full screen background image
گسیختگی در صنعت خودرو - فردانما - آینده صنعت خودروسازی ۲

پیشی گرفتن خودروهای برقی در صنعت خودرو

509 بار دیده شده

صنعت خودرو سازی زودتر از آنچه تصورش را می کنید تغییر خواهد کرد. اگر گزارش‌ها و یادداشت‌های اخیری را که در خصوص صنعت خودرو منتشر شده خوانده باشید، احساس خواهید کرد که این صنعت وارد یک زمستان طوفانی سرد طولانی شده است.

صحبت‌های زیادی در خصوص «شکست و گسیختگی» و همچنین در خصوص رقبای جدیدی که قول‌های فراوانی در مورد رویکرد نوین نسبت به آنچه از یک خودرو انتظار می‌رود داده‌اند، شده است.

بخش زیادی از این ناراحتی در خصوص گسیختگی بالقوه در صنعت خودرو در اثر ظهور پرسرعت فناوری‌های نوین و «خدمات تحرک» است که همگی در حال رقابت با هم برای به وجود آوردن چشم‌انداز جدید صنعت خودرو هستند. علاوه بر این فناوری‌ها در حال توسعه در «سرعتی» هستند که برای صنعت خودرو غریبه است.

زمانی که صحبت از خودروهای خودران، فناوری‌های وسائل مرتبط، خدمات هم‌سواری و یا فناوری نیروی محرکه جایگزین می‌کنیم هیچکسی در صنعت خودرو به واقع و با قطعیت نمی‌داند که کدامیک از آنها جریان اصلی حرکت صنعت را در دست خواهند گرفت.

اگرچه شرکت‌ها می‌توانند در این خصوص پیش‌بینی‌های حساب‌شده انجام دهند- و ما نیز چنین کرده‌ایم- اما در نهایت این مشتریان هستند که تصمیم می‌گیرند کدام فناوری‌ها و کدام طرح تجاری ارزشمند و قابل استفاده هستند.

بنابراین می‌توان گفت که آینده شفاف نیست. بزرگترین سؤالات حول این موضوع است که این تغییرات بالقوه حول چه چیزهایی خواهند بود:

  • این موانع هر چند وقت یکبار پیش روی ما قرار خواهند گرفت؟

  • شرکت‌های فناوری چه نقشی در این میان دارند؟

  • کدامیک از شرکت‌های ما در مواجهه با موج تغییرات پیش‌رو موفق خواهند شد و کدامیک شکست خواهند خورد؟

  • و کدامیک قادر خواهند بود تا سریع حرکت کرده و در چنین دورنمای فناورانه‌ای که سریعاً در حال تغییر است، خود را وفق دهند؟

من وانمود نمی‌کنم که پاسخ تمام سؤالات فوق را می‌دانم اما بیش از اینکه در خصوص این شکست و گسیختگی نگران باشم، به این امر اعتقاد دارم که صنعت ما چاره‌ای جز این ندارد که تغییرات را در آغوش بگیرد.

من از صنعت خودرو انتظار دارم که بیش از آنچه طی ۲۰ سال گذشته تغییر کرده، برای پذیرفتن تغییرات طی ۵ سال آینده خود را آماده کند و چنین تغییراتی فرصت‌های چشمگیری پیش روی شرکت‌هایی خواهند گذاشت که مهارت و بینش لازم برای استفاده از آنها را داشته باشند.

من رقابت بین شرکت‌‌های فناوری اطلاعات و صنعت خودرو را رقابتی سالم می‌دانم. ما از شرکت‌های فناوری اطلاعات چیزهای زیادی می‎آموزیم و متقابلاً آنها نیز چیزهای زیادی از ما یاد خواهند گرفت.

بر اساس آنچه تا اینجا گفته شد، برخی از آنچه من در افق بلندمدت صنعت خودرو می‌بینم از قرار زیر هستند.

زمانی که در صبحانه کاری نمایشگاه بین‌المللی خودرو در نیویورک در سال ۲۰۱۲ سخنرانی کردم، توجه صنعت خودرو معطوف به این موضوع بود که آیا خودروهای برقی آینده صنعت خودرو هستند؟ نیسان یک سال قبل از آن خودروی لیف را معرفی کرده بود و ما تا کنون ۳۰ هزار عدد از آن را فروخته‌ایم. از آن زمان تاکنون رنو- نیسان در خصوص خودروهای برقی با فروش بیش از ۳۰۰ هزار دستگاه، پیشتاز صنعت است. اگرچه این میزان فروش از آنچه انتظار داشتیم کمتر است اما قطعاً یک شروع خوب محسوب می‌شود.

از آن مهم‌تر و قابل توجه‌تر اینکه امروزه هر خودروسازی تعداد زیادی پروژه بلندپروازانه در خصوص خودروهای برقی و خودروهای با آلایندگی صفر در دست تحقیق دارد. مشخص است که خودروهای برقی آمده‌اند تا بمانند. دلایل متعددی وجود دارد که در مورد آینده خودروهای برقی خوشبین باشیم.

