full screen background image
%d9%86%d8%a7%d8%a8%d9%88%d8%af%db%8c-%d8%b5%d9%86%d8%b9%d8%aa-%d8%a8%d9%87%d8%af%d8%a7%d8%b4%d8%aa-%d9%88-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%a7-%d8%aa%d9%88%d8%b3%d8%b9%d9%87-%d9%81%d9%86%d8%a7

مردم سالم تر = نابودی صنعت بهداشت و درمان

1825 بار دیده شده

اگر مردم سالم‌تر شوند، چه بلایی بر سر صنعت بهداشت و درمان خواهد آمد؟

بیست سال جلو رویم، به سال ۲۰۳۶٫ اکنون در یک دنیای سالم‌تر زندگی می‌کنیم. در کمال تعجب ایده اهداف سه‌گانه (بهبود تجربه بیمار از خدمات بهداشتی از منظر کیفیت و رضایت، بهبود سلامت مردم، کاهش هزینه سرانه خدمات بهداشتی) محقق شده است. در نتیجه در مقایسه با آمار سال ۲۰۱۲ سی‌دی‌سی (مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها) وضعیت از آنچه انتظار می‌رفت بسیار بهتر است:

  • نرخ چاقی از ۳۳ درصد به ۱۶ درصد کاهش پیدا کرده است.
  • با کاهش ۲۱ میلیون نفری در تعداد افراد سیگاری (۵۰ درصد کاهش) هوای پاکیزه‌تری داریم.
  • عوامل خطر از ۴۷ درصد به ۲۵ درصد برای بزرگسالانی که دیگر سیگاری نیستند، فشار خون بالای کنترل نشده ندارند و یا دارای ال‌دی‌ال کنترل نشده نیستند کاهش پیدا کرده است.
  • تعداد افرادی که بیش از حد مجاز نمک مصرف می‌کنند از ۹۰ درصد به ۴۵ درصد کاهش پیدا کرده است.
  • تعداد بزرگسالانی که دارای بیماری مزمن هستند از نرخ ۵۰ درصد به نرخ ۲۵ درصد کاهش پیدا کرده است.
  • ۵۰ درصد در تعداد بزرگسالانی که به صورت مرتب تمرینات فیزیکی انجام می‌دهند افزایش داشته‌ایم.

چنین بهبود عظیمی در مقیاس وسیع در سلامت مردم قطعاً هر فرد را به این نتیجه می‌رساند که میزان استفاده از داروها به صورت چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد، میزان ویزیت پزشکان و بیمارستان‌ها کاهش پیدا می‌کند، عمل‌های جراحی کمتر می‌شود و لوازم پزشکی و تست‌های آزمایشگاهی نیز کاهش پیدا خواهند کرد.

در طرف دیگر این ماجرا شرکت‌های بیمه سلامت قرار دارند. با توجه به کاهش تعداد بیماران و با توجه به کاهش احتمال بیمار شدن افراد، حق بیمه باید کاهش پیدا کند. این امر نیز به کاهش هزینه‌های شرکت‌ها و افراد منجر می‌شود. با توجه به موارد مذکور سؤال این است:

آیا تغییرات مثبت قابل توجه در زمینه سلامت در طول زمان در نقطه مقابل قدرت و رشد صنعت بهداشت و درمان قرار خواهد گرفت؟

وقتی به تعداد کارکنان این صنعت نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که این سوالی است که ارزش بررسی کردن دارد. در این صنعت در سال ۲۰۱۵ تقریباً نیم میلیون شغل جدید ایجاد گردید که از مجموع مشاغل ایجاد شده در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ بیشتر بود. بر طبق آمار اداره کار آمریکا پیش‌بینی می‌شود مشاغل و صنعت بهداشت و درمان تا سال ۲۰۲۴ سریع‌ترین رشد استخدام را داشته باشند.

به زبان ساده صنعت بهداشت و درمان ما در حال حاضر به شدت به «بیمار ماندن مردم» و «گرفتن بیماری‌های مزمن» وابسته است. شاید اشتباه اساسی که می‌کنیم این است صنعت بهداشت و درمان به واقع بیان می‌کند که به دنبال «بهبود خدمات بهداشتی» است که این موضوع با تکیه بر کاهش دادن هزینه‌های بهداشتی و کارآمدتر کردن خدمات بهداشتی و درمانی حاصل می‌شود. از این رو ممکن است برای هر فردی این سؤال پیش آید که اگر سرطان، بیماری قلبی، دیابت، چاقی و کلسترول بالا به شدت کاهش پیدا کنند، اثرات آن بر سایر بخش‌های صنعت بهداشت و درمان چه خواهد بود.

