاربامحیط‌ زیست- فردانما۶

وقتی‌که مایعي داغ دیواره­ داخلی را لمس کند، حسگرها فوراً دما را اندازه می­ گیرند و همزمان واحد کنترل آن را با دمای موردعلاقه­ کاربر مقایسه می­ کند. اگر بیش‌ از اندازه گرم باشد، ماگینو حرارتی را که لیوان‌های دیگر به هدر می­ دهند را جذب کرده و با عبور دادن آن از ترموماژول ها، آن را به برق تبدیل کرده و در باطری ذخیره می­ کند. وقتی‌که مایع به دمای مطبوع کاربر می­ رسد، ماگینو دمای آن را به‌وسیله‌ سیستم گرمایی ظریف و کارآمد خود ثابت نگه می­ دارد.

در مورد نوشیدنی‌های سرد نیز فرایند مشابهی صورت می­ پذیرد.

نرم­افزار ماگی (MuggiApp)

کاربر از نرم­افزار ماگی برای تنظیم سلایق خود، یا برای بررسی داده ­های حرارتیمربوط به نوشیدنی داخل لیوان و دیدن میزان باقی­مانده­ باطری استفاده می­ کند.

 

لیوان هوشمند ماگینو

 

چطور ماگی­ پد (MuggiPad) ماگینو را شارژ می ­کند

سیستم شارژ بی­سیم ماگینو به‌وسیله‌ی القای الکترومغناطیسی یا به روش القایی شارژ می ­کند. وقتی‌که به منبع نیرویی مانند پورت یو­اس ­بی وصل شود، یک سیم­ پیچ مسی داخل ماگینو میدان مغناطیسی تولید می­ کند. میدان، جریان الکتریکی‌ای را القا می ­کند که تحت نظارت واحد کنترل باطری­  ماگینو را شارژ می­ کند.

 

نوآوری -لیوان هوشمند سازگاربامحیط‌ زیست- فردانما ۱۰

 

فواید سیستم شارژ بی­سیم ماگینو

 • به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای راحت­ تر از سامانه‌ای است که به سیم اضافه نیاز داشته باشد .
 • مقاوم و بادوام: بدون پریز، دوشاخه یا سیم اضافه. یعنی رهایی از بروز مشکلاتی مانند ساییدگی و پارگی که در اثر وصل کردن و جدا کردن مداوم به وجود می­ آید.
 • اتصال محافظت‌شده: ماگینو برای استفاده از مایعات است. شارژ بی­ سیم امن­ تر بوده و خطر خوردگی و زنگ­زدگی را ندارد.
 • بدون جرقه یا ضایعات: اتصالات باسیم جاذب کرک و پرز و دیگر ضایعات هستند که باعث افزایش خطرجرقه زدن بین اتصالات فلزی می­ شود.
 • کاهش هزینه: سیستم قدیمیسیم و اتصالات به معنی هزینه­ تعویض پیاپی است.
 • نسبتاً ارزان: به‌خصوص در طول زمان، سیستم بی­ سیم نسبت به دیگر سامانه‌ها برتری دارد.

 

موارد دیگری که از فناوری ترموالکتریک استفاده‌شده است

امروزه، برای تولید انرژی و سرما، ترموماژول ­ها به‌صورت گسترده­ ای در حال استفاده هستند.

 • یخچال‌های بی ­صدای الکترونیکی: یخچال‌های ماشین، مینی­ بارها، سردکننده­ های مسافرتیقابل‌حمل …
 • صندلی­ هاییباقابلیت گرم و سرد کردن خودکار
 • ریز سامانه‌های خنک‌کننده: خنک‌کننده ­های اجزای ریز الکترونیکی
 • حسگرهای جذب‌کننده‌ انرژی: وصله­ های هوشمند برای نظارت بر قسمت‌های تحت‌فشار در هواپیما
 • مولدهای کوچک نیرو: در چیزهای پوشیدنی، استفاده از گرمای بدن
 • صنعت خودرو: بی­ ام­ و (BMW) در مدل آی ۸ (i8)  خود از ترموماژول­ ها استفاده می­ کند، برای بازیافت حرارت خروجی از اگزوز
 • پروب فضایی: استفاده مولد برق از ژنراتور ترموالکتریک رادیو ایزوتوپ (RTG) و خنک‌کننده­ های ابزاردقیقی مانند اجزای دوربین شیمیایی (ChemCam) در مریخ­ نورد کنجکاو (Curiosity)

سخن گروه سازنده

بر اساس تجربه­ های شخصی، تحصیلات و تحقیقات دقیق می­ دانیم که اگر تیمی حفظ انگیزه و تعادل را فراموش کند، از مسیر حرکت به سمت هدف نهایی خود منحرف می­ شود. ما متعهد به روش ­های سریعی هستیم که با خلاقیت و حرفه ­ای گری ترکیب‌شده است تا حداکثر کیفیت را بدون اتلاف زمان به دست بیاوریم. این چطور امکان­پذیر است؟ با جدا کردن اهداف و چالش­ ها و تبدیل شان به اهداف تعریف­ شده و قابل‌دسترس، و سپس در صورت بروز، شناسایی آنی زمان‌های هدر رفته. تفاوت بین از پیش دانستن این موضوع که مشکلات در دنیای واقعی اتفاق می­ افتد و آمادگی پیدا کردن راه حلی برای آن، تفاوتی است بین اجازه دادن به فروپاشی یک پروژه در زمان بروز یک مشکل و یا هدایت پروژه در طول بحران و ساختن و بسته‌بندی کردن محصول.

وحید سلیمی- دکتر امیر فرجی لیوان هوشمند ماگینو - مخترعین پروژه ماگینو - فردانما
4 نظر درباره “لیوان هوشمند ماگینو سازگاربامحیط‌ زیست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.