full screen background image

شهر هوشمند | پایان دوران چراغ های راهنمایی

1104 بار دیده شده

آیا خودروهای بدون راننده نوید پیدایش شهر هوشمند و پایان دوران چراغ های راهنمایی است؟

Loading the player...

خودروهای بدون راننده طراح شهرهای آینده

خودروهای بدون راننده تقریباً هر روز تیتر اول رسانه‌ها هستند اما باید اعتراف کرد، اعتماد کردن به یک ربات کمی سخت است. خودروهای بدون راننده (یا خودران) چیزی بیش از یک فناوری مستقل هستند. همانطور که فناوری آسانسور به ما این امکان را داد تا ساختمان‌های بلند بسازیم که امروزه در آسمان هر شهری دیده می‌شوند، این خودروها نیز این پتانسیل را دارند که منظره شهر ما را کاملاً عوض کنند.

این موضوع به صورتی کاملاً ماهرانه در مقاله اخیر محققانی از «سنسیبل سیتی لب» دانشگاه ام‌آی‌تی تشریح شده است. در این مقاله که در ژورنال پلاس وان منتشر شده محققین نشان داده‌اند که خودروهای خودران که دارای انواع سنسورهای مختلف هستند- حداقل در تئوری می‌توانند بدون نیاز به چراغ‌های راهنمایی از چهارراه عبور کنند و این نشانه هایی از تولد شهر هوشمند است.

خودروهای بدون راننده نوید پیدایش شهر هوشمند و پایان دوران چراغ های راهنمایی

دورنمای آینده‌نگرانه ام‌آی‌تی از شهر هوشمند

چهارراه‌ها بر اساس ویژگی ذاتی خود جریان ترافیکی را در یک نقطه متمرکز می‌کنند بنابراین نتیجه کار، حرکت کنترل شده (اما کند) خودروها و یا ترافیک سنگین است. اما در این دورنمای آینده‌نگرانه ام‌آی‌تی، خودروهای بدون راننده می‌توانند به صورت بی‌سیم با هم ارتباط برقرار کرده تا مطمئن شوند که در فاصله ایمن از یکدیگر قرار دارند. همچنین این موضوع به خودروها این امکان را می‌دهد که وقتی به چهارراه نزدیک می‌شوند سرعت خود را به صورت اتوماتیک تعدیل کرده و با شرایط تطبیق دهند تا ریسک گیر کردن در تنگنای ترافیکی به حداقل برسد. در نتیجه این فناوری، کنترل ترافیک را از یک کنترل بیرونی به کنترلی تبدیل می‌کند که بر اساس آن هر خودرو به صورت مستمر در کنترل ترفیک مشارکت می‌کند.

خودروهای هوشمند نوید پیدایش شهر هوشمند و پایان دوران چراغ های راهنمایی

محققین ایده خود را از طریق مدلسازی یک چهارراه تست کردند. آنها با آزمودن استراتژی‌های مختلف صف‌های ریاضی دریافتند که اثربخش‌ترین راه برای عبور دادن خودروهای خودران از چهارراه، قرار دادن آنها در قالب یک گروه است به صورتی که تعدادی خودرو که در فاصله مساوری از هم هستند به صور یک دسته منظم از چهارراه عبور کنند. آنها معتقدند که در مقایسه با چراغ‌های راهنمایی معمولی، این رویکرد می‌تواند ظرفیت چهارراه را دو برابر نمایند در حالی که میزان توقف و تأخیر را به اندازه چشمگیری کاهش می‌دهد.

شهردار شهر هوشمند ریاضیدان های ماهری است

اما این موضوع به یک سؤال مهم ختم می‌شود. اگر کنترل کردن سرعت خودروها کلید حذف کردن چراغ‌های راهنمایی است، چطور می‌توان در محیط‌های شلوغ و پر از ساختمان شهرها که در آن هر چهارراه بخشی از یک شبکه عظیم و پیچیده از تقاطع‌های شهر است این کار را انجام داد؟

متأسفانه پاسخ آسان و روشنی برای این سؤال وجود ندارد. بیش از ۱۵ سال پیش یک ریاضیدان تحت عنوان کریستوس پاپادیمیتریو یک مجموعه از معادلات را توسعه داد که ثابت می‌کرد مدیریت کردن اثر دومینو- وار تقاطع‌های کنترل شده توسط چراغ راهنمایی بر روی جریان ترافیک تا چه اندازه پیچیده است. در واقع او اثبات کرد که این یک مسأله محاسباتی مقاوم است به این معنا که اگرچه به صورت تئوری راه‌حلی برای جریان ترافیکی روان وجود دارد اما حل این مشکل در عمل آنقدر سخت است که به واقع عملی و شدنی نیست. بنابراین امروزه اگر مدیران کنترل ترافیک شهری فقط به دنبال این هستند تا یک روش کنترل ترافیک به کمک چراغ‌های راهنمایی را بکار گیرند تا جریان ترافیکی تا حد ممکن روان باقی بماند. گره ترافیکی فقط بخشی از شبکه جاده‌ای شلوغ است.

شهری بدون چراغ های راهنمایی

اما با اختراع خودروهای هوشمند که برای کنترل رفتار خود به علائم و هشدارهای خارجی وابسته نیستند، تمام این ماجرا ممکن است تغییر کند. و محققین کاملاً از چالش‌های پیش‌رو مطلع هستند. پروفسور رتی مدیر سنسیبل سیتی لب می‌گوید: «اگر از تقاطع شروع کنید، به سطح شهر گسترده خواهد شد. بخشی از کاری که انجام می‌دهیم مطالعه این گستردگی و انتشار است.» بنابراین ما خواهیم دید که این محققین به چه نتیجه‌ای خواهند رسید.

با این وجود نیازی نیست بترسید و نگرانی به خود راه دهید. زیرا این یک رویکرد کاملاً صفر و یک است بنابراین تا زمانی که انسان‌ها پشت فرمان خودروها می‌نشینند چراغ‌های راهنمایی حذف نخواهند شد مگر آنکه پیدایش شهر هوشمند یک شبه در دستور کار شهرداران قرار بگیرد.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.