از طرفی ممکن است نتایج بهبود شدید در سلامت افراد جامعه در سایر صنایع (صنایع غیر بهداشت و درمان) مورد توجه قرار گیرد. کافی است فقط به سیگار و رژیم غذایی دقت کنیم. تنباکو، فست‌فودها، نوشابه‌های گازدار، نان‌ها، نوشابه‌های انرژی‌زا، غذاهای فرآوری‌شده، بستنی و آب‌نبات مستقیماً به این مقوله مربوط هستند.  اگر مردم وزن خود را کم کنند، وضعیت سلامت قلب- عروقی خود را بهبود دهند و از غذاهای معمول امروزی که سرشار از شکر، نمک و کربوهیدرات است دوری کنند چه اتفاقی برای شرکت‌های بزرگ پرچمدار این صنایع خواهد افتاد؟

این صنایع درآمد خود را از دست خواهند داد، سپس کارکنان خود را از دست خواهند داد و سپس این صنایع شرکت‌های خود را از دست خواهند داد. شرکت‌هایی از این دست عموماً شرکت‌های نامدار و معروف هستند از جمله مک‌دونالدز، برگر کینگ، کوکا، پپسی، فیلیپ‌موریس، جنرال فودز، آلتریا، مارس و …. البته نباید شرکت‌های بزرگ تأمین کننده مواد اولیه مانند شکر، ذرت، تنباکو، شیر، روغن، گوشت و لبنیات را از قلم انداخت. همچنین شرکت‌های کشاورزی، توزیع‌کنندگان غذا و آشامیدنی‌ها و فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای نیز تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.

در پایان، یک دنیای سالم‌تر به معنای هزینه کمتر در خدمات بهداشتی- درمانی و بیمه‌های درمان است به طوری که پول این هزینه‌ها به جیب مردم و شرکت‌ها برگردد. هرچند اگر شرکت‌های حوزه بهداشت و سلامت و همچنین سایر صنایع نتوانند در مقابل بیکاری حاصل از این شرایط، مشاغل جدید ایجاد کنند با ما عواقب بدی روبرو خواهیم شد.

آیا چنین صرفه‌جویی و سودی که در راستای تلاش برای سالم‌تر کردن مردم حاصل می‌شود، با کاهش سود صنایع بزرگ و افزایش بیکاری خنثی خواهد شد؟

آمریکا همواره در شرایط لازم راه ایجاد اشتغال را می‌دانسته است. با این همه زیرساختاری که به شیوه زندگی نامناسب و سلامت اندک مردم وابسته‌اند، آیا خلق محصولات و خدمات جدید بر اساس این زیرساخت‌ها، همین راه ایجاد اشتغال بوده است؟

علاوه بر این ما در حال ورود به یک دوره بی‌سابقه و بی‌نظیر در ربع دوم قرن هستیم. فناوری‌هایی مانند چاپ سه‌بعدی، خودروهای خودران و هوش مصنوعی فقط برخی از نوآوری‌هایی هستند که کارآمدی کسب و کارهای ما را از اساس دگرگون خواهند کرد. مشاغل نیز از این دگرگونی بی‌نصیب نخواهند بود اما میزان تأثیر این فناوری‌ها بر مشاغل باید معین شود.

برای بیش از ۱۲ میلیون نفر افراد شاغل در صنعت بهداشت و درمان آمریکا کمک به مردم برای به دست آوردن سلامتشان یک هدف والا و ارزشمند است. اما نکته مهم این است که اگرچه این سیستم به کمک بیماران می‌آید اما عمده بخش‌های فعال در این صنعت ذاتاً به حجم زیادی بیماری و مرضی که ما امروزه شاهد آن هستیم وابسته‌اند.

بر اساس سناریوی آینده که در آن یک دنیای سالم‌تر منجر به تغییرات اساسی و دگرگونی صنعت بهداشت و درمان می‌شود، سؤالی که باید در مورد آن فکر کرد این است:

آیا صنعت بهداشت و درمان ما با تعداد زیاد افراد شاغل در آن، تعداد بسیار زیاد شرکت‌های سهام عام در آن و زیرساخت‌های به شدت به هم وابسته، برای جمعیت سالم آینده محدودیتی ایجاد خواهد کرد؟


 

نویسنده: استفن امبرز

متخصص استراتژی شرکت‌های بهداشت و درمان در حوزه‌های فناوری‌های نوظهور و بخش‌های تأمین و پرداخت است. وی همچنین یک صدای نوظهور (نماینده بیان‌کننده عقاید جدید) در خصوص سیاست‌های فعلی صنعت بهداشت و درمان است.
2 نظر درباره “مردم سالم تر = نابودی صنعت بهداشت و درمان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.