full screen background image
پلتفورم جامع گوگل با نام Android Things-فردانما-اطلاعات و ارتباطات۳

Android Things پلتفورم جامع گوگل

2513 بار دیده شده

برای اولین بار یکی از محبوب ترین سیستم عامل های موجود در جهان یعنی اندروید با ینترنت‌اشیا سازگار شده با نام Android Things رونمایی کرده و پیش نمایشی از آن در اختیار توسعه دهندگان قرار گرفته است.

مفهوم اینترنت اشیا (Internet of Things) یا به اختصار IOT اولین بار توسط کوین اشتون در سال ۱۹۹۹ مطرح شد و او جهانی را توصیف کرد که در آن همه چیز دارای هویت دیجیتال باشند و از این طریق سازماندهی شوند. اینترنت اشیا مفهومی رایانشی است برای توصیف آینده‌ای که در آن اشیای فیزیکی یکی پس از دیگری به اینترنت وصل می‌شوند و با اشیای دیگر در ارتباط قرار می‌گیرند. اینترنت اشیا رابطه نزدیکی با مفهوم «شناسایی از طریق فرکانس رادیویی» (RFID) به عنوان یک روش ارتباطی دارد اما شامل فناوری‌های حسگر، فناوری‌های بی‌سیمی، کدهای واکنش سریع (QR) و . . . نیز می‌شود. اینترنت اشیا از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا اشیا وقتی بتوانند خود را به صورت دیجیتالی ارائه کنند در نهایت به پدیده‌ای بسیار فراتر از کلیتی که در واقعیت هستند، تبدیل خواهد شد. در چنین شرایطی، ارتباط اشیا دیگر محدود به ما نیست بلکه آنها با اشیای اطراف، داده‌های یک پایگاه داده و . . . نیز در ارتباط قرار می‌گیرند. وقتی اشیا با یکدیگر مرتبط شدند، می‌توان سخن از یک «محیط هوشمند» به میان آورد.

پلتفورم جامع گوگل با نام Android Things -فردانما-اطلاعات و ارتباطات

 

بررسی‌های موسسه تحقیقاتی گارتنر نشان می‌دهد تا سال ۲۰۲۰، بیش از ۲۵ میلیارد وسیله مختلف در جهان از طریق خدمات مبتنی بر اینترنت اشیا به شبکه‌های اطلاع‌رسانی متصل هستند. شرکت سیسکو نیز گزارشی دارد مبنی بر اینکه تعداد دستگاه‌های متصل به اینترنت در سال ۲۰۱۵،‌ ۱۸٫۲ میلیارد به ازای ۷٫۲ میلیارد جمعیت جهان خواهد شد و اعتقاد دارد که تا غلبه یافتن پدیده اینترنت اشیا تنها سه سال زمان باقی است.

پلتفورم جامع گوگل با نام Android Things-فردانما-اطلاعات و ارتباطات

شرکت گوگل جهت برقرای ارتباط و سازگاری سیستم عامل محبوب اندروید خود با اینترنت اشیا سراغ توسعه دهندگان سیستم عامل رفته و پیش نمایشی از آن را در اختیار توسعه دهندگان قرار داده است، گوگل این نسخه از پیش نمایش اندروید را Android Things نام گذاری کرده که پلتفورم جامع اینترنت اشیا این شرکت برای استفاده در انواع محصولات هوشمند محسوب می شود و قرار است از آن در تولیدات هوشمند خود گوگل هم استفاده شود.

سیستم عامل به روزشده اندروید برای استفاده در دنیای اینترنت اشیا دارای ترکیبی از قابلیت های قبلی اندروید است که ابزار متنوعی برای توسعه دهندگان هم به آن افزوده شده که از جمله آنها می توان به Android Studio، Android SDK، خدمات Google Play، خدمات کلود گوگل اشاره کرد.

پلتفورم جامع گوگل با نام Android Things -فردانما-اطلاعات و ارتباطات

Android Things در رقابت با اپل

پشتیبانی از Weave یا پلتفورم ارتباطی اینترنت اشیا گوگل هم نشان دهنده عزم گوگل برای رقابت با HomeKit اپل است که ابتکار عمل این شرکت در دنیای اینترنت اشیا محسوب می شود.

گوگل پیشتر طرح مشابهی را در این زمینه موسوم به Brillo راه اندازی کرده بود که بی نتیجه رها شده بود و حالا این شرکت Android Things را جایگزین طرح قبلی خود کرده است.

Loading the player...

این شرکت برای پیشبرد برنامه های خود در حوزه اینترنت اشیا با تعدادی از شرکت های سخت افزاری هم در حال مذاکره است تا نصب Android Things بر روی تولیدات این شرکت ها ممکن شود. از جمله شرکت هایی که قرار است تولیدات سخت افزاریشان با Android Things و Weave ‌سازگار شوند، می توان به Belkin WeMo، LiFX, Honeywell، Wink، TP-Link  و  First Alert اشاره کرد.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.