full screen background image

مرد رونده | رباتی که جایگزین انسان خواهد شد

2020 بار دیده شده

رباتی شبیه انسان را تصور کنید که می تواند در هنگام فجایع طبیعی جان انسان ها را نجات بدهد. این یک داستان علمی تخیلی نیست، مرد رونده پروژه مجتمع فنی جنوا در ایتالیاست.

Loading the player...

در آینده، مرد رونده در موقعیت های خطیر جایگزین نیروی انسانی خواهد شد بنابرین او در حال آموختن حرکات و راه رفتن آدمی است. کاری که بر خلاف ظاهر ساده اش، دینامیزمِ بسیار ظریف و پیچیده ای دارد.

این ربات می تواند روزی جان شما را نجات بدهد. گرچه هنوز از انسانها فرمان می گیرد اما در آینده نزدیک خواهد توانست پیش از عمل، خطر و شرایط محیطی را ارزیابی کند. تیم طراحِ این ربات حالا سرگرم تقویت نرم افزار آن هستند تا بتواند روی سطوح سخت راه برود.

نیکلاس تساگاراکیس، پژوهشگر ارشد مجتمع فنی ایتالیا، و مدیر پروژه مرد رونده در این باره می گوید:«چنانکه می بینید این ربات ظاهری انسانی دارد. مفاصل و حرکاتی دارد که واقعا هم ارز بدن انسان است. می بینید که دستی با پنج انگشت و شصت دارد و برای دستکاریهای دقیق طراحی شده است».

نیکلاس تساگاراکیس:«هر شیئی که از آن استفاده می کنیم با در نظر گرفتن ساختار بدن انسان طراحی شده است. پس رباتی با ساختار مشابه بدن انسان بهتر از هر ساختار دیگری می تواند وظایفی انسانی را انجام بدهد».

مرد رونده با دید دو چشمی و اسکنر سه بعدی

مرد رونده که در یکی از پروژه تحقیقاتی اتحادیه اروپا توسعه پیدا کرده، از دید دو چشمی و سامانه اسکنر سه بعدی برخوردار است. بناست در رویارویی با مسائل سخت، یک کاربر انسانی آن را از راه دور کنترل کند. با این حال این ربات توانسته آزمون رانندگی را پشت سر بگذارد و حرکات انسانی را تقلید کند. اما چالش نهایی طراحان، کنترلِ حرکات و یافتن توازن در آنهاست.

یوانیس ساکوگلو، پژوهشگر این مرکز می گوید: «حسگری درون هر مفصل کارگذاشته شده تا وضعیت آن را اعلام کند. ربات همچنین به حسگرِ نیروی پیچشی نیز نیاز دارد تا بتواند نیروی مقاومت بیرونی را نیز بسنجد».

یوانیس ساکوگلو: «قدرت این ربات خیلی شبیه قدرت یک ماشین معمولی است. هر مفصل این ربات، مثلا مفصل زانویش که باید توان بالایی داشته باشد، نیرویی نزدیک به یک موتور سیکلیت ۵۰ سی سی لیتری دارد».

در محیط های سازگار با انسان، ربات هایی که شبیه انسان اند و مانند او رفتار می کنند مثلا نسبت نمونه های چرخدار بهتر عمل می کنند. به همین دلیل است که محققان این مرکز تحقیقاتی بیشتر از طبیعت برای کارشان الهام می گیرند.

یورن مالزان، یکی از مهندسان این پروژه می گوید: «بسیاری از اصول موجود در زیست شناسی الهام بخش ما در طراحی یک ربات بوده اند. مثلا یکی از نکات، صرفه جوییِ انرژی با طراحی حرکات رفت و برگشتی (نظیر تاب خوردن دست هنگام راه رفتن) است. در راه رفتنِ طبیعی، نیازی نیست دست بالارفته را سرجایش برگردانیم، بلکه نیروی جاذبه این کار را می کند. سعی داریم اینها را وارد طراحی ربات کنیم تا به شکلی کم مصرفتر، و طولانی تر کار کند».

گام بعدی برای مرد رونده، آزمایشِ دشواری است که او باید در پایان سال ۲۰۱۷ در برابر مقامات امنیت شهری ایتالیا به انجام برساند. او به درون ساختمانی دچار حریق فرستاده می شود تا یک سوژه انسانی را پیدا کرده و نجات بدهد.

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.