full screen background image

پیاده‌روهای هوشمند در راه هستند

3146 بار دیده شده
Loading the player...

اخیراً  انگلیس اعلام کرده که قرار است اولین وای فای رایگان عمومی به نام “زیر پای شما” را احداث کند. فناوری پیاده‌رو هوشمند وای فای دار که این کار را امکان‌پذیر می‌کند، وای فایی با سرعت ۱۶۶ مگابیت در ثانیه را ایجاد می‌کند. این سرعت هفت برابر سرعت پهنای باندهای معمول در انگلستان است. این پیاده‌رو مساحتی بالغ‌بر ۳۶ هکتار از پارکی در چشام انگلیس را پوشش می‌دهد. این پیاده‌روهای هوشمند را ریچارد برانسون از ورجین مدیا برودبند خواهد ساخت.

دیجیتال ترند می‌گوید که ورجین پیش‌بینی کرده که تا سال ۲۰۲۵ حداقل ۱۰۰۰۰% افزایش در انتقال اطلاعات به وجود می‌آید و به همین دلیل قصد دارد که به‌تدریج سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی را در زیرساخت‌های شبکه‌های انتقال اطلاعات انجام دهد. انگلیس اولین کشوری نیست که معتقد است پیاده‌روهای هوشمند ایده‌ای جالبی هستند. به نقل از ان‌وای‌سی دیجیتال، چندین سال قبل ایده‌ی پیاده‌رو هوشمند در بخش بهترین عملکرد مسابقه‌ی ری‌اینونت پی‌فونز به مقام نخست رسید.

ایده‌ی پیاده‌رو هوشمند نیویورک که در طراحی آن تفاوت‌هایی وجود داشت، درواقع ایده‌ای برای شرکت در مسابقه‌ی ری‌اینونت پی‌فونز بود. آن‌ها به‌وسیله‌ی صفحه‌ی لمسی خدماتی مانند وای فای، امکان شارژ و غیره را ارائه می‌دادند. پیاده‌روهای هوشمند می‌توانند اطلاعات هم جمع‌آوری کنند، مانند شمردن ماشین‌ها، صندلی‌های چرخ‌دار، افراد در حال دویدن و بچه‌هایی که در حال تردد هستند. همچنین محاسبه‌ی سرعت باد و دما ، که می‌توان از این اطلاعات برای برنامه‌های توسعه‌ی شهری استفاده کرد.

پیاده‌روهای هوشمند  در راه است - فردانما - آینده صنعت و فناوری

پیاده‌روهای هوشمند بهترین راه‌حل برای تقاضای روزافزون زیرساخت‌های اینترنتی در ابرشهرها هستند، ایده‌ی این پیاده‌رو هوشمند در حدود سال ۲۰۱۲ مطرح شد. در آن سال یک شرکت اسپانیایی، ویا اینتلیجنت، فناوری آی‌پیومنت را به وجود آورد. ایده‌ی آن مشابه ایده‌ی پیاده‌رو وای فای هوشمند بارونز بود، با این تفاوت که در آن ایده کاشی‌ها نقش خدمات دهنده‌های موضعی وای فای را ایفا می‌کردند. تمام پیاده‌رو با این کاشی‌ها پوشیده نمی‌شد. درصورتی‌که ایده‌ی ورجین مدیا عملی شود، این کاشی‌ها جایگزین درب‌های ورودی سیستم فاضلاب می‌شوند. برتری ایده‌ی ورجین مدیا این است که قدرت وای فای آن بیشتر بوده و نسبت به آی‌پیومنت فضای بیشتری را پوشش می‌دهد.

پروتکل وای فای آی‌پیومندb/g 802.11 است. کاشی‌ها ضدآب بوده و ده سال عمر می‌کنند. تا جایی که به نظر می‌رسد، اطلاعی از پروتکل وای فای پیاده‌رو هوشمند بارونز در دسترس نیست. اما به‌احتمال‌زیاد از وایرلس بی یا جی بهتر بوده و طول عمر بیشتری نیز خواهد داشت.

با توجه به بهبود سرعت وای فای و احتمال دامنه‌ی پوشش بیشتر پیاده‌رو هوشمند ورجین مدیا، به‌احتمال‌زیاد این فناوری بهترین راه‌حل برای مشکل افزایش تقاضای خدمات انتقال اطلاعات در ابرشهرها باشد.

پیاده‌روهایی با قابلیت وای فای سرعت‌بالا را که بارونز می‌تواند ایجاد کند، هنوز ساخته نشده‌اند. در آینده نیاز گسترده‌ای برای اجرای چنین پروژه‌هایی بوجود خواهد آمد. بنابراین در آینده فرصت‌های شغلی زیادی برای کسانی که توانایی دادن این خدمات را داشته باشند در شهرهای بزرگ و کوچک و به‌خصوص در دانشگاه‌ها به وجود خواهند آمد.
2 نظر درباره “پیاده‌روهای هوشمند در راه هستند

  1. امید

    گویا همچون خط اب و برق تلفن و گاز باید منتظر خط مستقل اینترنت هم باشیم
    که البته با توجه با توانایی هاش محدویت های زیادی هم داره
    گرچه جذابه

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.