برای مواجهه با تهدید تغییرات آب و هوایی، جهان از صنعت ما می‌خواهد تا هرچه بیشتر بر حمل و نقل با آلایندگی صفر تمرکز کنیم. دولت‌ها در سراسر جهان در حال وضع قوانین سخت‌گیرانه در خصوص انتشار گاز دی‌اکسید کربن هستند و یک پاسخ اصلی به این امر، توسعه خودروهای برقی است.

اما بدون توجه به الزام قوانین زیست‌محیطی نیز توسعه خودروهای برقی لازم و منطقی به نظر می‌رسد. ما قبلا در رنو و نیسان مشاهده کرده‌ایم که چگونه هزینه‌های تولید خودروهای برقی- زمانی که همانند خودروهای دارای موتور احتراق داخلی در مقیاس بیشتر تولید می‌شوند- بر اساس صرفه‌جویی در مقیاس کاهش پیدا می‌کند.

علاوه بر این خودروهای برقی ماشین‌های ساده‌تری نیز هستند: یک باتری و یک موتور برقی. این خودروها سرویس کمتری احتیاج دارند، نیازی به تعویض روغن ندارند و فوق‌العاده قابل اعتماد هستند.

با بهبود فناوری باتری این خودروها و با توسعه زیرساخت لازم برای شارژ کردن آنها در سراسر جهان، ما در حال نزدیک شدن به نقطه عطفی هستیم که در آن خودروهای برقی جریان اصلی بازار را در دست می‌گیرند.

یک تغییر مهم دیگر نیز از سال ۲۰۱۲ تا کنون رخ داده است. در آن زمان صحبتی از خودرهای خودران نبود. در ژانویه، من از مرکز تحقیق و توسعه سیلیکون ولی نیسان در کالیفرنیا بازدید کردم. زمان قابل‌توجهی را صرف کردم تا بدون دخالت دست و بدون نگاه کردن به جاده، در خیابان‌های سانی‌ویل رانندگی کنم.

خودروهای بدون راننده (خودران) که می‌توانند خودشان تغییر لاین دهند، با خیابان‌های شهر ارتباط برقرار کرده و کار سخت و طاقت‌فرسای رانندگی در ترافیک را انجام دهند، به زودی خواهند آمد. در واقع رنو- نیسان تا سال ۲۰۲۰ حداقل ۲۰ مدل مختلف از خودروهای خودران عرضه خواهد کرد. این خودروها در مقایسه با خودروهای فعلی بسیار بیشتر متصل خواهند بود. آنها بیشتر شخصی خواهند بود، همانطور که گوشی‌های هوشمند شخصی هستند.

و نهایتاً اینکه خودروهای برقی یک پلتفرم بی‌نظیر برای خودروهای خودران و وسائل نقلیه متصل خواهند بودکه به نوبه خود، توسعه و بکارگیری خودروهای برقی را تسریع خواهند کرد.

روند حرکت به سمت خودروهای متصل، برای برآوردن انتظارات خریداران آینده- که اکنون در حال گرفتن گواهینامه رانندگی خود هستند- کلیدی است. مزایای خودروهای خودران متصل روشن است: آنها رانندگی را ایمن‌تر می‌کنند، استرس رانندگی را کمتر می‌کنند و رانندگی را کارامدتر می‌سازند. و همانطور که ما در مورد خودروهای برقی خود دیدیم، پیمان تجاری کمک خواهد کرد تا این خودروهای آینده در مرکز تولید انبوه قرار گیرند.

در هر نمایشگاه بین‌المللی خودرو، خودروسازان بیشتری چشم‌انداز و دورنمای خود از آینده را به تصویر می‌کشند و این امر بسیار خوب است.

درست است که هنوز چیزهای زیادی در صنعت خودرو در خطر است و عدم قطعیت زیادی وجود دارد اما اکنون زمان محافظه‌کاری و محتاط بودن نیست. زیرا برای آنانی که در صنعت خودرو همواره آماده پذیرش ایده‌های جدید و روش‌های جدید انجام کار هستند، هرگز چنین فرصتی عظیمی برای رشد و توسعه و خدمت بهتر به نیازهای جامعه فراهم نبوده است.

ادغام فناوری‌های نوین و مدل‌های نوین کسب و کار نه فقط به معنای فرصت‌های تجاری است بلکه به معنای ایجاد سیستم حمل و نقل ایمن‌تر و کاراتر با هزینه کمتر برای جامعه است.

سه نیرو- برقی کردن، رانندگی خودکار و اتصال- در حال تغییر دادن صنعت ما هستند. برای من چنین حسی وجود دارد که انگار در آغاز یک بهار تازه در صنعت خودرو هستیم و من مشتاقم ببینم این دوران جدید چگونه خواهد بود.

منبع: صفحه اختصاصی لینکدین کارلوس گسن؛ مدیرعامل رنو- نیسان
یک نظر درباره “پیشی گرفتن خودروهای برقی در صنعت خودرو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.