full screen background image
سهام گوگل بخریم یا نخریم - دکتر مهدی کنعانی - نگاه خبرگان -  ۳فردانما

سهام گوگل بخریم یا نخریم؟

603 بار دیده شده

 تحلیلی بر تاثیر نوآری باز در بازدهی سهام گوگل

 تحلیل “سال ۲۰۱۶؛ آغازی برای پایان گوگل” یکی از پر بازدیدترین تحلیل‌های سایت فردانما از ابتدای راه اندازی تاکنون بوده است. این یعنی گوگل و تحولات آن با زندگی همه ما گره خورده است و تاثیر عمیقی بر کسب و کار و تعاملات ما خواهد داشت. شاید خیلی بیشتر از تحولات مربوط به “اپل” و “سامسونگ” ودیگر غول‌های نوآوری در عصر دیجیتال.

از آنسو اوج گیری بورس در دوران پساتحریم (که ورود سرمایه های خارجی هم در آن موثر بوده است), نشانه هایی از رونق بازار سرمایه برای ایرانیان است.

در این روند سرمایه های خارجی هم موثر بوده اند، چنانچه ریاست سازمان بورس اوراق بهادار از افزایش حجم پورتفوی سرمایه گذاران خارجی تا ۵۲۰۰ میلیارد ریال خبرداده و متوسط معاملات روزانه ایشان در روزهای پایانی بهمن ماه ۱۳۹۴ از ۲۴ میلیارد ریال فراتر رفته است.

از سوی دیگر رفع تحریم‌ها و تحولاتی نظیر ورود رسمی مستر کارت به ایران، حضور افراد و شرکت‌های ایرانی در بازارهای بورس جهانی را رونق خواهد داد.

در این سلام متقابل ایران و اقتصاد بین المللی به یکدگر، یکی از سوالات مهم سرمایه گذاران ایرانی علاقه‌مند به بازارهای بین المللی این است: چه سهامی را بخریم؟  و چه سهامی را نخریم؟

اجازه دهید با ارجاع به نمودار زیر در مورد سوال اول صحبت کنیم و پاسخ سوال دوم را به سایر تحلیل‌ها بسپاریم. پیشنهاد اول ما “سهام گوگل” است. آنهم هم برای کوتاه مدت، هم میان مدت و هم بلند مدت. تحلیل تکنیکال و فاندامنتال این توصیه در سایت‌های تخصصی مالی قابل ردیابی است، اما توصیه‌های تحلیل‌های “فردانما” از همان جنسی است که در یکی از شعارهای این مجموعه آمده است:

“نماهایی زودتر از آینده با تحلیلی از امروز”

سهام گوگل بخریم یا نخریم - دکتر مهدی کنعانی - نگاه خبرگان

تفاوت روند حرکت قیمت سهام گوگل (ابی) و اپل (قرمز) در دوازده ماه گذشته

اصل مطلب چنین است، گوگل در حوزه نوآوری باز پیشتاز است و بسیاری از غول‌های صنعت تا گذار از نوآوری بسته با باز هنوز فاصله زیادی دارند. یکی از دلایل اصلی روند موجود در تصویر فوق همین است, افزایش ارزش سهام گوگل به واسطه ورود گسترده به حوزه نوآوری باز و کاهش ارزش سهام اپل, به واسطه وفاداری بیشتر به نوآوری بسته.

 اپل و اینرسی گذار آن به نوآوری باز را در تحلیلی دیگر بررسی خواهیم کرد، موضوع این تحلیل “گوگل و سهام آن” است و پایه های آن بر سه محور زیر بنا شده است:

۱- تضمینی بر سودآوری بلند مدت سهام گوگل: سرشت صنعتی که گوگل در آن فعال است، ذاتا با نوآوری باز همسازتر است تا دیگر صنایع. برجسته‌ترین نمونه‌های نوآوری باز در صنعت نرم‌افزار و حوزه B2C رخ داده است که گوگل شاگرد اول آن است. تحلیل تجربه پلتفرم اندروید و راهبری زمین بازی‌ای که میلیون‌ها میلیون طراح اپلیکشن در آن مشغول بازی و کسب درآمد و رقابت هستند، شاهدی بر این مدعاست.

۲- تضمینی بر سودآوری میان مدت سهام گوگل: مدل حکمرانی شرکتی در گوگل و ادغام‌ها و اکتساب‌های آن نشان داده است که می تواند به راحتی با غول‌های بزرگ دنیا تعامل کند (مثل تجربه تعامل با یوتیوپ). این یعنی آن‌ها رمز بقا را بلدند.

۳-تضمینی بر سودآوری کوتاه مدت سهام گوگل: مدل کسب و کار گوگل عمدتا مبتنی بر نوآوری‌های شبکه‌ای است. هم از جنس از داخل به خارج و بیشتر از آن از نوع از خارج به داخل (نگاه کنیم به تجربه google Adsense  و نحوه چیدمان بازی برد-برد توسط گوگل)

 آن‌ها که مایلند بیشتر و عمیق‌تر بررسی نمایند، می توانند این مختصر را با بررسی عمیق‌تر مثال‌های ارایه شده تکمیل نمایند و اگر به نتیجه‌ای متفاوت یا نکته‌ای خاص و مفید دست یافتند در قسمت نظرات با دیگران به اشتراک بگذراند. هر چه باشد سخن از نوآوری باز است و اصلی ترین دلیل این تحلیل برای توصیه سهام گوگل هم اتخاذ همین رویکرد است.


نویسنده: مهدی کنعانی
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.