full screen background image

پخت غذاهای فرانسوی در ایستگاه‌های فضایی

5333 بار دیده شده

برای سال‌ها هنگام تهیه بسته‌های غذایی برای فضانوردان ایستگاه‌های فضایی بین المللی، به تنها چیزی که توجه می‌شد، ارزش غذایی مواد و همچنین موقعیت فضانوردان در محیط خارج از جو بود. یک آشپزهای فرانسوی اقدام به پخت غذاهای فرانسوی در ایستگاه‌های فضایی کرده است.

Loading the player...

اما اکنون آژانس‌های فضایی تلاش می‌کنند تا در کنار این پارامترها، به رنگ و طعم غذاها نیز توجه کرده و در نهایت غذاهای لذیذتری به فضا بفرستند.

پخت غذاهای فرانسوی

آلن دوکاس، آشپز مشهور فرانسوی و تیمش، از سال ۲۰۰۴ میلادی به کمک آژانس فضایی ملی فرانسه (CNES) آمده‌اند و در پروژه تهیه غذاهای فضایی شرکت دارند. اکنون همچنان برنامه ارسال غذاهای خشک به فضا ادامه دارد اما غذاهایی که عطر و طعم غذاهای خانگی را دارند.

ژروم لاکروسونیر، آشپز تیم آلن دوکاس می‌گوید: «ما باید در زمان تهیه غذاها، به تمام جنبه‌های علمی فضا دقت کنیم و پخت غذاها را به گونه‌ای انجام دهیم تا میزان رطوبت باقی مانده در غذاها بسیار پایین باشد.»

پخت غذاهای فرانسوی در ایستگاه‌های فضایی -فردانما-آینده صنعت هوا و فضا (۳)

در غذاهای تهیه شده نباید هیچ باکتری وجود داشته باشد تا از بیمار شدن فضانوردان جلوگیری شود. همچنین نباید پس از خوردن غذا، چیزی از آن باقی بماند زیرا در فضا جای چندانی برای زباله ها وجود ندارد. آخرین نکته اینکه غذاها باید خوشمزه باشد.

کورین دوبل یک متخصص تغذیه است. او می‌گوید: «با توجه به خلاء و بی‌وزنی در فضا، ملکول‌های بو به بینی فضانوردان نمی‌رسند. به همین دلیل عطر و طعم غذاها تقریبا در آنجا قابل تشخیص نیستند. بنابراین باید در غذای فضانوردان از چاشنی ها و ادویه‌های بیشتری استفاده شود.»

آلن دوکاس و تیمش، فهرستی از ۳۰ غذا با طعم‌های جدید را به فضانوردان پیشنهاد کرده‌اند که برخی از آنها بسیار مورد علاقه فضانوردان بوده است.

غذای فضانوردان در ایستگاه‌های فضایی باید چگونه باشد؟

کورین دوبل، متخصص تغذیه می ‌وید: «در فضا، نیازهای مصرف غذایی کمی بیشتر است. برای مردی به وزن ۷۰ کیلو ما حدود ۲۸۰۰ کالری غذا نیاز داریم؛ با پروئینی بیش از آنچه روی زمین توصیه می‌شود. در مجموع، پروتئین تامین کننده ۲۰ درصد از انرژی بدن آنهاست، چربی حدود۳۰ درصد و کربوهیدرات‌ها که نوعی سوخت در بدن به شمار می‌روند حدود ۵۰ درصد.»

اکنون در فهرست غذای فضانوردان، غذاهایی همچون کاپوناتا، خوراک اردک، خوراک سبزیجات و حتی خرچنگ نیز دیده می‌شود.

ژروم، آشپز تیم آلن دوکاس می‌گوید: «حال که می‌دانیم طعم و مزه غذاها در فضا تغییر خواهد کرد، به «کی نووا» نمک نمی‌زنیم بلکه از جلبک دریایی سبز، به عنوان ماده‌ای جایگزین نمک استفاده می‌کنیم. همچنین می‌دانیم که در زمان استرلیزه کردن این مواد غذایی، مزه نمک تقویت خواهد شد به همین دلیل به غذاها نمک نمی‌زنیم.»

کوانتین ویکاس، مدیر پروژه غذا برای فضا در شرکت آلن دوکاس می‌گوید: «بسیاری از غذاها مورد علاقه فضانوردان بوده است. آنها افرادی خوش اشتها هستند.و به پخت غذاهای فرانسوی علاقه مند هستند.از دسرها هم خیلی خوششان آمده است به ویژه کیک شکلاتی که همیشه آن را سفارش می‌دهند. همچنین اینجا گاهی غذاهایی برای جشن آماده می‌کنند؛ غذاهایی با صدف و خرچنگ تا آنها بتوانند در فضا از غذاهایی استثنایی هم لذت ببرند.»

این ابتکارات باعث شده فضانوردان در ارتفاع ۴۵۰ کیلومتری از سطح زمین، از دستپخت آشپزهای فرانسوی بهره‌مند شوند.
یک نظر درباره “پخت غذاهای فرانسوی در ایستگاه‌های فضایی

  1. سارا

    جالبه من نمیدونستم غذای فضانوردان تا این حد کنترل شده هست و اینکه طمع غذاها رو متوجه نمیشن خیلی باید سخت باشه

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.