full screen background image
پاها هنوز روی زمین است - دکتر مهدی کنعانی - فردانما

پاها هنوز روی زمین است

2878 بار دیده شده

(در پی چیزی فراتر از دیجیتالی کردن فرایندهای مرسوم)

حدود پنجاه سال پیش وقتی وارد هتل یا تالار یا مرکزی لوکس می شدیم, سویچ ماشین را به یکی از پارکبانان آنجا می دادیم تا بخش زیادی از (و نه همه) همین کارهایی که در فیلم می بینیم را انجام دهد. بسته به هوش و حافظه پارکبان و البته تعداد میهمانان و مسافران و … فرآیند شناسایی با بخاطر سپردن چهره انجام می شد یا پرسیدن نام یا احیانا مدرکی برای شناسایی, یعنی همان مرحله نمایش کارت به دستگاه و شناخت هویت برای جانمایی و بازفراخوان و … . تا اینجا این فیلم چیز زیادی به جز “دیجیتالی کردن فرایندهای مرسوم” به ما نشان نمی دهد. البته بنده در مورد هنر و گرافیک انیمیشن آن صاحبنظر نیستم, اما سه چیز را می دانم:

۱-وقتی حتی کشورهای مصرف کننده خاورمیانه ای (نظیر قطر) سراغ فناوری ها و نوآوری ها می روند, معمولا نتیجه تحولی انقلابی نیست, بلکه نمایشی است از انبوه تجهیزات و سیستم ها. اما در عمق که می روی هنوز باید دنبال تحولی اساسی باشی. بخش هایی از این کارها را پارکبان های هندی و فیلیپینی هم در فرودگاه ها و هتل های قطر می کردند.

۲- صنعت خودرو و صنایع جانبی آن از ابتدای پیدایش تاکنون پا در زمین دارند. تحولات اساسی دیر به دیر در آن اتفاق می افتد و از استفاده از فضای بالای زمین و … هنوز خبری نیست.

۳- تا وقتی پاها و چرخ ها روی زمین است, دلخوشیم به همین دیجیتالیزاسیون و البته منتظریم برای انقلابی اساسی در صنعت خودرو و صنایع جانبی, حوزه ای که قطعا جزو پنج فناوری پرکاربرد بشریت است و روزی از زمین خواهد کند.


نویسنده: مهدی کنعانی
یک نظر درباره “پاها هنوز روی زمین است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.