full screen background image
میگرن باعث تغییرات دائمی در ساختار مغز می‌شود-فردانما-آینده سلامت و بهداشت

میگرن باعث تغییرات دائمی در ساختار مغز می‌شود

4377 بار دیده شده

وقتی در مورد مشکلاتی که مغز را تحت تأثیر قرار می‌دهند فکر می‌کنیم، معمولاً اولین چیزی که به ذهن می‌رسد بیماری پارکینسون یا آلزایمر است. سالانه مبالغ زیادی صرف تحقیق در خصوص این بیماری‌ها می‌شود بنابراین ما اطلاعات زیادی در مورد اثراتی که این بیماری‌ها بر مغز می‌گذارند و اینکه چگونه ساختار مغز را تغییر می‌دهند داریم. اما در مورد بیماری‌های دیگر همانند میگرن چطور؟

اثرگذاری میگرن بر مغز

میگرن باعث تغییرات دائمی در ساختار مغز می‌شود-فردانما-آینده سلامت و بهداشت

محققین دانشگاه کپنهاک در دانمارک در تحقیقی که در ژورنال نورولوژی در سال ۲۰۱۳ چاپ شد نشان دادند که بر خلاف چیزی که فکر می‌شود، میگرن‌های کوچک و «بی‌ضرر» ممکن است اثرات واقعی و دائمی بر ساختار مغز داشته باشند. دکتر مسعود آشنا نویسنده مقاله به سی‌ان‌ان گفت: «تحقیق و فراتحلیل ما نشان می‌دهد که این بیماری ممکن است به صورت دائمی ساختار مغز را به روش‌های مختلف تغییر دهد.»

در این تحقیق، محققین داده‌های چندین تحقیق قبلی (۶ تحقیق جمعیتی و ۱۳ تحقیق کلینیکی) را مورد بررسی قرار دادند تا ببینید مغز افراد مبتلا به میگرن در مقایسه با افراد سالم از لحاظ ساختاری چه تفاوتی دارد. به ویژه محققین به دنبال ضایعه‌های مغزی، تغییر در حجم مغز و ناهنجاری‌های ماده سفید بودند.

مهمترین کشف محققین این بود که ریسک ضایعه ماده سفید در افراد مبتلا به میگرن با اورا ۶۸ درصد و در افراد مبتلا به میگرن بدون اورا ۳۴ درصد است. همچنین محققین نتیجه گرفتند که در مبتلایان به میگرن احتمال بیشتری برای تغییر حجم مغز وجود دارد. علاوه بر این در افراد مبتلا به میگرن با اورا (در مقایسه با مبتلایان به میگرن بدون اورا) احتمال بیشتری برای ضایعات سکته مغزی-مانند که تحت عنوان سکته مغزی خاموش نیز شناخته می‌شود وجود دارد.

میگرن باعث تغییرات دائمی در ساختار مغز می‌شود-فردانما-آینده سلامت و بهداشت

خبر خوب برای مبتلایان به میگرن

خبر خوب برای مبتلایان به میگرن اینکه محققین به این نتیجه رسیدند که این تغییرات دائمی در مغز اثری بر سلامتی بیماران ندارد. دکتر آشنا می‌گوید: «مطالعات ما نشان داد که تغییر در ماده سفید رابطه‌ای با تناوب میگرن یا وضعیت شناختی بیماران ندارد.» اما از آنجایی که در خصوص ناهنجاری‌های ماده سفید تحقیقات زیادی صورت نگرفته است، بررسی افزایش این تغییرات نیازمند تحقیقات بیشتر است.

میگرن باعث تغییرات دائمی در ساختار مغز می‌شود-فردانما-آینده سلامت و بهداشت

در حالی که تحقیقات زیادی در خصوص دلایل بروز میگرن و چگونگی درمان آن انجام گرفته اما اثر بلندمدت این سردردهای دردناک همچنان یک معما است. با توجه به اینکه تخمین زده می‌شود ۳۷ میلیون آمریکایی مبتلا به میگرن باشند، دانستن اینکه آیا این شرایط سلامت آتی این افراد را به خطر می‌اندازد یا نه بسیار مهم است.

 
2 نظر درباره “میگرن باعث تغییرات دائمی در ساختار مغز می‌شود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.