full screen background image

ماشین تمیزکننده‌ی اقیانوس

1914 بار دیده شده
Loading the player...

سه سال است که یک مبتکر بیست‌ساله به نام بویان اسلت، صاحب موسسه‌ی اوشن کلیناپ، در حال برنامه‌ریزی برای ساخت یک ماشین تمیزکننده‌ی اقیانوس کارا می‌باشد. میلیون‌ها تن پلاستیک و مواد غیرقابل تجزیه به دریا ریخته شده و در سطح و کف دریا جمع می‌شوند. این پدیده‌ی علاوه بر اختلالات شدیدی که در زیستگاه دریایی و چرخه‌ی غذایی موجودات دریایی به وجود می‌آورد، بسیار زننده هم می‌باشد.
اولین بار بویان این پروژه را در دوران دبیرستان، وقتی‌که تنها ۱۷سال داشت، مطرح کرد و به همه‌ی ابعاد قضیه فکر کرده و تصمیم گرفت هر طور که شده این پروژه را در دبیرستان خود انجام دهد. او تصمیم داشت که اکثر پلاستیک‌های سطح دریا را جمع‌آوری کند. وی متوجه شده بود که حرکت آب دریا باعث جمع شدن این مواد شده و کار او را آسان می‌کند.
بویان پروژه‌ی خود را به چندین صورت مختلف ارائه داد و جوایز بین‌المللی زیادی را برد؛ ازجمله به رسمیت شناخته شدن گسترده‌ای که در تداکس‌دلفت ۲۰۱۲ به دست آورد. کار سخت مداوم و موردتقدیر قرار گرفتن پی‌درپی او باعث شد که شرکت غیرانتفاعی خود را در سال ۲۰۱۴ تأسیس کند. ایده‌ی او باعث تحسین دانشمندان دریایی و زیست شناسان شد و بسیاری از افراد به او کمک کردند تا بتواند الگوی حرکت زباله‌های روی سطح دریا را مطالعه کند. پنج منطقه در اقیانوس‌ها وجود دارد که میزان عظیمی از پلاستیک در آن مناطق جمع می‌شوند. با این کار شما مجبور نیستید که سطح تمام آب‌های آزاد را تمیز کنید و کافی است که برای تمیز کردن کارآمد، فقط روی نقاط تجمع زباله‌ها تمرکز کنید.
نام این ماشین اوشن کلیناپ اری بوده و شامل یک پلتفرم پردازش و بازوهای بلند شناوری می‌باشد که می‌توانند طول جریان حرکتی را پوشش دهند. بازوها اگر به‌اندازه‌ی کافی بلند باشند می‌توانند به‌صورت قیف‌های عظیمی عمل کنند که طول جریان را پوشش داده و تمام آشغال‌ها را به سمت مرکز هدایت می‌کند و در آنجا ماشین پردازشگر آن‌ها را در واحدهای عظیمی بسته‌بندی می‌کند. این کار ضرری به حیات دریایی نمی‌رساند چون به‌احتمال‌زیاد هیچ تغییری در آن ایجاد نمی‌کند، به‌جز آنکه آشغال‌ها را جمع می‌کند. چون هیچ‌گونه توری در این دستگاه به کار نرفته، موجودات دریایی به‌اشتباه به دام آن نمی‌افتند و به‌راحتی می‌توانند از سر راه آن کنار بروند. میزان زئوپلانگتوهایی که توسط این دستگاه جمع می‌شوند زیاد نیست و اگر هم میزان آن‌ها زیاد باشد، با استفاده از روش‌ها جایگزینی مانند نیروی گریز از مرکز یا تفاوت جرمی، می‌توان آن‌ها را از دستگاه جدا کرد. حدود یک‌سوم آشغال‌های اقیانوس‌ها را می‌توان با این عملیات فوق‌العاده ساده جمع‌آوری کرد. این میزان حدود ۷٫۲۵ میلیون تن خواهد بود. دوسوم باقی‌مانده نیز به‌تدریج به مکان‌های تجمع خواهند آمد، و بیشتر آن‌ها بعداً به همین روش جمع‌آوری خواهند شد. این کار می‌تواند تأثیرات چشم‌گیری را در بهبود حیات دریایی ایجاد کند. همچنین می‌توان مردم را آموزش داد و قانون‌های سخت‌گیرانه‌ای برای ریختن پلاستیک به دریا وضع کرد. به‌مرور می‌توان این تهدید علیه حیات دریایی را از بین برد.

اوشن کلیناپ اری

ماشین تمیزکننده‌ی اقیانوس - فردانما - آینده صنعت و فناوری (۱)
ماشین تمیزکننده‌ی اقیانوس - فردانما - آینده صنعت و فناوری
ماشین تمیزکننده‌ی اقیانوس - فردانما - آینده صنعت و فناوری (۲)

تیمی متشکل از ۵۰ مهندس، اقیانوس‌شناس و دیگر متخصصان امور در حال کار بر روی این پروژه هستند. این پروژه به افراد ماهری درزمینه‌ی زیست‌شناسی پلانکتون‌ها و مهندسی سازه‌های دریایی نیاز دارد. در حال حاضر آن‌ها به دنبال شرکای سرمایه‌گذاری برای این مشکل جهانی هستند. برای این کار آن‌ها کمپین جمع‌آوری سرمایه‌ی مردمی را راه انداخته‌اند و تاکنون ۶۰% سرمایه‌ی موردنظر را جمع‌آوری کرده‌اند. ممکن است که در آینده وقتی برای شنا کردن به دریا می‌رویم، بیشتر از اینکه پلاستیک ببینیم، از دیدن ماهی‌ها لذت ببریم.
یک نظر درباره “ماشین تمیزکننده‌ی اقیانوس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.