full screen background image
نقش فناوری در تغییر مشاغل آینده -فردانما-خبرگان

نقش فناوری در تغییر مشاغل آینده

4548 بار دیده شده

فناوری با سرعتی برق‌آسا در حال توسعه است بنابراین لازم است تا با آن آشنا شویم و خود را به‌روز نگه داریم. چندین دهه است که از نقش پیشرفت فناوری در افزایش بیکاری و کاهش مشاغل صحبت می‌شود اما واقعیت این است که فناوری مشاغل را نابود نمی‌کند بلکه آنها را تغییر می‌دهد و آستانه حداقل آموزش لازم را بالاتر می‌برد. فارغ از اینکه اینرسی شما چه حد شما را از فناور بودن باز می‌دارد، واقعیت این است که دنیا با سرعتی روزافزون به سمت جهانی پیشرفته‌تر و دیجیتال‌تر در حال حرکت است. در چنین شرایطی نوع و طبیعت مشاغل نیز در حال تغییر است. چیزهایی مانند توریست‌های بازدیدکننده از فضا و سفر تعطیلات در واقعیت مجازی از جمله احتمالات آینده هستند، چه اینکه شما با آنها موافق باشید چه نباشید.حال به جایگاه مشاغل آینده خواهیم پرداخت.

در سایت واندرفول اینجینیرینگ بر اساس گزارش مشاغل فردا برخی مشاغل که پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۵ وجود خواهند داشت را بررسی کرده است. این گزارش با همکاری مشترک مایکروسافت و «مشاوران آزمایشگاه آینده» تولید و منتشر شده است.

طراح زیستگاه مجازی

نقش فناوری در تغییر مشاغل آینده -فردانما-خبرگان

آینده از آنِ واقعیت مجازی است. با وجود شرکت‌هایی همانند فیسبوک و سامسونگ که به این فناوری علاقمندند جای شکی وجود ندارد که به زودی کنترل لوازم الکترونیکی مصرفی را نیز به دست خواهد گرفت. برای اینکه به شما ایده بدهیم خوب است بدانید که فقط در کشور چین حدود ۲۰۰ استارتاپ در حوزه واقعیت مجازی ایجاد شده است و در حال حاضر آنها به دنبال استخدام ماهرترین و بااستعدادترین طراحان هستند. این امر منجر به افزایش تقاضای جهانی به مشاغل مرتبط با واقعیت مجازی شده که از سال ۲۰۱۴ معادل ۸۰۰ درصد رشد داشته است.

با ارزان‌تر شدن تجهیزات واقعیت مجازی در کنار قدرتمندتر شدن آنها طراحانی که قادرند مهارت‌های داستان‌سرایی را با دانش فضایی معماری و چشم‌انداز ترکیب کنند، بیشترین تقاضا را خواهند داشت.

مدافع فناوری اخلاقی

نقش فناوری در تغییر مشاغل آینده -فردانما-خبرگان

ترس از اینکه ربات‌ها جایگزین انسان شوند به ویژه با پیدایش هوش مصنوعی  بسیار شایع بوده است. حتی برخی افراد می‌گویند که ساخت ربات‌های هوشمند خودکار، آخرین اختراع بشر خواهد بود زیرا این ربات‌ها با دارا بودن قابلیت‌های پردازش فوق‌العاده‌، فرآیند تفکر انسان را به امری بیهوده تبدیل خواهند کرد. هیچ شکی وجود ندارد که در آینده نزدیک برخی از کارها خودکار خواهند شد اما چگونه می‌توانیم تعداد بسیار زیاد مشاغلی که با توجه به پیشرفت در علم رباتیک و هوش مصنوعی ایجاد خواهند شد را ندیده انگاریم؟

افرادی متخصص در مهندسی رباتیک و متخصصین توسعه و نگهداشت هوش مصنوعی به زودی درآمدهای خوبی کسب خواهند کرد. در کنار این گروه متخصص فناوری، به زودی مشاغل زیادی برای متخصصین قوانین و مقررات حاکم بر رفتار بین انسان‌ها و ربات‌ها ایجاد خواهد شد. این افراد به ماشین‌های هوشمند در خصوص رفتارهای ویژه ما انسان‌ها آموزش خواهند داد تا این ماشین‌ها و ربات‌ها بتوانند با ما انطباق پیدا کرده و به طور مناسب و صحیح واکنش نشان دهند.

این متخصصین علم اخلاقیات ربات، مسئول میانجیگری بین انسان‌ها و ربات‌ها هستند و از طرف گروه‌های نگران به دفاع از این موضوع خواهند پرداخت. کشور آلمان قبلاً ۲۰۰ میلیون یورو برای این موضوع تخصیص داده است که این عدد گویای پتانسیل این حوزه است.

