full screen background image

پانسمان زخم هوشمند

3747 بار دیده شده

دانشمندان ام‌آی‌تی، باند پانسمان هیدروژلی را ابداع کرده‌اند که در آن سیستم دارورسانی الکترونیکی وجود دارد و برای مراقبت از زخم‌ها ساخته‌شده است. این باند علائم حیاتی (مانند دما) را بررسی می‌کند، در صورت نیاز دارو را در بدن بیمار آزاد می‌کند، و در صورت کم شدن ذخیره‌ی دارویی، از خود نور تولید می‌کند. محققان می‌گویند که مواد ارتجاعی آن به نسبت باندهای معمولی با ساختار بدن مطابقت دارد، و می‌تواند برای استفاده کردن در درون و خارج بدن مناسب باشد.

پیشرفت‌های اخیر درزمینه‌ی هیدروژل‌های زیست پزشکی، اقبال آن‌ها را بین مهندسانی زیاد کرده است که دنبال ساخت دستگاه‌های پزشکی نسل بعد هستند. دستگاه‌هایی مانند لنز، دستگاه دارو رسان و چهارچوب بافت‌های مهندسی‌شده. نرمی، انعطاف‌پذیری و تخلخل این ساختار هیدروژل شبیه به بافت‌های زیستی است، که زیست سازگاری این هیدروژل را منحصربه‌فرد می‌کند.

 کو هوییه، محقق ارشد و پروفسور ام‌آی‌تی در مهندسی مکانیک، به ام‌آی‌تی نیوز گفت: ” وسایل الکترونیکی معمولاً خشک و سخت هستند، اما بدن انسان نرم و خیس است. این دو سیستم خصوصیات کاملاً متفاوتی دارند. اگر شما بخواهید وسایل الکترونیکی را برای مواردی مانند مراقبت پزشکی و دارورسانی در تماس مستقیم با بدن قرار دهید، باید وسایل الکترونیکی را نرم و ارتجاعی بسازید تا با محیط بدن انسان سازگاری پیدا کنند.”

با توجه به گفته‌های کو، برای ساختن هیدروژل این گروه با دو چالش اساسی روبرو بود: قدرت مکانیکی و قابلیت اتصال به سطوح پر منفذ. برای این‌که این خصوصیات را به آن بدهند، گروه، هیدروژلی را ساخت که قابلیت پخش انرژی لازم برای کشیده شدن را داشته و همین‌طور ازنظر شیمیایی می‌توانست پیوند کووالانسی بین سطوح مختلف ایجاد کند.

وقتی‌که ماه قبل گروه این هیدروژل قوی را معرفی کرد، فارغ‌التحصیل ام‌آی‌تی، هیونوو یوک به ام‌آی‌تی نیوز گفت: ” درواقع این یک پانسمان آبیِ محکم است.”

برای قدم بعدی در این تحقیق، گروه هیدروژل را با سیستم‌های الکترونیکیِ سازگار ترکیب کرد. در مطالعه‌ای که در ادونست متریالز منتشر شد، محققان کاربردهای مختلف آن را نشان دادند. این پانسمان نوینی است که می‌تواند دما را اندازه گرفته و دارویی را که در هیدروژل وجود دارد به‌تدریج و در مدت‌زمان مشخصی به بدن بیمار تزریق کند. در آن چراغ‌های ال‌ای‌دی قرار داده‌شده که در صورت خالی شدن ذخیره‌ی دارو، روشن می‌شوند. بااینکه این مطالعه کاربرد مراقبت از زخم را ارائه می‌دهد، کو پیش‌بینی می‌کند که این فناوری می‌تواند همچنین برای ایمپلنت‌های بررسی گلوکوز و آزمایش های عصبی نیز کاربرد داشته باشد. کو گفت که  ایمپلنت‌های معمولی خطر درگیر شدن با سیستم ایمنی یا جدا شدن را به همراه دارند که می‌تواند خطرناک باشد.

او گفت: “با کمک همکاران، ما پیشنهاد استفاده از این هیدروژل قوی را به‌عنوان یک ماده‌ی عالی برای دستگاه عصبی می‌دهیم، چون هیدروژل را می‌توان طوری طراحی کرد که خواص مکانیکی و فیزیولوژیکی مشابهی با مغز را از خود نشان دهد.”

پانسمان‌ها باید ارتقا پیدا کنند، دیجیتال ترند گزارش کرد که چندین گروه از محققان بین‌المللی در حال جستجوی برای راه‌های جدید به‌منظور به کار گرفتن وسایل الکترونیکی هوشمند در پانسمان زخم‌ها هستند. یک گروه آلمانی در حال کار بر روی پانسمانی است که به سطح اسیدی پوست واکنش نشان داده و رنگش عوض می‌شود، یک گروه از یو‌سی برکلی در حال ساخت حسگری پوستی است که می‌تواند زخم بستر را قبل از به وجود آمدن تشخیص دهد.

در این ویدیو یوتیوب، مایکل مهاربیز، مهندس یو‌سی برکلی توضیح می‌دهد که فناوری‌های مینیاتوری و شناخت بهتر از واکنش‌های بدن، ما را به سمت پانسمان‌های “هوشمندتر” هدایت خواهند کرد. او گفت: “می‌توانید آینده‌ی نزدیکی را تصور کنید که پانسمان‌ها یا باندهایی که جراح استفاده می‌کند می‌تواند اطلاعات جالب‌توجه زیادی را درباره‌ی پیشرفت زخم گزارش کند.”
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.