full screen background image

خاموش کردن آتش‌های کلاس B کمتر از ۱۰ ثانیه

3160 بار دیده شده

ابزار نارنجک مانندی قرار است که تبدیل به بخش مهمی از ابزار و ادوات آتش‌نشان‌ها شود. این ابزار برای خاموش کردن فوری آتش در جاهای کوچک طراحی‌شده است و برای همین صدمات وارده به آتش‌نشان‌ها و قربانیان را کاهش می‌دهد.
بیش از ۳۷ آتش‌نشان در کرانه‌ی شرقی سواحل آمریکا به ابزار فیت-۵ متعلق به اِی‌آر‌اِی سیفتی مستقر در ونکوور، مجهز می‌شوند (برای فناوری اطفای حریق). روشی است برای خاموش کردن آتش در اتاق‌ها، زیرزمین‌ها و اتاق‌های زیرشیروانی. فیت-۵ (قیمت حدود ۱۳۰۰ دلار) یک دیسک ۵ کیلویی است که ظاهری شبیه به مین‌های زمینی داشته و شبیه به نارنجک استفاده می‌شود: آتش‌نشان ضامن آن را کشیده و درجایی که آتش وجود دارد پرتاب می‌کند؛ در عرض چند ثانیه فیت-۵ ابر رقیقی از کربنات پتاسیم را تولید می‌کند، یک خاموش‌کننده‌ی آتش که احتراق را مهار کرده و در سطح موکولی آتش را از بین می‌برد.
شرکت سازنده گفته است که این ابزار می‌تواند آتش‌های کلاس B (آتش‌هایی با سوخت نفتی) را در اتاقی با وسعت ۶۰ مترمربع یا کمتر، با دمایی بین ۱۵۰ تا ۵۴۰ درجه‌ی سلسیوس و در کمتر از ۱۰ ثانیه خاموش کند. فیت-۵ آتش‌های کلاس A (آتش‌های با سوخت چوب) را می‌تواند طوری کنترل کند که بعدازآن آتش‌نشان‌ها با آب آن را خاموش کنند. آتش‌نشان‌ها در نیویورک و نیوجرسی با موفقیت توانستند سه آتش را (در اتاقی در طبقه‌ی سوم خانه‌ای و دو آتش در زیرزمین) با فیت-۵ خاموش کنند.
فیت-۵ طوری طراحی‌شده که در محیط‌های بسته بیشترین کارایی را از خود نشان می‌دهد. هرچقدر محیط بزرگ‌تر باشد، کارایی آن کمتر می‌شود. برای همین این ابزار گزینه‌ی خوبی برای مهار آتش‌های جنگل‌ها نیست.
بسیاری از آتش‌خاموش‌کن‌های دستی که در فروشگاه‌ها فروخته می‌شوند با نیتروژن یا دی‌اکسید کردن پر می‌شوند تا پودر بیکربنات پتاسیم، آب یا فلوروکربن را روی آتش بریزند. علاوه بر آنکه فیت-۵ به آتش‌نشان‌ها اجازه می‌دهد تا آتش را از فاصله‌ی امنی مهار کنند، می‌تواند جای هالون فلوروکربون را هم بگیرید. نوعی وسیله‌ی آتش‌نشانی که از سال ۱۹۹۴ به بعد استفاده از آن ممنوع شد؛ چون مشخص شد که به لایه‌ی اوزون آسیب می‌رساند.
رابرت کال مدیر فنی اِی‌آر‌اِی گفت، چون هالون جای اکسیژن را می‌گیرد، می‌تواند برای خاموش کردن آتش موارد برقی و روغن هم استفاده شود، چون در این موارد آب به‌تنهایی قادر به کنترل آتش نیست. وقتی‌که یک آتش‌نشان به آتش نزدیک شده و ضامن آن را که در قسمت کناری هست می‌کشد، جرقه‌ای را ایجاد می‌کند که باعث تولید واکنش حرارتی در داخل فیت-۵ می‌شود. در عرض ۱۰ ثانیه محفظه ابر سفیدی از ذرات کربنات پتاسیم را آزاد می‌کند که می‌تواند فضای بسته را پر کند (اتاق، زیرزمین، زیرشیروانی). یک نارنجک فیت-۵ نشت نمی‌کند و در صورت خیس شدن هم کار می‌کند، چون فشرده‌شده نیست و پوششی دارد که از خیس شدن آن جلوگیری می‌کند. علاوه بر آن، حتی اگر ضامنش کشیده نشود، اگر در محیطی با دمای بالای ۲۶۵ درجه سانتی‌گراد قرار بگیرد، خودبه‌خود منفجر می‌شود.
مایکل گاردنر مدیر ایمنی و بازاریابی اِی‌آر‌اِی گفت: “وقتی‌که کار فیت-۵ تمام شد، می‌توان کربنات پتاسیم را با جاروبرقی کشید یا جارو زد و تمیز کرد.”
البته کربنات پتاسیمی که در این دستگاه استفاده می‌شود و در صابون و شیشه هم به کار می‌رود را باید با دقت جمع کرد؛ تنفس کردن آن می‌تواند خطرناک باشد (با تحریک سیستم تنفسی باعث سرفه و گرفتگی نفس می‌شود) و در صورت خوردن، می‌تواند به مجاری معده و روده آسیب‌زده و باعث حالت تهوع، اسهال و استفراغ شود. در صورت تماس، این مواد شیمیایی بی‌بو می‌توانند باعث آسیب زدن به چشم و پوست شوند.
اندرو اشمیت، رییس اداره‌ی آتش‌نشانی جفرسون تاونشیپِ مونت کاونتیِ نیوجرسی (حدود ۴۵ مایلی شمال شرقی نیویورک سیتی) در ماه آوریل از فیت-۵ برای مهار آتش زیرزمینی در شهر میلفورد استفاده کرد. چون اکثر آتش‌نشان‌های آنجا داوطلب هستند، اشمیت نتوانست ساعت ۳ بعدازظهر تعداد زیادی از آن‌ها را خبر کند، چون مشغول کار روزانه‌ی خود بودند. وقتی به زیرزمین در حال سوختن رسید، یکی از پنجره‌ها را شکست و یک فیت-۵ را به درون آن انداخت و با این کار توانست آتش را تا آمدن آتش‌نشان‌ها مهار کند.
“وقتی‌که ماشین آتش‌نشانی ندارید، و آب هم ندارید، باید یک کاری انجام دهید،” او در ادامه گفت که وست میلفورد از ۷۵۰ لیتر آب برای خاموش کردن آن آتش استفاده کرد، درصورتی‌که برای خاموش کردن آن به ۶۰۰۰ گالن آب نیاز بود. اشمیت آن‌قدر تحت تأثیر این موضوع قرار گرفت که مسئولیت آموزش و مشاوره‌ی ایمنی اِی‌آر‌اِی را به عهده گرفت.
این شرکت در حال کار بر روی ساختن نوع بزرگ‌تری از این ابزار بوده و امیدوار است که بتواند تا سال آینده سیستم ثابتی را برای خانه‌ها و شرکت‌های تجارتی درست کند تا بر روی دیوار یا سقف، شبیه به تشخیص‌دهنده دود نصب‌شده و برای فعال شدن به یک کلید احتیاج داشته باشد. این سیستم می‌تواند برای اتاق‌هایی که تعداد زیادی رایانه یا وسایل الکترونیکی در آن وجود دارد مناسب باشد، چون در صورت استفاده از آب برای خاموش کردن آتش، به آن‌ها صدمه وارد می‌شود.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.