مفسر فرهنگی دیجیتال

نقش فناوری در تغییر مشاغل آینده -فردانما-خبرگان

با رشد و افزایش پلتفرم‌هایی نظیر  پینترست، اینستاگرام و تامبلر ما می‌توانیم حرکت قابل توجه از ارتباطات متنی به ارتباطات دیداری‌تر و دیجیتال‌تر را ببینیم؛ و انتظار داریم که تا سال ۲۰۲۰ ارتباطات دیداری برتر مطلق داشته باشد. این امر بدین معناست که برای افرادی که در ترکیب کردن مهارت‌های پیشرفته فناورانه یا مهارت‌های هنری توانمند هستند، تقاضای زیادی وجود خواهد داشت. تقاضا برای متخصصین مولتی‌مدیا، انیماتورها و تصویرگران و در کنار آن افرادی که بتوانند این مهارت‌ها را با موسیقی، متن، برنامه‌نویسی شیءگرا و واقعیت افزوده تکمیل کنند، افزایش خواهد یافت.

جایگاه بیوهکرهای آزاد در مشاغل آینده

نقش فناوری در تغییر مشاغل آینده -فردانما-خبرگان

پلتفرم‌های نرم‌افزاری متن‌باز این روزها با وجود برنامه‌نویسان آزاد و داوطلب که حاضرند دانش و تخصص خود را برای نفع عمومی جامعه به کار گیرند، به خوبی جای خود را باز کرده‌اند. وقتی این پلتفرم‌ها با اینترنت غنی از اطلاعات ترکیب می‌شوند ما «شهروندان دانشمند» خواهیم داشت که در حالی که غیرحرفه‌ای و آماتور هستند، قادرند محصولات قابل‌توجهی بسازند. گزارش پیش‌بینی می‌کند که تا سال ۲۰۲۰ دورنمای یک «شهروند دانشمند بودن» به یک شغل برای بسیاری از فارغ‌التحصیلان علوم زیستی علاقمند به کارآفرینی تبدیل خواهد شد.

این افراد با توجه به پیدایش «کریسپر» که یک ابزار متن‌باز ویرایش ژن است، به درستی «متخصصین علوم زیستی» نامیده شده‌اند. این ابزار قبلاً توسط هزاران دانشمند به منظور همکاری و تحقیق برای بهبود مشکلاتی نظیر قند خون، فشار خون، افسردگی، اسکیزوفرنی، اوتیسم و آلزایمر به کار گرفته شده است.

نوآورِ داده‌های اینترنت اشیاء

نقش فناوری در تغییر مشاغل آینده -فردانما-خبرگان

ما قبلاً در مورد داده‌های بزرگ زیاد مطلب شنیده‌ایم اما این گزارش پیش‌بینی می‌کند که قرار است این داده‌ها بزرگتر نیز شوند! تا سال ۲۰۲۵ میلیاردها وسائل و تجهیزات مختلف در زندگی روزمره ما، داده‌ها را به صورت بی‌درنگ جمع‌آوری خواهند کرد و این داده‌های خام را به یک داده عظیم غیرقابل تصور تبدیل خواهند کرد.

اینجاست که پای تحلیلگران خلاق اینترنت اشیاء به میان می‌آید. آنها با استفاده از قریحه خلاق خود به شدت مورد تقاضا خواهند بود تا نه تنها این داده‌ها را دسته‌بندی کرده و داده‌های مفید را استخراج کنند بلکه برای اینکه از این داده‌ها برای بهبود زندگی عموم مردم استفاده نمایند.

مهارت‌های فنی این متخصصین داده با مهارت‌های ارتباطی مفسرین فرهنگی دیجیتال ترکیب خواهد شد تا اثری مهم و قابل توجه بر دنیای فوق متصل فردا داشته باشد.

سایر گزینه‌های استخدام در آینده

نقش فناوری در تغییر مشاغل آینده -فردانما-خبرگان

بسیاری از فرصت‌های شغلی دیگر در گزارش آزمایشگاه آینده مایکروسافت ذکر شده بود. به نظر می‌رسد سایر گزینه‌ها همانند «نوآور در انرژی‌های پایدار» در آینده بسیار نزدیک مورد نیاز خواهند بود؛ یا مشاغل جذابی همانند «طراح بدن انسان» و زنده نگه داشتن انسان برای بیش از ۱۰۰ سال از جمله مشاغل آینده خواهند بود.

این گزارش تلاش می‌کند تا تصویر بهتری برای طراحان مشاغل آینده ارائه نماید؛ و همچنین بیان می‌کند که نیروهای کار دنیای آینده باید متفکرین خلاقی باشند که ترکیبی از مهارت‌های فنی و غیرفنی را دارا هستند.
یک نظر درباره “نقش فناوری در تغییر مشاغل آینده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.